A Komáromi Jókai Színház igazgatósága a május ötödikei hagyományos szponzortalálkozóján a hála szavaival, köszönőoklevelekkel és szerény fogadással köszönte meg az anyagi támogatói folyamatos segítségét. Bónuszként a Csavar Színház A helység kalapácsa című komikus eposz bemutatásával szórakoztatta az alkalmi közönséget. Minderről és az intézmény által kapott pénz hasznos elköltéséről Gál Tamás, Jászai Mari- és Deszka-díjas színművésszel, színidirektorral beszélgettem.
„Ahogy a környező országok kulturális intézményeinek, így a Komáromi Jókai Színháznak is a fenntartón, esetünkben Nyitra megyén kívül további szubjektumok rendszeres támogatására van szüksége. Tudvalevő, hogy a legköltségesebb művészeti ág a színjátszás, ami a táncot, éneket, képzőművészetet… is felöleli. Emiatt is nagyon magasak az előadásaink előállítási költségei, amibe beletartozik a díszletek és jelmezek tervezése, illetve elkészítése és a külső munkatársak honoráriuma is.
– fejtette ki a színházigazgató.
Majd örömmel nyugtázta, hogy a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben is kitartanak mellettük a törzstámogatóik, akik köre időnként újabbakkal bővül, ekképp éltetve a színházukat. A vasárnapi eseményre 140 szponzorukat hívták meg, s aki tehette, azon meg is jelent.
A palettánkat azzal is színesítjük, hogy színházunkban folyamatosan sok külső szabadúszó művésznek adunk bemutatkozási lehetőséget, köztük olyan hazai tehetségeknek is, akiket anyagi okokból az állományunkba nem tudjuk felvenni, illetve időnként idősebb színművészeket is visszahívunk egy-egy szerepre” – indokolta a jelentős támogatottságukat.
Aztán arról beszélt, hogy a támogatások a Komáromi Jókai Színház mellett működő alapítvány és Artis Jókai polgári társulás számlájára folynak be, és azokat szükség szerint használják fel.
– említett meg párat a fontos kiadásaik közül.
Hozzátette: Nyitra megyétől nem várható el az, hogy valamennyi kiadásukat fedezze, hiszen a fennhatósága alá további kulturális, szociális és egészségügyi intézmények is tartoznak, amelyek ugyancsak fontos kérelmei hosszú várólistát eredményeznek. A pénzosztás terén pedig elsőbbséget élveznek a kialakult vészhelyzetek elhárításával kapcsolatos munkálatok.
A támogatóikat az általuk adományozott összegek mértékétől függően bronz, ezüst és arany kategóriába sorolják. Mindnyájukat meg szokták hívni a tavaszi színházi szponzortalálkozóra, ami az idén sem maradhatott ki.
„Igazgatóként valamennyiüknek emléklapokkal is megköszöntem azt, hogy e nehéz időkben is kiállnak mellettünk, és segítik a megmaradásunkat. Eredetileg a Nézőművészeti Kft. Kartonpapa című előadásával, jeles budapesti színművészek produkciójával szerettük volna megajándékozni őket. Mivel azonban pár nappal az esemény előtt betegség miatt visszamondták az előadást, ezért ahelyett a Csavar Színház A helység kalapácsa című produkcióját mutattuk be. Emiatt a direktori beszédem után színészként tértem vissza a színpadra. Majd a fogadáson elmondták, hogy ezt csöppet sem bánták, mert mindig örülnek a színpadi játékomnak” – árulta el a vasárnap esti rendezvényük további részleteit.
A beszédében és az interjúnkban is kiemelte a promóciós munkatársuk, Nagy Klára nagyon fontos tevékenységét: „Klárika folyamatosan személyesen felkeresi a szponzorainkat, helyettem is beszámol nekik a színház helyzetéről, időszerű repeortárjáról, terveiről, s kéri a további támogatásukat. A visszajelzésekből úgy tűnik, hogy nagyon kedvelik és mindig visszavárják őt a támogatóink. Tehát mindez nem csak a pénzről szól, hanem ily´ módon közönségbázist is épít – növel, s mindenfelé viszi a Komáromi Jókai Színház jó hírét”.
Röviden azt is megjegyezte, hogy amikor tehetik, a KJSZ művészei is szívesen jótékonykodnak: