HAZA KULTÚRA Kassára került az 59. Jókai Napok fődíja, Komáromban maradt a megosztott nívódíj

Kassára került az 59. Jókai Napok fődíja, Komáromban maradt a megosztott nívódíj

594
hirdetés

Ünnepélyes eredményhirdetéssel és díjkiosztással zárult június 15-én este az 59. Jókai Napok, a hazai magyar amatőr felnőtt és diákszínjátszó csoportok országos fesztiválja. Az Egressy Béni Városi Művelődési Központ nagytermében megtartott eseményről a fődíjas kassai KGSzT Diákszínpad, a komáromi MEG+s(z)avaztuk Diákszínpad és a GIMISz Diákszínpad 3-3 díjjal térhetett haza. A zsűri különdíjában részesült a dunaszerdahelyi Fókusz Diákszínpad és a Nyitrai Egyetemisták Kínjátszó Köre is. A további három csoport oklevelet kapott a részvételéért.


A fődíjas kassai KGSzT Diákszínpad Bodon Andrea rendezővel
/ Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Bajkai Csengel Mónika a rendezvény elején leszögezte: „eseményekben és élményekben gazdag napokon vagyunk túl…”. Majd köszöntötte Keszegh Bélát, Komárom polgármesterét és Lakatos Róbertet, az „Egressy” igazgatóját, továbbá a szakmai zsűri elnökét, Hizsnyan Géza színházi szakembert és a további ítészeket: Michač Gábor báb-, jelmez- és díszlettervezőt, Sereglei András színész-rendezőt, Szabó Csilla drámapedagógus-rendező-kultúraszervezőt, valamint Varga Emese dramaturgot, a Komáromi Jókai Színház művészeti vezetőjét. Egyúttal köszönetet mondott a tárgyi, könyv- és pénzjutalmakat felajánlott támogatóknak, azután átadta a szót Hizsnyan Gézának.

hirdetés

Hizsnyan Géza zsűrielnök értékelte az idei fesztivált
/ Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A zsűrielnök így fogalmazott: „A Jókai Napok olyan hely, ahol az emberek lelkük értékeit, érzéseit megmutathatják, s a többieknek megpróbálnak olyan impulzusokat adni, ami az ő lelküknek pedig balzsamként szolgálhat“. Hangsúlyozta: háborúkkal és egyéb nagy problémákkal mételyezett világunkban még jobban felértékelődött a csoportok jelenléte, egymással való találkozása és a szórakoztató, illetve elgondolkodtató előadásaik kapcsán kerekedett véleménycsere.


Feszült figyelem a díjkiosztó ünnepségen
/ Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Hozzátette: az idei fesztivál kulcsszava a változatosság lehetett volna, mert nagyon sokszínű és izgalmas volt a kínálat, több nagyszerű produkciót láttak.

„Mindenkitől sokat kaptam, kaptunk: a szép és a jó erejébe vetett hitet, amit szavakkal nehéz megköszönni. Nagyon várjuk, hogy mi minden lesz jövőre. Remélem, hogy még több csoport lesz. Legyünk még többen! (Mint hallhattuk: az idei fesztiválra bejelentkezett 12 csoportnak végül csak a kétharmada mérettetett meg – a szerz. mj.) A részvétel a fontos, hiszen mindenki nyert azzal, hogy itt lehetett, szakmai tanácsokat kapott, és látta mások előadását” – fejtette ki. Nagyra értékelte Keszegh polgármester fesztiválhoz való pozitív viszonyulását, mert több előadáson is jelen volt, a díjkiosztó miatt pedig megszakította a saját érettségi találkozóját.


A fődíjas kassai KGSzT Diákszínpad a neki tapsoló zsűrielnökkel
/ Fotó: Pálinkás Eszter – myneverlandphoto

Az ünnepi est fénypontjaként Hizsnyan Géza Keszegh Bélával és Lakatos Róberttel együtt átadta a részvételért járó okleveleket és a várva várt díjakat. Oklevelet vett át az egyetlen felnőtt színjátszó csoportnak számító rétei Révisz Vidám Színpad, a FIKSZ – Füleki Irodalmi KisSZínpad és a pozsonyi szakkolégistákból álló PoSzaTa. Nos, ahogy az a díjkiosztót követő beszélgetések során többen megjegyezték: a réteiek legalább egy különdíjat megérdemeltek volna a gondűző Rejtő Jenő-estjükért, amelyhez budapesti archívumban vásárolták meg a Pesti Hírlap 1934-es évi példányait, és fodrászt fogadtak a korabeli frizurák elkészítéséhez. Remélhetőleg a végeredmény nem szegte teljesen a kedvüket, s jövőre visszatérnek, mert félő, hogy a Jókai Napok teljesen diákszínjátszó fesztivállá válik…


Sokak szerint a rétei Révisz Vidám Színpad legalább egy különdíjat megérdemelt volna…
/ Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A legjobb női alakítás díját és a felnőtt csoportnak járó nívódíjat ez alkalommal senki sem kapta meg. Végül Keszegh Béla polgármester meghirdette a 60. Jókai Napokat, amely majd a névadó, Jókai Mór születésének bicentenáriuma jegyében valósul meg. De addig az idei fesztiválról még további részleteket olvashatnak a Magyar 7 hetilap június 19-i számában.


Különdíjat kapott Miklós László és Tóth Gábor, a MEG+s(z)avaztuk Diákszínpad két rendezője is
/ Fotó: Pálinkás Eszter – myneverlandphoto

Íme, az idei díjazottak jegyzéke!

Fődíj: 

KGSzT Diákszínpad, Kassa – Slawomir Mrožek: Rókavadászat című előadásért (rendezte: Bodon Andrea)

Nívódíj (megosztva):

MEG+s(z)avaztuk Diákszínpad, Komárom – A Jószágország  ́24 című előadásért

GIMISz Diákszínpad, Komárom – A Majdnem című előadásért


A nívódíjon osztozott két helyi magyar gimnázium csapata
/ Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Legjobb férfi alakítás díja: Képes Lóránt – KGSzT Diákszínpad, Kassa

Ferenczy Anna-díj – A legígéretesebb fiatal tehetség díja: Poláčik Emma – KGSZT Diákszínpad, Kassa

Gergely József-díj – A legjobb jelmez díja: Nagy Viktória – MEG+s(z)avaztuk Diákszínpad, Komárom


A legjobb férfi alakítás díját a kassai Képes Lóránt kapta. / Fotó: Pálinkás Eszter – myneverlandphoto

Legjobb férfi epizódalakítás díja: Pikler Mátyás – GIMISz Diákszínpad, Komárom

Legjobb női epizódalakítás díja: Sebestyén Sára – GIMISz Diákszínpad, Komárom


Sebestyén Sára (GIMISz Diákszínpad) a legjobb női epizódalakítás díját kapta
/ Fotó: Pálinkás Eszter – myneverlandphoto

A zsűri különdíjai: 

Miklós Lászlónak és Tóth Gábornak – Orwell Állatfarm című regényének színpadi adaptációjáért,

a Fókusz Diákszínpadnak – a közösség kreatív alkotómunkájáért,

a Nyitrai Egyetemisták Kínjátszó Körének – a legjobb zenehasználatért és akusztikai kreativitásért.


A fődíjas csoportnak állótaps dukált…
/ Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk

hirdetés