HAZA KULTÚRA XVII. Kaszás Attila Versmondó Fesztivál: a „selyés“ Nagy Kingáé lett a fődíj

XVII. Kaszás Attila Versmondó Fesztivál: a „selyés“ Nagy Kingáé lett a fődíj

330
hirdetés

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komárom városával, valamint a helyi Jókai Mór Alapiskolával és az Egressy Béni Városi Művelődési Központtal közösen, június 15-én több komáromi helyszínen tartotta meg a XVII. Kaszás Attila Versmondó Fesztivált. A Jókai Napok „kistestvérének“ számító rendezvény célja: újabb és újabb bemutatkozási lehetőséget biztosítani a tehetséges versmondó diákoknak, s ráirányítani a figyelmet a klasszikus és modern magyar költészetre.


E fesztivállal is méltóképpen őrzik Kaszás Attila színművész emlékét
/Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A szervezők ily´ módon a mindössze 47 évesen váratlanul elhunyt, nagyszerű színművész, Kaszás Attila (1960 – 2007) emléke előtt is tisztelegnek. A Komáromban diákoskodott, majd Magyarországon sikeres karriert befutott tehetség tragikusan félbeszakadt sikeres pályája minden feltörekvő ifjú tehetségnek azt sugallja: kitartással, kellő szorgalommal külhoni magyarként is bármi elérhető…


Az idei fesztivál résztvevői a megnyitó ünnepség után
/Fotó: SZMPSZ

A fesztivál ünnepi megnyitójára a hagyományokhoz híven a Komáromi Jókai Színház épületében került sor, s annak záróakkordjaként a jelenlevők közösen megkoszorúzták a névadó aktor színházépület előtt álló szobrát. Majd a verseny és a kiértékelés a Tiszti pavilon termeiben folyt. A fesztiválra 75 felvidéki és más külhoni magyar oktatási intézmény 136 versmondója érkezett, akiket 99 felnőtt készített fel a megmérettetésre.


Kaszás Attila szobrának közös megkoszorúzása közben
/Fotó: SZMPSZ

A versmondók három kategóriában mérhették össze tehetségüket: az I. kategóriába az alapiskolák 1-4. évfolyamos tanulóit, a II. kategóriába az alapiskola felső tagozatos tanulóit és a nyolcosztályos gimnáziumok velük egyidős diákjait, a III. kategóriába pedig a középiskolásokat sorolták. Mindnyájan két költeménnyel készültek, melyek közül a kötelezően választott Móra Ferenc, Kányádi Sándor vagy Radnóti Miklós verse, a másik pedig tetszés szerinti lehetett.


Páran a megnyitó ünnepség résztvevői közül
/Fotó: SZMPSZ

Az idei teljesítményüket az alábbi összetételű szakmai zsűri értékelte: a hazai és magyarországi színművészek közül Rudolf Péter, Pápai Erika, Kubik Anna, Ráckevei Anna, Gubík Ágnes, Holecskó Orsolya, Lajos András, Szabó Viktor, Rudolf Szonja, Berényi Dávid, Bánfi Kata és Melecsky Kristóf, valamint Havas Judit előadóművész és két drámapedagógus: Körömi Gábor és Dolmány Mária.


Néhányan a zsűritagok közül
/Fotó: SZMPSZ

Ez alkalommal a fődíjat Nagy Kinga, a Selye János Gimnázium diákja érdemelte ki, akinek a felkészítő pedagógusa, Králik Zsuzsanna pedig az SZMPSZ idejekorán elhunyt, korábbi országos elnökéről elnevezett Jókai Tibor Emlékdíjat vehette át annak lányától, Jókai Ági színművésztől. Érdekességként megemlítendő, hogy a tanárnő Ági gimis szlovák nyelv és irodalom szakos tanára volt, a díjátadásra pedig éppen apák napja előestéjén került sor.


A Jókai Tibor Emlékdíj átadása utáni pillanat
/Fotó: SZMPSZ

Az I. kategória versenyzői közül 15-en ezüst, 18-an arany sávot kaptak, a döntőbe pedig 5 kiemelt arany sávos került be. A II. kategória diákjai közül 9 bronz, 19 ezüst, 18 pedig arany sávos lett, a döntőben 11-en csillogtathatták meg tehetségüket. A III. kategória versenyzői közül 4-en bronz, 8-an ezüst, 3-an pedig arany sávosok lettek, a döntőben 4-en vehettek részt.


Szakmai eszmecsere közben pár jeles ítész
/Fotó: SZMPSZ

A XVII. Kaszás Attila Versmondó Fesztivál I. , II. és III. kategóriájának eredményei a csatolmányinkban olvashatók, amint a díjak részletes szétírása is. A fődíjon kívül különféle különdíjakat (pl.: erdélyi verstáborban való részvételt, tárgyi és pénzjutalmakat, festményt, könyveket, édességeket) adományoztak Kaszás Attila volt gimnáziumi diáktársai, Komárom város, az SZMPSZ, Komárom Város, a Jókai Mór Alapiskola, a ZAX csokimanufaktúra és a Kemart nyomda.


Jókai Ági Králik Zsuzsannának adta át a Jókai Tibor Emlékdíjat
/Fotó: SZMPSZ

Bónuszként a díjátadó ünnepség résztvevőit a Felvidéki Rockszínház ifjú tehetségei: Brúder Bettína, Naňo Nimród és Cseh Benedek a lélekemelő fellépésükkel ajándékozták meg. 2025-ben pedig felnőttkorba lép a Kaszás Attila Versmondó Fesztivál, amelyet tizennyolcadszor rendeznek meg. Minden díjazottnak az olvasóink nevéíben is gratulálunk!


Szabó Viktor színművész és Fekete Irén SZMPSZ-elnök a megnyitón
/Fotó: SZMPSZ

AZ IDEI DÖNTŐSÖK:

  1. KATEGÓRIA 

Bohák Boglárka              Nagymagyari MTA

Családi Abigél                 József Attila Alapiskola és Óvoda Vásárút

Fülöp Sára                       Szenczi Molnár Albert MT Ny Alapiskola

Gjergji Lilien                   Deáki Alapiskola

Szalay Botond Mátyás    Munka Utcai Alapiskola-Komárom

  1. KATEGÓRIA

Balázs Alexandra            Marianum Komárom

Bukovszky Borbála         Kossányi József Alpiskola és Óvoda

Egyházi Ákos                  Eötvös Utcai Alapiskola

Igar József Péter              Vértesboglári Nyelvoktató Német Nemz.Ált. Iskola

Kiss Emese                      Jókai Mór Alapiskola, Komárno

Majer Jázmin                   Eötvös Utcai Alapiskola

Németh Eszter                 Gregorovits Lipót MTNYA, Jóka

Srna Anna                        Juhász Gyula Alapiskola

Szőke Donát                    Kodály Zoltán Alapiskola Galánta

Šillo Simon                     Szenczi Molnár Albert MTNY Alapiskola, Szenc

Vida Anna Sophia           Czafrangó Sylvia Magán Művészeti AI Hetény

  1. KATEGÓRIA

Antal Dávid                     Szakkay József Műszaki és Közgazdasági Szakközépiskola Kassa

Kerékgyártó Viktória      Nemes Nagy Ágnes Műveszeti Szakgimnázium BP.

Nagy Kinga                     Selye János Gimnázium Komárom

Presinszky Emma            Selye János Gimnázium Komárom

Nagy-Miskó Ildikó, muzsa.sk

hirdetés
Previous articleKomáromban családias típusú szülészetet alakítanak ki
Next articleTeljes a Komáromi Nemzetközi Operettfesztivál programja