HAZA RÉGIÓ Boráros Imre irodalmi-zenés önvallomásával örvendeztette meg a komáromi közönséget

Boráros Imre irodalmi-zenés önvallomásával örvendeztette meg a komáromi közönséget

147
hirdetés

„Az unokák más nyelvű tájról jöttek a nagyszülők udvarába, ahol apjuk vagy anyjuk tanulta az anyanyelv varázsigéit…” – Gyurcsó István Az unokák megszületnek című verse hallatán a külföldön élő utódaikat hiányoló nézők szeme nem maradt szárazon november 20-án a városi nyugdíjasklub rendezvénytermében. Boráros Imre, Kossuth-díjas felvidéki színművész, a Komáromi Jókai Színház Örökös Tagja „Isten tenyerén ébredtem” című irodalmi-zenés önvallomása során az Isten- , anyanyelv- és hazaszeretettel kapcsolatos örök-érvényű üzeneteket is érzékeny antennákkal fogta a lélekemelő gondolatokra szomjas hallgatóság.

Boráros Imre mély átéléssel tolmácsolta az örökérvényű üzeneteket

Jeles színészünk idei éve nem csak azzal telik, hogy egymás után több helyszínen nagy szeretettel köszöntik fel őt a 80. születésnapja alkalmából, hanem különféle hazai és magyarországi fellépéseket is vállal.

hirdetés
„Hétfőn a Csemadok Pozsonypüspöki Alapszervezetének szervezésében, a Vetvár művelődési ház nagytermében köszöntöttek fel az életjubileumom alkalmából. Ez azért töltött el nagyon jóleső érzéssel, mert a közeli Vereknyén cseperedtem fel, ahol még él a 88 éves nővérem.

A korombeli vereknyeiek közül is többen vették a fáradtságot, s átjöttek a hangulatos beszélgetőestre, amelyet Csáky Pál író barátom, volt európai parlamenti képviselő vezetett. Az általa a februári komáromi születésnapi ünnepségemre elkészített írásából is idéztem a rövid fellépésemen, amelyen szép versekkel és dallal is megörvendeztettem az alkalmi kávéházi asztalokhoz leültetett hallgatóságot. A szeretetteljes légkörben együtt átélt másfél óra új erővel vértezett fel, hiszen minden művészembernek szüksége van a szívmelengető, pozitív visszajelzésekre, amelyekből töltekezhetünk a további pályánk során” – idézte fel a két nappal korábbi élményeit Boráros Imre.

Megtelt érdeklődőkkel a rendezvényterem

Saját bevallása szerint hasonló csodálatos érzésekkel, élményekkel gazdagodott egy november nyolcadikai, budapesti színházi bemutató kapcsán is: „Ugyanis szívesen tettem eleget Pataki András, az ottani Új Színház művészeti vezetője felkérésének, hogy Wass Albert Elvásik a veres csillag című kétrészes színpadi játékban Tomborást, a tiszteletest és a rab tiszteletest alakítsam. A produkciót Kiss József, a Soproni Petőfi Színház igazgató-főrendezője rendezte. A nagyszerű hangulatban telt próbák, majd a premier alatt elfeledkeztem az életkoromról és a betegségeimről is, egyre életvidámabbá váltam, s azt éreztem, hogy nekem még van mondanivalóm a szeretett közönségem számára”.

Számomra a 2024-es év három jubileum miatt is nagyon fontos és csodálatos…

Aztán az „Isten tenyerén ébredtem” című, egyórás irodalmi-zenés önvallomásának születését is ecsetelte.

„Ebben a sok örök-érvényű üzenetet tartalmazó versen, prózai részleten és saját „életmorzsán” kívül az Apagyi László hangÁSZ-zenei munkatársam és jóbarátom által beválogatott dallamok is helyet kaptak. Művészeti munkatársként ismét életem párja, Petrécs Anna színművész működött közre, akinek nagyon sokat köszönhetek, mindig adok a véleményére, mert nagyszerűek a meglátásai, instrukciói.

