Az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke, id. Lomnici Zoltán és főtitkára, Szunai Miklós április 3-án négyszáz csomagot ajándékozott a Selye János Egyetem hallgatóinak. A húsvéti ajándékokat Juhász György, az SJE rektora és Mészáros János, a Hallgatói Önkormányzat elnöke a Konferencia-központ VIP termében vette át a jeles vendégektől.
Az esemény elején Juhász György rektor üdvözölte a vendégeket, s az Emberi Méltóság Tanácsának (EMT) köszönetet mondott azért, hogy miután a múlt héten a kárpátaljai magyarokat ajándékozta meg, gondolt az itteni magyar egyetemre és annak hallgatóira is. Azután átadta a szót Lomnici Zoltánnak, akinek a sokrétű tevékenységéről — egyebek mellett a magyar állampolgárságot felvett honfitársaink érdekvédelme kapcsán is – korábban több cikkben számoltunk be.
Az EMT elnöke elöljáróban kiemelte Szunai Miklós főtitkár áldásos munkáját, „aki a leghasznosabb magyar és a legnagyobb adományozó“, s eddig hat szentélyt építtetett, például a máriapócsi fatemplomot és a doberdói kápolnát is. Majd a saját nagyon nagy szerelmének nevezte a Felvidéket, ahová először 6 évesen, a 60-as években jött breznóbányai rokonlátogatásra. Elismerte: nem olyan egyszerű dolog magyarnak lenni a Felvidéken, magyarnak megmaradni a szülőföldön, ahol ezer éve is éltek magyarok. Nagy szeretettel és tisztelettel emlékezett a régi jó ismerőséről és a már elhunyt harcostársáról, a legendás hírű, rimaszombati Tamás Ilonka néniről, aki mindvégig elszántan küzdött, s nagy áldozatokat vállalt a felvidéki magyarságért. Sajnálatosnak nevezte: sokadmagukkal együtt hiába remélték, hogy Szlovákia uniós csatlakozása után majd a tájainkon is könnyebb lesz magyarként boldogulni, de nem így alakult…
Majd rátért a látogatásuk előzményeire és okaira. Mint mondta: a múlt héten a kárpátaljai magyarságot azért ajándékozták meg, hogy húsvét közeledtével némi örömöt szerezzenek a felettébb nehéz háborús körülmények között élő nemzettestvéreinknek. Karácsony előtt pedig kaminok vitték a nekik szánt ajándékaikat.
Majd az Erdélyi Magyar Szövetség januári, drámai hangvételű közleményéből is idézett, miszerint az ottani magyarság is rohamtempóban fogy, s az egykor 2 milliós létszám már alig haladja meg az 1 milliót. Ha ez így folytatódik, akkor a több mint ezeréves története ebben az évszázadban véget ér… Úgy véli, hogy a legutóbbi szlovákiai népszámlálási adatok sem adnak okot a derűlátásra. Hiszen a Felvidéken is az egykor majdnem 800 ezres magyarságból, a legutóbbi népszámlálás során már csak 422 ezren vallották magukat magyarnak, illetve 456 ezren vállalták a kettős identitást, vagyis tíz év alatt 36 ezerrel csappant meg az itteni magyarok létszáma.
Az EMT úgy véli, hogy a kisebbségi sorba került, külhoni magyar értelmiségnek döntő szerepe van a magyar jövő formálásában, s az SJE-ről kikerülő magyar szakemberekre jelentős missziós feladat is hárul: egy-egy magyarlakta térségben pozitív hatást kell gyakorolniuk a magyarként való megmaradás és boldogulás érdekében. Az ajándékcsomagjaikkal tiszteletüket akarták jelezni az e téren is helytálló egyetemi vezetés és a „selyés“ egyetemisták felé.
– szögezte le id. Lomnici Zoltán.
Szunai Miklós a rangos civil szervezetnek számító EMT magyarság-megerősítő szolgálatáról, célkitűzéseiről is szólt. Hangsúlyozta: a munkájukhoz, ami egyebek mellett konferenciák és más rendezvények szervezésében, valamint adományok gyűjtésében és a külhoni magyarok sokrétű támogatásában is megnyilvánul, magyar állami támogatást sosem kértek és nem is kaptak. Civil szervezetként az emberi és nemzeti méltóságunk, kulturális értékeink, anyanyelvünk védelmében cselekednek, hozzájárulva e kreatív, tehetséges nemzet megmaradásához, felvirágoztatásához.