HAZA DUNATÁJ Vajon kinek az ötlete volt?

Vajon kinek az ötlete volt?

1616
hirdetés

Egy önkormányzati képviselőtől elvárható, hogy választói és ne félreértelmezhetően, saját érdekeit szolgálja

Ahogy múlt heti számunkban jeleztük, górcső alá vettük Less Károly képviselő úr javaslatát, miszerint a városnak ki kellene építenie egy kis fűtőközpontot és onnan fűtenének egy-két iskolát, illetve a képviselő úr által felügyelt Calor Kft. fűtené a majdan felépülő labdarúgóstadiont is.

hirdetés

Régebbi olvasóink bizonyára emlékeznek még a régi rendszer ötéves terveire, melyek olyanok voltak amilyenek, viszont már azok is azt a filozófiát hordozták, hogy vannak olyan hosszútávú koncepciók, tervek, melyek megvalósításához több éves, egybehangolt cselekvés szükséges. Nyilvánvalóan ez a törekvés lelhető fel az egyes törvényekben, amelyek olyan területeket hivatottak szabályozni, amelyek bizonyos stratégiai szükségleteket elégítenek ki, mint például az energiagazdálkodás. Less Károly képviselő úr legutóbbi komáromi önkormányzaton elhangzott felszólalásából több tény is kiderül. Először is az, hogy a képviselő úr úgy „felügyeli” a Calor Kft. működését, hogy nyilvánvalóan nem ismeri az energiagazdálkodás alapelemeit sem. Pedig tudni illene, hogy ahhoz, hogy valaki érdemben szóljon valamihez, ismernie kell a hátteret is. Légvárépítésben pedig több képviselő is élenjáróan tündököl. Mert ha nem így volna, akkor tudná, hogy a 657/2004 sz. hőgazdálkodásról szóló törvény 31. paragrafusa értelmében minden 2 500 fő fölötti lakosságú város, illetve a városban működő hőszolgáltató, mely a lakosságnak számláz, köteles kidolgozni és elfogadni egy 5 évre szóló hőenergetikai koncepciót. Ugyanis, ha ismerné ezt a törvényt, talán nem állt volna elő bombasztikus javaslatával, melynek egyetlen célja lehetett: láttatni hozzáértését és aktív hozzáálást a cég ügyeihez. Ez nem sikerült. Sőt…
Egyébként ezt a koncepciót bizonyára nem sokan olvasták a testületből annak ellenére, hogy még Stubendek László „uralkodása” idején, 2018-ban aktualizálták a koncepciót, potom 22 650 euróért. Jellemző a város működésére, hogy a koncepciót tudomásunk szerint a mai napig nem tárgyalta a testület, így tehát el sem fogadhatta, ami pedig törvénysértő magatartásra utal. Less Károly képviselő felszólalásából az is kiderül, tárgyi tudás hiányában olyan javaslattal állt elő, ami – amellett, hogy a városi vagyon kockázatos elpazarlását okozhatja –, egy soha meg nem térülő, sőt törvényellenes beruházást szorgalmaz. Ebben sajnos csatlakozott hozzá a CALOR Kft. igazgatója is, akivagy szándékosan hallgat a szakmai kérdésekről, vagy ő sem ismeri a kapcsolódó törvényeket. Nem használta ki a nyilvánosság által kínált alkalmat, hogy ismertesse a testülettel azokat a törvényi követelményeket, melyek egy hasonló terv kivitelezését szabályozzák. Szerkesztőségünknek két napjába tellett megismerni az idevágó előírásokat, melyeket igyekszünk a nyilvánosság elé tárni, nehogy képviselőink ismételten olyan beruházást eszközöljenek, amit aztán majd az adóinkból fognak helyrehozni,vagy ahogy városunkban szokás „megmenteni”. Tesszük ezt azért, mert a szakmai inkompetencia olyan hibákat is okozhat, mint Less képviselő esetében, aki nem is tudja, hogy azzal, hogy a központi hőforrásról való lekötés bajnokaként tetszeleg, két síkon is sérti a lakosság, tehát a választói érdekeit. Először is rövidtávon bármilyen lekötés a központi hőforrásról azonnal a többi lakos zsebét terheli a megnövekedő fix költségrésszel – tehát a lakosok fogják „megérezni” először ezt a remek ötletét. De hosszútávon is kihat, mivel a csak gázalapon működő rendszereket már most sem támogatja az unió, sőt – ahogy utánajártunk –, lassan ki is fognak szorulni a piacról, környezetvédelmi okokból. Így ha megépülne a képviselő által megálmodott
mű, egy cent támogatásra sem számíthatna. Igaz, a testületben a nem visszatérítendő támogatásokról még csak szó sem esett. Előfordulhat, hogy nem véletlenül, mivel azt még az ilyen meglehetősen gyér szakmai tudással rendelkező képviselő is sejtheti, hogy az unió, de még az állam sem támogat olyan beruházásokat, melynek esetleges negatív környezeti hatásai is lehetnek.
Hm … eddigi aktivitása „segítéseként”, mi is tudunk néhány tippel szolgálni neki, tudva, hogy a törvényesség betartása számára csak felesleges szellemi teher volna. Felszólalása alapján feltételezhetően előnyös volna a város számára, ha a szemetet nem holmi magánvállalkozók kezelnék, hanem a város új kommunális cége majd kihordaná azt a Vág hídra, és onnan a folyóba szórná…
Úgy tűnik, a távlati elképzelések helyett a megfontolatlan kapkodás – sőt kijelenthető –, hogy fejetlenség jellemzi a komáromi képviselők munkáját.
Nagy kár!

 

DUNATÁJ HETILAP 28/2020

kép: pixabay

hirdetés