A Nyitra Megyei Önkormányzat június 24-én tartotta a nyári szabadságidény előtti utolsó, azaz 12. ülését. A déli, magyarlakta térség fejlődését és lakosainak életét is befolyásoló újabb döntésekről Farkas Iván, a Magyar Szövetség megyei frakcióvezetője tájékoztatta portálunkat.
„A megyei képviselő-testület a következő végeredménnyel fogadta el a 2023-as évi gazdálkodása zárszámadását: folyó mérlegen mínusz 1,7 millió euró volt a tavalyi eredmény. Mint már többször jeleztük: nagyon nehéz gazdasági év van mögöttünk.
– ismertette az egyik legfontosabb napirendi pontot a megyei frakcióvezető.
Majd arról szólt, hogy a megyei önkormányzat az idei költségvetés ötödik módosítását is elfogadta: „Annak számunkra legfontosabb eleme az, hogy
A továbbiakban a Leader 1-es és 2-es témakörrel foglalkoztak: „Tudomásom szerint a miénk az egyetlen olyan megye, amelyben a Leader-társulások 2. szintű, azaz megyei hálózata is működik. Az ilyen társulásként működő helyi akciócsoportok (HACS-ok) ezentúl is megkapják a megyei támogatást. Az első csoportban 15 HACS összesen 215,3 ezer eurót költhet konkrét beruházásokra. A másodikban pedig két olyan dél-szlovákiai HACS (az Alsó-Garam mente Regionális Társulás és a Bellegszencsei Termálfürdő), amely nem tagja az országos Leader-hálózatnak, kap a működésére 30 700 eurót”.
Hangsúlyozta: a megyei önkormányzat végre elfogadta a szociális szolgáltatások stratégiáját a 2024–31 közti időszakra.
„A korábbi testületi és megyei tanácsülésen is nagyon komoly vita folyt erről az anyagról, mert a támogatás nagyságát illetően jelentős különbségek mutatkoztak a megyei fenntartású és a nonprofit szervezetek által működtetett intézmények között – az utóbbiak javára. Ezért az anyagot korábban átdolgozásra visszaadtuk a megyei hivatalnak, amely azt fontos, új kritériumokkal bővítette ki.
– magyarázta a frakcióvezető a változást.
Azután a közlekedési főosztály által kidolgozott, 15 olyan megyei híd felújításával kapcsolatos anyagról szólt, amelyek az 1-7-es skálán az 5. és 6. kategóriába tartoznak, vagyis már nagyon megrongálódott állapotúak.
A megvitatott felújítási ütemterv a többi között vonatkozik egy-egy kürti, nagycétényi, gímesi, kéméndi, garamkövesdi, jászfalusi, Zsigárd és Királyrév közti… hídra is.
„Mindezek felújítása még az idén elkezdődik, a tíz méteresnél hosszabb hidak rendbehozatala már komoly beruházásnak számít, de akadnak rövidebbek is ebben a jegyzékben” – szögezte le Farkas Iván.
Mint említette, a további mai megyei döntésük 1 egészségügyi, 10 kulturális és 16 szociális megyei intézmény, régóta funkcióban levő direktorára vonatkozik.
„Ezen intézmények igazgatóinak státuszáról, illetve a megbízatásuk időtartamáról korábban megszavazott rendelet értelmében őket ez év december 31-i hatállyal leváltják. Miután Branislav Becík megyeelnök tíz napon belül aláírja a vonatkozó határozatot, e 27 posztra vélhetően ősz elején kiírták az igazgatói pályázatokat” – fogalmazott.
Végül az utolsó mai döntésükről is beszámolt olvasóinknak:
A képviselők kétharmada megszavazta a leváltását. A vonatkozó törvény szerint csak a megyefőnök javasolhatja kinevezésre a majdani utódját. Ő majd a nyári hónapokban mindkét érintett frakcióval tárgyal, s a szeptemberi testületi ülésen értesülünk a javaslatáról”.
Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk