HAZA RÉGIÓ Boldog Salkaházi Sára-emléktáblával és kápolnával gazdagodott a Marianum Egyházi Iskolaközpont

Boldog Salkaházi Sára-emléktáblával és kápolnával gazdagodott a Marianum Egyházi Iskolaközpont

547
hirdetés

Arany betűvel íródott be az idei Mária nap a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont történetébe, ugyanis sor került a Nagyszombati Főegyházmegye és a Komáromi Római Katolikus Egyházközség támogatásával elkészült kápolna ünnepélyes átadására, valamint a Turi Török Tibor keszthelyi szobrászművész által alkotott Salkaházi Sára-dombormű leleplezésére, s mindezek megszentelésére.

Az immár leleplezett és megkoszorúzott Salkaházi Sára-dombormű

Az esemény a Mons. Orosch János nagyszombati érsek által celebrált ünnepi hálaadó szentmisével kezdődött a helyi Szent András-bazilikában. A főcelebráns hangsúlyozta: e saját kápolnával új korszak kezdődik a Marianum életében, amelynek diákjai és pedagógusai is rendszeresen imádkozhatnak, lelkileg feltöltődhetnek e szentélyben, aminek köszönhetően minden helyzetben, e felettébb nehéz időszakban is képesek lesznek helyt állni. Majd Dsida Jenő Templomablak című versének soraival kínált útravalót az élethez: „Ó, titkok titka: a földön ittlent belülről nézzen mindenki mindent, szemet és szívet és harcot és békét! – Áldja meg az Úr, áldja meg az Úr a belülről látók fényességét!“.

hirdetés
Mons. Orosch János nagyszombati érsek celebrálta a szentmisét

Majd az ünneplők átvonultak az iskolaközpont főépületéhez, ahol a vendégek üdvözlése után Madarász Róbert igazgatónak a boldogságos Szent Szűz, intézményük névadója nevenapjára írt ünnepi beszéde hangzott el: „A feltétlen szeretet, az elfogadás, a hibák felismerése és a változtatás igénye, az isteni mércéhez való viszonyulás és főleg a példamutatás nyithatja meg csak a gyermekszívek hét lakatra zárt kapuját a Szentlélek kiáradó ajándékai előtt. S a papok, iskolalelkészek, tanítók, a keresztény családok és az imádkozó közösség áldozatvállalása vezethet az örök értékek áthagyományozására nemzedékről nemzedékre“.

Megtelt a Szent András-bazilika…

Az igazgató köszönetet mondott az iskola alapítóinak és újraalapítóinak, továbbá a kollégáinak és az oktató-nevelő munkájukat többféle módon támogató magánszemélyeknek, szervezeteknek, szülőknek… „Új, méltó kápolnával gazdagodott a közösségünk: a hit, a remény és a szeretet műhelyével, ahol Nagyasszonyunk és Patrónánk köpenyébe kapaszkodva, talán közelebb juthatunk Krisztus urunk által, az üdvösséghez“ – fogalmazott.

Madarász Róbert igazgató mondott ünnepi beszédet

Boldog Salkaházi Sára emléktáblájának avatása kapcsán megemlítette: ugyanabban az évben fogadták el a kassai születésű Salkaházi Sára jelentkezését a Szociális Testvérek Társaságába, amikor a Marianum megnyitotta kapuit, s ő pár évvel később többször is járt az elődintézményükben. Az általa választott társaság a társadalmi problémák megelőzésére is törekedett, nem csak azok karitatív orvoslására. Sokrétű tevékenységének bemutatása után felidézte a sorsát:

„1944. december 27-én embertársait mentve, Istennek tett felajánlásaként vértanúhalált halt: a nyilasok a jeges Dunába lőtték. 2006. szeptember 17-én avatták boldoggá, mi pedig most avatunk emlékhelyett a tiszteletére“.

Megköszönte Turi Török Tibor keszthelyi szobrászművész nagylelkű ajándékát, a Sára testvért ábázoló domborművet, amely a főbejáratnál, az Esterházy János-domborművel szemközt kapott helyet. „A kápolnánkban elmondott imák legyenek ezentúl is a közösségünk szívdobbanásai, szentjeink és vértanúink vére pedig ismét pezsegjen a felvidéki magyar keresztény közösségünk ereiben! Merjünk jók lenni, merjünk hinni és szeretni, merjünk a szentek útjára lépni!“ – hangsúlyozta. Azután átadta a szót az egykori diákjuknak, Kovács Flóra szociális testvérnek, aki bővebben ecsetelte Salkaházi Sára áldásos életútját.

Kovács Flóra mutatta be Salkaházi Sára életútját

A diákjaik szép kultúrműsorával színesített rendezvény az emléktábla leleplezése és Orosch érsek általi megszentelése, illetve megkoszorúzása, valamint Turi Török Tibor felszólalása után az új kápolnában folytatódott. Előzőleg azonban a szobrászművész egy-egy sajátkészítésű, kisebb Esterházy János-mellszoborral ajándékozta meg Orosch János érseket, Kiss Róbert kanonokot és Madarász Róbert igazgatót.

A szobrászművész egy-egy sajátkészítésű, kisebb Esterházy János-mellszoborral ajándékozta meg a házigazdákat

Azután Orosch érsek megáldotta a hangulatos emeleti kápolnát, ahol az intézmény Schola Mariana Ifjúsági Kórusa Orsovics Yvette karnagy vezényletével közreműködött, Stubendek István alapító igazgató pedig elsőként próbálhatta ki a karzaton levő orgonát. A zárófogadáson elmondott pohárköszöntőjében örömmel nyugtázta, hogy az eltelt évtizedek során milyen jelentős mértékű változáson esett át az általa újraalapított intézmény, amiért hálát mondott az érintett feleknek, támogatóknak. Természetesen, az újabb szívmelengető marianumi eseményen a Himnusz és a Boldogasszony Anyánk kezdetű régi himnusz is elhangzott.

Páran a rendezvény résztvevői közül

Végül Turi Török Tibor a Ma7-nek elmondta: „Nagy örömmel tölt el, hogy Madarász igazgató úr az Esterházy-domborművem leleplezése után felkért Boldog Salkaházi Sára domborművének az elkészítésére. Felvidék-szerte, Tallóstól Dobóruszkáig már hozzávetőleg 40 köztéri alkotásom van. Kedden Léván avatjuk fel a Dobó István emlékét idéző alkotásomat, de ott már Reviczky-, Koháry- és Kittenberger-művem is található. Komáromot pedig e két marianumi domborművön kívül a Hunyadi János-szobrom is díszíti. Az egykori Nagy-Magyarország területén összesen 170 művem állít emléket a magyar múltnak, s ezeket ajándékba adtam a nemzettársaimnak, ekképp hozzájárulva ahhoz, hogy a jeles magyar személyiségek neve ne merüljön feledésbe“.

A Salkaházi-emléktábla leleplezése

Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk

hirdetés