Felvidék szerte sajnos egyre inkább eltűntek a falusi kisiskolák, sőt már alapiskolákat, középiskolákat is bezárnak tájainkon. A magyar iskolák száma is csökken- sajnos. Ez nem csak demográfiai probléma, de sok helyütt kisiskola fenntartása okozza a gondot, na meg az állami rendeletek. Az érsekújvári járásban már csak két településen van 1-4. évfolyamos kisiskola az önkormányzat fenntartásával. Kisújfalun és Nánán.
Nánán hála Istennek az 1990-es évi községi önállósodás óta, napjainkig – s reméljük sokáig – sikerül fenntartani az 1-4. évfolyamos alapiskolát, főleg helyi kisdiákokkal, habár az utóbbi évben még beutazó is volt. Jelenleg 19 kisdiák van az iskolában. A szülők nagy része megismerte, és megértette a kisgyermek számára a nyugodtabb környezetet biztosító légkör előnyeit. A helyi óvoda épületében kialakított iskola termekben szerényen, de minden lehetőség megvan a korszerű oktatásra. A tantermen kívül számítógép terem, étkező terem, s persze a nagy udvar, amely minden évben bővül, valamilyen szabadtéri játék lehetőséggel. A tornaterem, napi téma az önkormányzat asztalán, erre is keresik a megoldást. (Jelenleg a kultúrházban tartják tornaórájukat) Mindehhez ügyes szülők, és persze áldozatkész pedagógusok kellenek, akik pályáznak, teszik a dolgukat, mind az oktatás-nevelés terén, mind a szabadidő foglalkozásokkal. Ők nem sajnálják sem a nyári szünidőt, sem a hétvégi szabadnapokat. Cimbora táboruk nyaranta már több mint tíz éve működik. Sokféle programjuk van a kötelező oktatáson kívül is. A gyerekekkel gyakran járják a természetet, ismerkednek a legszűkebb szülőföld földrajzi, természeti szépségeivel. A párkányi könyvtár állandó
látogatói, hallgatói a mesedélutánokon. A színházlátogatás és évi programjaikban van. S persze ők a főszereplői minden Csemadok által szervezett nemzeti ünnepnek, és a nyugdíjas ünnepeknek is. Mert minden gyerekből kihozzák a pedagógusok a maximumot. Közös éneklés, versmondás, valamennyi kicsit bekapcsolnak a szereplésbe, ezzel csiszolva egyéniségüket. S volt, van az iskolának országos versmondó versenyen szereplő kisdiákja, van népdalköre, képzett zeneszakos Dorna Mónika pedagógussal, akik szintén részt vettek már versenyeken is. Végh Ildikó tanítónő, és Babiak Veronika napközis tanítónénik a kreativitás mesterei. S három éve egy új ötlettel álltak a szülők, ill. a nagyszülők elé. Egyik nap délelőttjén meghívják az iskolába a gyermekek nagyszüleit és együtt alkotnak papával, mamával, melynek igen nagy
sikere. Micsoda élmény, gyermeknek, nagyszülőnek! S az összetartozás mily bölcs eszköze az ilyen foglalkozás! Mert ahogy írták: amikor az iskola megtelik nagyszülőkkel, szeretet lengi be az osztálytermeket.
S mindennek irányítója Szúnyogh Anita igazgatónő, aki kolléganőivel együtt mindent megtesz a gyerekek érdekében. S ez a közös ünnepi fellépéseken tükröződik vissza. Ezt bizonyította az a beszélgetés is amit a Csemadok alapszervezet szervezett a gyerekekkel. Önálló megnyilvánulásuk is azt bizonyította, hogy ezek a gyerekek ügyesek, van véleményük, melyet bátran elmondanak.
A nánai kisiskolások ott vannak az Isten házában is, ministrálnak, felolvasnak, s mindenre készek. Csak remélni merjük, hogy a beharangozott oktatási reform nem bontja meg ezt az egységet, s mint eddig is, de a jelenlegi polgármester és önkormányzat tagjai is mindent megtesznek, hogy a faluban maradjon meg a kisiskola. Ez reményt ad arra is, hogy jó lokálpatriótái lesznek falujuknak felnőtt korukban is.
Dániel Erzsébet, dunataj.sk