Magyar szentjeink évfordulóján nemzetközi ünnepség Budapesten
Idén ünnepeljük Szent Kinga születésének 800., valamint Szent Hedvig születésének 650. évfordulóját. A kettős jubileum alkalmából magyar, lengyel, szlovák, litván összefogással és részvétellel rendezték meg a két szent ünneplését.
Március 22-én Esztergomból hajóval hozták el a fővárosba Szent Kinga csontereklyéjét, amelyet Török Csaba, az Esztergomi bazilika plébánosa bocsátott útjára.
Az ötórás zarándokhajón, utaztak, lengyel, magyar zarándokok, köztük Párkány környékéről is hárman. A hajón menet közben az imát Csorba Gábor diakónus vezette. A hajózás közben az utazók Piotr Stefaniak krakkói történész 30 perces előadását is meghallgathatták Szent Kinga életszentségéről, aki a lengyelországi Szent Hedvig lányai szerzetesekkel érkezett az ünnepségre.
A Budapestre érkezett Szent Kinga-ereklyét körmenettel vitték a Vigadó térről a pesti korzón át a Március 15. térre, a Budapest-belvárosi Nagyboldogasszony főplébánia-templomba. Csorba Gábor, a főplébánia-templom diakónusa a több mint százfős – magyar és lengyel egyházi énekeket éneklő – menet élén, lengyel népviseletbe öltözött fiatalok előtt haladt, kezében az ereklyével, majd a templom közelében megállt és a zarándokok felé fordulva kérte Szent Kinga közbenjárását azért, hogy Isten áldja meg Lengyelországot és Magyarországot.
A templomban Osztie Zoltán plébános várta a zarándokokat, Csorba Gábor diakónus az ereklyét a főoltárra helyezte, majd mellé tette Szent Hedvig csontereklyéjét, amelyet Paweł Baran, a krakkói Wawel-plébánia plébánosa ajánlotta fel a budapest-belvárosi templomnak.
Az ünnepi szentmisén, melyet Erdő Péter bíboros celebrált, a meghívott vendégek is jelen voltak, köztük a szlovák Podolín város küldöttsége, élen a város polgármesterével, amely városnak szintén van történelmi kötődése Szent Kingához és a lengyel fejedelemhez Boleszló herceghez.
A szentmisét megelőző ünnepi konferencián a meghívott vendégek egy nyilatkozatot is elfogadtak, melynek fő mondanivalója és üzenete:
„A Magyarországot, Szlovákiát, Lengyelországot és Litvániát ma is összekapcsoló Szent Kinga és Szent Hedvig arra ösztönöznek, hogy keresztény értékeinkre építsük nemzeteink jövőjét, védelmezzük kulturális örökségünket, s „együtt járjunk az úton, kérve az Úrtól a kegyelmet, hogy a régi és a mostani sérelmeinket és bizalmatlanságainkat változtassa új lehetőségekké a közösség érdekében” (vö. Ferenc pápa homíliája, Csíksomlyó, 2019. június 1.) térségünk és egész Európa javára.”
A nyilatkozat kelt a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébániatemplomban, az Úr 2024. évében, március hónap 22-én, aláírták:
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, Magyarország prímása,
Marek Jedraszevski krakkói metropolita érsek
Őexcellenciája, František Trstenský szepesi püspök
Őexcellenciája Főtisztelendő Artúr Wažny tarnowi segédpüspöke
Főtisztelendő Kestutis Smilgevičius a Litván Katolikus Püspöki Konferencia főtitkára
Az ünnepség a belvárosi templom melletti rózsakertben lévő két szent szobrána koszorúzásával ért véget, ahol a szlovák podolíni küldöttség is elhelyezte koszorúját.
Dániel Erzsébet, dunataj.sk