HAZA RÉGIÓ Legyünk büszkék a gyökereinkre! – a Selye gimiben tartották a bencés emlékév...

Legyünk büszkék a gyökereinkre! – a Selye gimiben tartották a bencés emlékév „világi” megnyitóját

234
hirdetés

Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója a tavalyi Selye 100 emlékév után, október 10-én az intézmény tanári szobájában, a sajtó képviselőinek jelenlétében hirdette meg a bencés emlékévet. Ugyanis e tanévben lesz 80 esztendeje annak, hogy lezárult egy korszak: megszűnt a tanítás a komáromi bencés gimnáziumban, amely a Selye gimi jogelődjének számított.

A nagymúltú alma materben a tavalyi Selye 100 emlékév után következik a bencés emlékév

Mivel e jeles komáromi alma mater országos hírnevét a bencések alapozták meg, annak vezetése fontosnak tartja, hogy a 2024/25-ös tanévben saját diákjait többféleképpen ismertesse meg a bencés lelkiséggel, a hajdani tanárok pedagógusi, tankönyvírói, lapalapítói, művészeti, tudományos és közéleti tevékenységével, valamint a tanítványaikkal együtt elért eredményeikkel.

hirdetés
Andruskó Imre gimnáziumigazgató meghirdette a bencés emlékévet

Az emlékév „világi” megnyitóján elhangzott, hogy a komáromi gimnáziumot a pannonhalmi bencések az 1773-ban feloszlatott jezsuitáktól vették át, akik azt 375 évvel ezelőtt, vagyis 1649-ben alapították. Az épület falai között olyan elhivatott kiválóságok oktattak-neveltek, mint a retorikát tanító Baróti Szabó Dávid, a jeles költő és műfordító, továbbá Czuczor Gergely költő és szótáríró, Pray György történetíró és Révai Miklós nyelvész. A tanítványaik közül is sokan közismert személyiségekké váltak. Például Ányos Pál költőként, Beöthy Zsolt és Szinnyei József irodalomtörténészként, Feszty Árpád festőművészként, Konkoly-Thege Miklós csillagászként… jeleskedett.

Véget ért a bő 170 éves, példa értékű tanítási folyamat

A történelem viharai (II. világháború, kassai kormányprogram, Beneš-dekrétumok) azonban rányomták bélyegüket a Selye János Gimnázium jogelődjének létére. Pár hónapig még 1944-ben is működött, miután 1943-ban felvette Szent Imre nevét. 1945. június 28-án azonban a pozsonyi iskolaügyi megbízott hivatal hivatalosan megszűntnek nyilvánította, s ekképp bő 170 éves, példa értékű tanítási folyamat ért véget. Azok a diákok, akik akkor érettségiztek volna, Magyarországon vagy szlovák iskolában tették le a vizsgáikat. A nagyműveltségű, sokoldalú tanárokat (pl.: Bíró Luciánt, Borka Gézát, Gidró Bonifácot, Horváth Cézárt, Kocsis Károlyt, Pataki Maurust stb.) menesztették, majd a múlt század 50-es éveiben sokukat elüldözték Csehszlovákiából.

A gimis televízió munkatársai is szorgoskodtak…

A sajnálatos kapuzárás 80. évfordulója alkalmából meghirdetett bencés emlékév fő partnerei: a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium, a Tihanyi Bencés Apátsági Múzeum és a Pannonhalmi Főapátság, kiemelt partnerei: a bencés ereklyékkel szintén rendelkező Sine Metu Polgári Társulás, Komárom város és a Duna Menti Múzeum, támogatói: a Király püspök Alapítvány, az intézmény szülői munkaközössége és több magánvállalkozó.

Király József püspök mellszobra az intézmény főbejárata előtt

Sokrétűnek és eseménydúsnak ígérkezik az emlékév programsorozata. A gimnázium diákjai Elek József történelem szakos pedagógus szervezésében egy helytörténeti kutatóprogramba is bekapcsolódhatnak.

A Bencés múlt című pályázatot a „gimis” Király Püspök Alapítvány a Tihanyi Bencés Apátság Múzeumával együttműködve hirdette meg. Abba szeretnék bevonni testvériskoláikat és a bencés hagyományokkal büszkélkedő partneriskoláikat is. Tehát a budapesti Szent István Gimnáziumból, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumból, a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégiumból, valamint a Marianum Egyházi Iskolaközpontból 3-3 diákot és felkészítő tanárt szívesen látnak az aulájukban 2025 májusában megrendezendő szakmai napon.

A „világi” megnyitóra meghívták a média képviselőit

Ott a versenyzők 15 percben, a következő kategóriákban mutathatják be önálló munkájukat: 1. Neves bencés tanárok (pl.: 1925-ben a gimnáziumban tanító Pataki Maurus bencés atya lefordította A pál utcai fiúk című regényt szlovák nyelvre, s azt ő maga is adta ki), 2. Bencés iskolák a történelem sorsfordító időszakaiban (20. századi kihívások), 3. A bencés rend a történelemben. Előzőleg mindnyájuknak egy legfeljebb 1 oldalas word-dokumentumban el kell küldeniük munkájuk lényegi összefoglalóját, feltüntetve az iskola és a felkészítő tanár nevét is, a következő e-mail címre: posta@sjg.sk, a tárgyba be kell írniuk: „Bencés múlt”.

Jeles személyiségek által dedikált könyveket is lapozgathattunk

A zsűri elnöke Barkó Ágoston atya, a Tihanyi Bencés Apátság Múzeum igazgatója lesz, további tagjai: Bödők Gergely történész (az iskola volt diákja), Dénesi Tamás, a Pannonhalmi Levéltár igazgatója, PhDr. Deák Irén, nyugalmazott gimnáziumi történelemtanár, Vanya Péter múzeumi történész és a jelenlegi történelem tantárgybizottság elnöke, Elek József. A pályázatot a Király Püspök Alapítvány pénzjutalommal, a Tihanyi Bencés Apátság Múzeuma tárgyi jutalommal segíti. Az egésznapos esemény a bencés időszakot bemutató, szabadtéri kiállítás megnyitójával veszi kezdetét, amely addigra városi támogatással elkészül.

Vörös Péter, volt komáromi parlamenti képviselő hagyatékából került elő a bemutatott térkép

A bencés emlékév „egyházi” megnyitóját majd október 22-én a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnáziumban tartják, ahová a „selyések” is meghívást kaptak. Ott majd Tóth Konstantin igazgató köszönti a vendégeket, és bemutatja intézményüket. Közös sétát tesznek a bencés rendházban, a gimnázium és kollégium épületében, valamint a Lloyd oktatási épületben, továbbá meghallgatnak egy orgonakoncertet, s állófogadáson vesznek részt.

A cikkben említett, 19. századból származó térkép

Az emlékév során a Tihanyi Bencés Apátság atyái 50 selyés diákot visznek el a bencés emlékhelyeket bemutató körútra, továbbá előadásokra is sor kerül e témakörben, a „selyés” zenekar felléphet egy bencés diákbálon, több itteni focista pedig bizonyíthat a győri bencés öregdiák focikupán…

Az egykori térkép fali és asztali változatát is bemutatták

A megnyitóra meghívott Orosz Örs értékmentő, a Magyar Szövetség Nyitra megyei kulturális és turisztikai bizottsága és a Sine Metu PT elnöke is sok érdekességgel szolgált a bencés időszakról. Mint mondta: több korabeli kéziratot, könyvet, fotót mentettek ki a régi padlásokról, s egy Gidró Bonifác idejéből származó páncélszekrényt is restauráltattak. Az ereklyékből ízelítőt nyújtott a helyszínen, s Király József püspök dedikált könyvét a „Selye giminek” ajándékozta.

Az újságírókat is megajándékozták a hajdani térkép másolataival

Azt is elmondta: miután Vörös Péter, volt komáromi parlamenti képviselő elhunyt, a Sine Metu PT az özvegyétől megvásárolta a főleg fontos papírokat, dokumentumokat tartalmazó hagyatékát. Annak részét képezte a Németh Vilmos, a komáromi bencés gimnázium egykori igazgató-tanára által megrajzolt Magyarország hegy-, sík- és vízrajzi viszonyainak átnézeti térképe is, melyet a minisztérium 1881-ben iskolai segédeszközként általános használatba helyezett. Ennek a kivételes térképnek a sokszorosított változatát a bencés emlékévben újra közkinccsé teszik: kiemelt ajándékként kapják meg a rendezvényekre érkező vendégek, köztük a sajtó képviselői is. Azt fotóinkon az olvasóink is megtekinthetik.

A vendégeket megajándékozzák a térkép bekeretezett másolataival

Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk

hirdetés