Az MKP helyi szervezete kérlelhetetlen álláspontot képvisel. Fekete Ferenc elnök szerint bár elszigetelt a helyi szervezet és nehezen tudja érdekeit érvényesíteni, mégsem hajlandóak a megalkuvásra.
Az MKP Országos Tanácsa a hétvégi, inámi ülésén alapszabályt módosított. A módosításnak köszönhetően a megyei választások jelöltállítási folyamatába ezentúl beleszólási joguk lesz a járási és megyei elnökségeknek, illetve az országos elnökségnek is. Ezáltal növekedett a járási, a megyei és az országos elnökségi testületek hatásköre a jelöltlisták összeállításában.
Fekete Ferencet, az MKP komáromi helyi szervezetének elnökét kérdeztük, hogyan értékeli a jelöltlistákat is érintő MKP-s alapszabály-módosítást. Múlt heti sajtótájékoztatójukon ugyanis újságírói kérdésre így nyilatkozott: „Abban az esetben, ha megváltoztatnák az MKP alapszabályát és az országos elnökség döntené el, hogy a Komáromi járásból kik legyenek a jelöltek, valószínűleg beindulna a párt felbomlása”. Ez alatt értette azt is, hogy sem városi, sem járási szinten nem tudnak semmilyen együttműködést elképzelni a Most-Híd párttal.
A tét nagy: a novemberben esedékes megyei önkormányzati választásokra pár hónapon belül fel kell állítani a jelöltlistákat. A Magyar Közösség Pártja színeiben a legutóbbi megyei választásokon, 2013-ban, 39 képviselő jutott mandátumhoz az öt magyarok lakta megyében. A legtöbb képviselője az MKP-nak Nyitra megyében lett, 15 fővel, ebből heten a komáromi járásból kerültek be.
A módosítással most már a végső sorrendbe is beleszólhat az MKP legfelsőbb vezetése. Őry Péter, az MKP OT elnöke hétvégi nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy az országos elnökség változtatási jogosultsága egészen a leadás időpontjáig, illetve még azután is megmarad.
Hogyan látja az alapszabály-módosítást az MKP komáromi helyi szervezete?
„Ma lesz az elnökségi ülés, amelyen ezt a kérdést tárgyaljuk majd, így egyelőre csak a múlt heti álláspontunkat tudom tolmácsolni“ – fogalmazott Fekete Ferenc. Mint mondta, részletesebben még nem vizsgálták az OT-n hozott alapszabály-módosítást – ez a mai ülésük tárgya lesz –, ezért részletesebben ezután tud nyilatkozni a kérdésben.
Elmondta azonban a helyi szervezet eddigi álláspontját, mely szerint attól tartanak, hogy az alapszabály-módosítás lehetőséget ad majd a Híddal való koalícióra. „Tudtunkkal továbbra is a járási konferenciák fogják megválasztani a járási jelölteket, és a járási jelölő konferencián kialakult 8-10 fős listát tárgyalja és jóváhagyja majd a 15 tagú járási elnökség” – hangsúlyozta Fekete Ferenc. Az országos elnökségnek viszont – jelen ismeretei szerint – csak akkor lesz vétójoga, ha ebből a listából valakivel szemben felmerül valamilyen erkölcsi, vagy büntetőjogi eljárásból következő aggály. „Ekkor az országos elnökségnek joga van ezt a személyt levenni a listáról és a póttagok közül választani helyette. De csak a járási konferencia és a járási elnökség által megválasztott jelöltek közül” – mondta Fekete. Így, ebben a formában elfogadhatónak tartják az alapszabály-módosítást.
Alulról építkezni, felülről dirigálni
Az MKP komáromi helyi szervezetének elnöke úgy fogalmazott, szeretnék megőrizni a párt néppárti jellegét, az alulról való építkezést. A demokratikus centralizmus elvét teljesen elutasítják. „Azt, hogy alulról építkezünk és felülről dirigálunk – ezt mi nem tudjuk elfogadni” – fogalmazott Fekete Ferenc. Elképzelhetetlennek, megalázónak és választóik felé megmagyarázhatatlannak tartja, hogy nyékvárkonyiak, pozsonyiak vagy kassaiak döntsenek az elnökségben arról, hogy ki legyen Komáromból a képviselőjelölt. “Nem szeretnénk eljutni oda, hogy másfél év múlva Komárom város polgármester-jelöltjét az országos elnökség jelölje ki. Saját dolgainkról magunk szeretnénk dönteni” – jelentette ki Fekete.
Rólunk, de nélkülünk
Arra a kérdésre, hogy ott volt-e a hétvégén az Országos Tanács inámi ülésén, Fekete úgy fogalmazott: a komáromi helyi szervezet tagjai közül senki nem tagja az OT-nek, egyedül ő póttag. Ez azt jelenti, ha nincs meg a létszám, akkor őt is behívhatják – magyarázta. Az Országos Elnökségnek pedig egyetlen komáromi tagja sincs – folytatta. Elkeseredetten fogalmazta meg, hogy képviseletük hiányában a rólunk-nélkülünk szókapcsolat a helyes, hiszen semmilyen befolyással nem bírnak az OT-re, illetve az Országos Elnökségre.
Gyakorlatilag nincs kommunikáció az MKP Országos Tanácsa és a helyi szervezet között
Ezeket hallva szerettük volna megtudni, hogyan tudják az érdekeiket érvényesíteni az Országos Tanácsban, például a mostanihoz hasonló fontos alapszabály-módosítás kapcsán. Van-e egyáltalán kommunikáció az OT és a helyi szervezet között? Fekete Ferenc elmondta, a kommunikáció most mindössze arra szorítkozik, hogy Kocur Laszló, az MKP pártigazgatója belépett a helyi szervezetükbe. Vele igyekszik üzeneteket váltani és már sokszor kapott ígéretet Menyhárt Józseftől, az MKP elnökétől is, hogy tárgyalni fog a komáromi helyi szervezettel. Ez a találkozó a Menyhárt József megválasztása óta eltelt idő alatt még nem valósult meg – tette hozzá.
Nem akarnak még egy „Összefogást”
Pillanatnyilag úgy érzik, az Országos Elnökség elhanyagolja a helyi szervezetet és elszigetelődtek Komáromban. Elfogadhatatlannak tartják az MKP és a Most-Híd párt közötti tárgyalásokat és attól tartanak, hogy a vegyes párt vezetői szeretnék majd őket is irányítani. Véleménye szerint a legutóbbi önkormányzati választások során az akkori „Összefogás” csúfos vereséget szenvedett és a helyi szervezet feloszlatásához vezetett. Utalt arra is, hogy az akkori komáromi szervezetből távozó személyek még most is közelebb állnak az Országos Elnökséghez, mint a helyi szervezet jelenlegi tagsága. Fekete Ferenc megemlítette a Híd ígéretét is: „Amennyiben a megyei választásokon együttműködik az MKP és közös listát állít a Híddal, akkor azt majd ők kompenzálják a parlamenti választásokon és néhány MKP-s politikus akár újra bejuthat a parlamentbe. Ezt a komáromi helyi szervezet nem tartja fontosnak, sem járható útnak.“
A komáromi MKP nem akar együttműködni a Most-Híd nevű párttal
Újabb kérdésünk arra vonatkozott, hogy bizony a 2014-es önkormányzati választásokon az Összefogás listája éppen azért jöhetett létre, mivel az MKP országos vezetésének nem volt/lehetett beleszólása, hiszen ezt az alapszabály akkor még nem tette lehetővé. Erre most akár megoldás is lehetne ez az új lehetőség, hogy a párt legfelsőbb vezetése beleszólhat a jelöltek állításába.
Fekete erre úgy válaszolt, hogy abban az időben ő kívülállóként nem szólhatott bele a helyi szervezet taggyűléseibe. De véleménye szerint biztos, hogy Berényi József tudtával és támogatásával jöhetett létre az akkori Összefogás-lista. Az akkori koalíciós szerződést (amely a helyi Most-Híd és a helyi MKP között köttetett) soha nem látta – nyilatkozta.
Fekete Ferenc a komáromi helyi szervezet hatvanfős tagsága nevében is elmondta, továbbra is bírják választóik bizalmát, akik nem akarnak semmilyen összefogást és semmilyen koalíciót a megyei választásokon a Most-Híd nevű párttal.
sz.e., felvidek.ma