HAZA RÉGIÓ „A még meg nem valósított terveink is arra sarkallnak, hogy folytassuk a...

„A még meg nem valósított terveink is arra sarkallnak, hogy folytassuk a munkát…”

1132
hirdetés

Az október 29-i helyhatósági és megyei választások kapcsán indított interjú-sorozatunk újabb részében Koczkás Beátával, Gúta jelenlegi alpolgármesterével beszélgettünk, aki a Szövetség jelöltlistáján igyekszik ismét elnyerni a helyi választópolgárok bizalmát.

Ön már a harmadik választási ciklusban dolgozik Gúta alpolgármestereként. Ilyen minőségében leginkább mely ́ területekre fókuszál(t), s mit tart az eddigi legnagyobb sikerének?

hirdetés

Az elmúlt 12 év folyamán a városvezetés – városműködés szinte minden témakörében tevékenykedtem, hiszen polgármester-helyettesként minden területre rálátásom kell, hogy legyen. A jó városműködés alapja a megfelelően felállított költségvetés, így közgazdász-mérnökként is ez volt az első olyan kérdéskör, amelybe igyekeztem belelátni, feltérképezni annak a szerkezetét, felállításának irányelveit.

Szociálisan érzékeny emberként a másik olyan téma, amelyre a figyelmemet összpontosítottam, a városunk területén működő szociális szolgáltatások hálózata, illetve a rászoruló emberek hatáskörünkön belüli segítése volt. Foglalkozom a városi szociális lakásokkal, illetve bérlakásokkal is, s ezen a területen leginkább a bérleti díjon keletkezett tartozások visszaszorításán dolgozom együtt a lakások kezelésével megbízott vállalattal.

Fontosnak tartom környezetünk tisztán tartását, a környezettudatos életet, így a társaimmal együtt nagy figyelmet fordítok arra, hogy az elődeinktől ránk hagyott zöld városunk jellege, a zöldövezet megmaradjon úgy, hogy közben a városunk folyamatos fejlődése ne álljon meg. Amíg nem jött az energiaválság, a hulladékgazdálkodás területe volt az, amely az utolsó években leginkább nehézséget okozott az önkormányzatoknak, így Gútának is. A városvezetéssel azon munkálkodtunk, hogy ezt a területet megreformáljuk. Idén bevezettük a mennyiségalapú mérést, illetve illetékfizetést (a megtermelt hulladék mennyiségétől függ a kirótt illeték nagysága), amelyet a részünkről hosszú és alapos előkészületek, számítások előztek meg. Az eddigi mérések azt igazolják, hogy a döntés helyesnek bizonyult, hiszen az előző évekhez képest a városunk területén kitermelt hulladék mennyisége csaknem 35 százalékkal csökkent az azonos időszakokat összehasonlítva. Ez az eredmény annak tudatában, hogy Szlovákia szinte minden települése ez egyre növekvő hulladékkal küzd, véleményem szerint egyedülálló. Bízom abban, hogy ez a tendencia folytatódik, és hasonlóan jó eredményeket tudunk majd felmutatni a következő években is. Erre az eredményre mindenképpen büszke vagyok.

A magyar nemzetközösség tagjaként fontos számomra magyarságunk, identitástudatunk megőrzése, a lokálpatriotizmus megerősítése a bennünket követő nemzedékben is. Fontos városunk nemzetiségi összetételének, magyar jellegének megtartása. Hatalmas előre lépésnek tartom, hogy négy évvel ezelőtt Gútával foglalkozó segédtankönyvet adtunk ki,amelynek segítségével városunk összes magyar iskolájában egységesen oktathatják a település földrajzát és történelmét. Erre is nagyon büszke vagyok.

Vannak-e olyan tervek, projektek, amelyek megvalósítása bizonyos okokból a tervezettnél később kezdődött, s a kivitelezésükért szívesen tevékenykedne a következő választási időszakban is?

Nagyon sok olyan elképzelésünk van, amely eddig nem tudott megvalósulni. Két területet emelek ki. Az egyik a városunk energetikai koncepciója (a hőellátás hatékonnyá tétele, illetve alternatív energiaforrások alkalmazása), amelynek újragondolása többször is terítéken volt a képviselő-testületben, de nem tudtunk az elképzeléseinknek elég támogatottságot szerezni. A gútaiak többsége a mai napig kerékpáron közlekedik, így másik fontos megvalósításra váró feladat a városunk területén vezető kerékpárutak kiépítése, amely a településen keresztülhaladó növekvő személyautó-, illetve teherforgalom miatt még sürgetőbbé vált.

Mi a legnagyobb motivációja, amiért képviselő-jelöltként ismét indul a helyhatósági választáson?

A közügyekben, a lakosokért való tevékenységben megszerzett sok évnyi tapasztalat és tudás egyben a felelősségérzetet is növeli bennem városunk és az itt felnövekvő generációk jövője iránt. Az elmúlt évek alatt világossá vált számomra, hogy egy város vezetéséhez, „működtetéséhez” nem elég pusztán a lelkesedés, ami természetesen elengedhetetlen, de kellő hozzáértés, szakértelem és felkészültség is szükséges. Nem pazarolhatjuk el azt a tapasztalatot, tudást, amelyet az évek során megszereztünk, azt továbbra is a közösség, az emberek szolgálatába kell állítanunk. A még meg nem megvalósított terveink is arra sarkallnak, hogy folytassuk a munkát. Ezek mellet nem titkolt ösztönzőerőm az is, hogy a Gútán élő nemzeti közösségeket tiszteletben tartva ne változzon városunk nemzetiségi összetétele, megmaradjon magyar jellege, fontos, hogy őrizzük a hagyományainkat, tovább adjuk elődeink tiszteletét és az általuk teremtett szellemi értékek, illetve épített örökség megbecsülését.

