Robert Fico kormányfő, Aleksandar Vucsics szerb elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök keddi komáromi (Komárno) találkozójukon egyetértettek abban, hogy együttműködésre van szükség az illegális migráció elleni küzdelem terén, továbbá abban is, hogy a migrációs útvonal mentén fekvő nyugat-balkáni országok aránytalanul nagy terhet viselnek az illegális migráció kezelésében. Ezt közös nyilatkozatban fogalmazta meg a három politikus – közölte a TASR hírügynökség.
Szlovákia, Magyarország és Szerbia vezetője egyetértett abban, hogy az illegális migráció súlyos probléma, amely az Európa szomszédságában uralkodó geopolitikai instabilitásából, konfliktusokból és társadalmi egyenlőtlenségekből fakad. Hangsúlyozták, hogy főleg a nyugat-balkáni országok számára jelent kihívást az illegális migráció, mert ezekre az országokra „aránytalanul nagy terhet ró az illegális migráció, az emberkereskedelem, valamint a szervezett bűnözéshez kapcsolódó bűncselekmények visszaszorítása”.
Fico, Orbán és Vucsics kiemelte a schengeni térség fontosságát, és leszögezték, a térség védelmét regionális kompenzációs intézkedésekkel kell megerősíteni, hogy enyhítsék az Európai Unió külső határaira nehezedő nyomást.
A közleményben foglaltak szerint az európai szinten elfogadott megoldások nem tűnnek megfelelőnek és fenntarthatónak, ezért ki kell egészíteni őket, különösen az illegális migráció elleni küzdelemben való regionális együttműködés megerősítésével. Szerintük – különösen a szlovák, a magyar és a szerb kormány által hozott intézkedéseknek köszönhetően – jelentősen javult a helyzet az elmúlt hónapokban a nyugat-balkáni útvonalon.
Ismételten kijelentették, hogy támogatják Szerbia uniós csatlakozását, és kiemelték a kölcsönös együttműködés fontosságát. Az unió bővítését „geostratégiai befektetésnek” nevezték, amihez azonban „az EU aktívabb szerepvállalása szükséges a nyugat-balkáni régióban, egyebek között az illegális migráció elleni küzdelem terén”.
A találkozót követő sajtótájékoztatón Fico hangsúlyozta, hogy Szlovákia nem támogatta a migrációs paktumot, és elutasította a kötelező szolidaritás koncepcióját, mivel az nem megoldás az illegális migráció okozta lényeges problémákra. Hozzátette, hogy vannak az unióban olyan országok, amelyek elutasították a paktumot, olyanok, amelyek fel akarják gyorsítani az elfogadását, és van egy harmadik csoport, amely a paktumon kívüli innovatív megoldásokat javasol.
Szlovákia, Szerbia és Magyarország vezetője azért érkezett Komáromba, hogy az illegális migrációról, és a migráció elleni küzdelem innovatív megoldásairól tárgyaljanak. A küldöttségnek tagjai voltak az egyes országok külügyminiszterei is.
TASR
további fotók itt: