Nyolcadik alkalommal, új helyszínen, az Igmándi erődben várta a látogatókat a VIII. Hon-Nap. A rendező ezúttal is az Endresz Csoport volt.
A rendezvény idén is a kiváló koncertekkel, nívós előadásokkal, gyermekprogramokkal, prémium kategóriás hagyományőrzőkkel, és nagyszerű kiállításokkal kedvezett az érdeklődőknek.
Tóth Csaba és Szabó István a Pozsonyi csata, avagy a pengék viadala címmel mutatkoztak be, a bajvívásába a gyerekek is bekapcsolódhatnak, csakúgy, mint Écsi Gyöngyi felvidéki mesemondó a Világ kenyere című meseelőadásába. Újra eljött minden gyermek kedvence Vitéz László, Pályi János bábművész előadásában. De volt cérnakép készítés Cságola Mártonnal, Kolonicsné Éva játszóházba várta a kicsiket, Schruff Gyula kovácsmester pedig több bemutatót is tartott.
A múlt iránt érdeklődők megismerhették a vitézek táborát, életét, fegyvereit, az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc Egyesület segítségével a szabadságharc fegyverzetét, tábori életét, míg Mózes László a honfoglalás kori életmódot, szokásokat, viseleteket mutatta be. A Szőnyi Lovas Egyesület a lovaglás tudományával ismertette meg a bátrabbakat.
A Bikini és Ghymes együttesek mellett felléptek a két városrész – Észak- és Dél-Komárom népszerű zenekarai, így a Kerecsen és az Egyéb Veszély együttes.
Idén öt kitűnő előadó színesítette a programot. Eljött Szántai Lajos művelődéstörténész a magyar múlt egyik legnépszerűbb kutatója, dr. Varga Tibor jogtörténész, az Árpád-kor és az Árpád-ház jeles ismerője, valamint Makovecz Imre tanítványa Grekofski Nathalie építész, aki Út a hagyományból az élő építészetbe címmel tartott előadást. A komáromi hajógyár történetét Radi Bertalan helytörténész ismertette. Ludvig Rezső aranyműves mester, koronakutató idén Szkíta kincsek címmel tartott vetítéssel egybekötött előadást.
A betyárok világába Anka Gergő és Király András kalauzoltak el. A világhírű Kassai Lovasíjász Iskola Brázik Törzse a honfoglalás/visszatérés idejét idézte, a Tolma Baranta Csapat a magyar harcművészet, a baranta világába engedett betekintést.
A rendezvény egyik különlegessége Hamza Viktória lovas szabadidomítása volt. Gasztonyi Dániel mestersolymász ezúttal is fantasztikus biológia órával örvendeztette meg a gyerekeket, felnőtteket. A Regélő Fehér Táltos Dobcsoport magával ragadó ősi énekei követték a Magyar Királyi Kardforgatók Rendjének vitézi bemutatóját.
A HON-NAP minden évben lehetőséget biztosít egy-egy gazdag kulturális hagyományokkal rendelkező település bemutatkozására. Idén a Gímes Villő Hagyományőrző Csoport érkezett Komáromba a felvidéki Zoboraljáról, a Gímes település képviseletében. Műsorukat a rendezvény védnöke dr. Molnár Attila polgármester, és Molnárné dr. Taár Izabella a járási hivatal vezetője is megtekintették.
Idén nem kevesebb, mint 11 kiállítást tekinthetnek meg az érdeklődők; így Bruncz János fafaragó művész tárlatát, a Tolma Baranta Csapat kiállítását, Grekofski Nathalie építész műveinek bemutatóját, Legát István Nagy László faerezet festő tárlatát, Endresz György, Magyar Sándor és Németh Zsigmond magyar óceánrepülők tablóit, valamint a Szőnyi Alkotókör kiállítását.
A gyerekek nagy örömére a Gerecse Vasútmodellező Közhasznú Egyesület ismét elhozta vasúti terepasztalát. Érdekesség volt a Shipbuilding and Machinery anyaga „A Komáromi Hajógyár” című fotókiállítás. Fényszilánkok – világító üvegképek címmel pedig Molnárné Wirth Rozália mutatta be munkáit.
Galéria: Hagyományőrzés az Igmándi erődben
komarom.hu