Gúta jelenét és jövőjét illetően mi aggasztja önt legjobban, s e jelenséggel, problémával kapcsolatban hol, milyen módon szokott véleményt cserélni a helyi lakosokkal?

Sajnos, a válasz egyértelmű. Éppen most zajlanak azok a folyamatok, amelyek teljesen átrendezhetik az életünket. Egy olyan korszakba lépünk, amelyben a kormány következetlen vezetése, a szomszédunkban dúló háború, az utóbbi idők legnagyobb mértékű drágulása, az energiaválság, komoly kihívások elé állítják majd az önkormányzatokat. Az eddiginél is megfontoltabbnak kell lennünk, átgondolt döntések szükségesek majd ahhoz, hogy a város mindennapi életét bebiztosíthassuk, emelett továbbra is jusson fejlesztésekre, valamint Gúta szellemi, kulturális és sportéletének fenntartására, gyarapítására. Ezekkel a kérdésekkel kapcsolatban folyamatosan zajlik a véleménycsere a szociális hálókon, fórumokon. Gúta kisvárosi jellegéből adódóan ismerjük egymást, így más, kimondottan helyi problémákkal, javaslatokkal mindig megállítanak, megkeresnek a lakosok, így személyesen tudunk véleményt cserélni. Természetesen, a Covid-járvány alatt a telefonos megbeszéléseket alkalmaztuk. Emellett sokan megkeresnek a szociális háló segítségével is, hogy elmondják észrevételeiket, panaszaikat, kéréseiket.

Mit tart a Szövetség gútai jelöltcsapata legnagyobb pozitívumának, s a választási kampányuk során milyen úton-módon, illetve eszközökkel kívánják meggyőzni a polgárokat arról, hogy önökre szavazzanak?

A Szövetség listáján induló jelenlegi polgármesterünk, Horváth Árpád és képviselőink megválasztásuk esetén a szakértelmet, folytonosságot, stabilitást és a biztonságot garantálják. Emellett az új jelöltjeink a megújulási folyamat aktív szereplőiként egy szélesebb társadalmi réteg véleményét, gondolkodását tükrözhetik, friss szemléletmóddal és megközelítéssel kiegészítve a testület munkáját. Ez egy nagyon jó csapat, amelyben a tudás, tapasztalat dominál, de nyitott az új lehetőségek és szemléletek felé is. Olyan közös alapokon és értékeken nyugszik, mint a hagyományaink, értékeink tisztelete, békés egymás mellett élés és lokálpatriotizmus. Mai világunkban, amikor a szociális hálón zajlik szinte az egész életünk, adatok, képek tömkelege áraszt el bennünket, sajnos „nem elég jónak lenni, annak is kell látszani”, vagyis valószínűleg nem elég ajánlólevél maga az elvégett munka, azt be is kell mutatnunk, emlékeztetnünk a lakosokat. A hagyományos kampány eszközeit, így az óriásplakátokat, a szórólapokat és a szociális hálót használjuk arra, hogy jelöltjeinket, akik évek óta különböző területeken a gútai közösségi élet meghatározó egyéniségei, szélesebb körben is megismerhessék. Továbbá arra is, hogy bemutathassuk az elvégzett munkát, eredményeinket, s ismertessük a céljainkat, programunkat. Emellett közösségi rendezvényeket szervezünk, ahol személyesen tudunk elbeszélgetni a választókkal.

Szakmai önéletrajz

46 éves közgazdászmérnök vagyok. A Pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetemen szereztem mérnöki diplomát. 2003-ban banki tanácsadóként kezdtem dolgozni az egyik bank gútai fiókjánál, amelynek később 5 éven át igazgatója voltam. 2010-től, immár három cikluson keresztül képviselőként, illetve alpolgármesterként szolgálom városunkat, a benne élő embereket. Tizenhat éve vagyok a Gúta Város Önkormányzata mellett működő pénzügyi bizottság tagja. Az elmúlt évek alatt nagyon sokat tanultam a város működéséről, a törvény által átruházott feladatokról, a hatáskörökről, az önkormányzat munkájáról, a költségvetés összeállításáról, rendeletek, azaz „városi törvények“ alkotásáról, támogatási lehetőségekről, szervezési kérdésekről. Politikai – közéleti tapasztalataimat a Szövetség elődpártjában, a Magyar Közösség Pártjában (MKP) szereztem. A párt gútai helyi szervezetének 2009-től elnöke voltam hét éven keresztül, jelenleg alelnöke vagyok, valamint az MKP Járási Elnökségének, illetve Országos Tanácsának is tagja voltam egy-egy cikluson keresztül. Civilként pedig a Szeretlek Gúta polgári társulás tagjaként ugyancsak igyekszem tenni a közösségünkért.

Nagy-Miskó Ildikó, dunataj.sk

hirdetés