E produkció háromszori, azaz nemesócsai, nagymegyeri és hetényi bemutatását a hazai Kisebbségi Kulturális Alap támogatta. A magyar nemzetpolitikai államtitkárságtól kapott támogatásból pedig további tíz helyen mutathatom be ezt az összeállítást, amelybe Reményik Sándor, Márai Sándor, Magyar Alíz, Gyurcsó István, Gál Sándor, Gágyor József, id. Batta György… csodálatos versei és prózarészletei közül, valamint Csáky Pál színműveiből válogattam be részleteket. Továbbá a Soproni Petőfi Színházban töltött időszakomból Sík Sándor István király című drámájából is idézek, melyben szent királyunkat alakíthattam. Bár mindezek a művek nem ma íródtak, de ma is időszerű az üzenetük, miközben Isten- és hazaszeretetről, mással nem pótolható családi értékekről, a békevágyunkról, a vegyes házasságok következményeiről, a népvándorlásról, az asszimilálódásról, a folyamatos fogyásunkról… szólnak” – fejtette ki a továbbiakban.

Rákos Ferenc Csaba, dél-komáromi fotós sem hagyhatta ki ezt az eseményt

Több korábbi összeállításának is központi témája volt az Isten-hit, a kereszténység, ami világszerte egyre inkább veszélyben van, háttérbe szorítják a hívő embereket. Azt is sajnálatosnak tartja, hogy a mindennapjainkból kikopik a tisztelet, a becsület, a felebaráti szeretet, s feledésbe merülnek a valós értékek.

Apagyi László hangÁSZ-zenei munkatárs

„Az új műsorommal mindennek az ellenkezőjét hirdetem, hangsúlyozva: mindnyájan okkal érkeztünk a Földre és vagyunk itt, s nem feledkezhetünk meg a gyökereinkről. Őriznünk kell és a következő nemzedékeknek tovább kell adnunk az őseinktől kapott igaz értékeket, azok között az anyanyelvünket és kultúránkat is! Mindezeket az utódainknak is fel kell vállalniuk annak érdekében, hogy magyarként még sokáig megmaradhassunk a szülőföldünkön!“ – egészítette ki az elmondottakat.

Bár mindezek a művek nem ma íródtak, de ma is időszerű az üzenetük

Az irodalmi önvallomását időrendi sorrendben három részre tagolta, s a lélekemelő művek tolmácsolása közben a saját pályája jelentősebb állomásairól is mesélt.

„Azt sem titkolom, hogy számomra a 2024-es év három jubileum miatt is nagyon fontos és csodálatos: az év elején léptem át a nyolcadik X-et, 60 éve vagyok a színészpályán, és 10 éve működik a Boráros Imre Színház.

Az évtizedek során a különböző helyeken, más-más emberektől kapott sok szép és jó az idő múlásával egyre jobban felértékelődik, s mindezért egy-egy imában az Istennek is köszönetet mondok. Az új összeállításom címéül választott, sokáig Hamvas Bélának tulajdonított, ám mint kiderült, Földes Lívia által írt „Isten tenyerén ébredtem…“ verssorokat azért is érzem a magaménak, mert ezt sokszor én is így éreztem. Ugyanis sok szép lehetőséget kaptam, amelyekkel éltem is, sokat dolgoztam, anélkül sosem hullott az ölembe a siker. Mindig adni, adni, adni akartam a közönségnek“ – hangsúlyozta az első Kossuth-díjas aktorunk.

Művészeti munkatársként „Bori” élete párja, Petrécs Anna színművész működött közre

Az érdeklődőkkel megtelt nagyteremben Kravec Magdolna, a nyugdíjasklub vezetője köszöntötte a vendégeket, s a szívre-észre egyaránt ható önvallomás végén hosszasan zúgó vastapsból sem volt hiány. Boráros Imre legközelebb december 15-én lép fel a korábban említett budapesti színházi előadásban. Advent idejére pedig egy rövidebb összeállításával a komáromi PLATZ Galériába is meghívást kapott, aminek szintén eleget szeretne tenni.

Majd január 22-én a komáromi Egressy Béni VMK Kiss Péntek József-kamaratermében, a magyar kultúra napja alkalmából mutatja be a Platón ókori görög filozófus által írt Szókratész védőbeszéde című művet, Pataki András rendezésében. Nyáron három helyen, a Vajdaságban és Magyarországon mutatták be az egyórás koncert-színházi produkciót, melyben a zenéjét szerző, világhírű soproni jazz zongorista, Varga Gábor is közreműködik. Októberben Esztergomban került sor egy további előadásra, és már sokan várják a felvidéki premiert…

A házigazda és jeles vendége a műsor végén

Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk

hirdetés