HAZA HÍR-MIX Ünnepnapi sajtótájékoztató a felújított Kultúrpalota körbejárásával

Ünnepnapi sajtótájékoztató a felújított Kultúrpalota körbejárásával

115
hirdetés

A Magyar Szövetség 18 tagú Nyitra megyei frakciója stílusosan Jókai Mór 200. születésnapján tartott sajtótájékoztatót a felújított komáromi Kultúrpalota előtt, amit nyilvános sajtóbejárás követett. Az eseményen, amelyen röviden a múzeum új állandó tárlatának tervdokumentációját is bemutatták, Vincze Máté, a kulturális és innovációs minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős  helyettes államtitkára, Gubík László országos pártelnök, Csenger Tibor megyeelnök, Paterka Pál múzeumigazgató, valamint a kivitelező Aleart kft. képviseletében Koczka István és Széki András,  s nem utolsó sorban Galo Vilmos történész, a tárlat főkurátora munkatársaival, Sipos Annával és Vanya Péterrel együtt szintén jelen volt.

hirdetés

Jókai Mór szobra előtt elsőként Orosz Örs, a megyei kulturális és idegenforgalmi bizottság elnöke üdvözölte a vendégeket és a média képviselőit. Majd megemlékezett a kétszáz évvel ezelőtti örvendetes eseményről, amikor megszületett a „reformkor írófejedelme, a nagy magyar mesemondó, Jókai Mór”. Ismertette a helyi bicentenáriumi ünnepségsorozat mai programját is, amely során Jókai Mór Király püspök utcai szülőházánál, majd három órától a református nagytemplomban iktattak be műsorors megemlékezéseket. Négy órakor Komárom összes templomharangjának zúgása emlékeztetett a város jeles szülöttének világra jövetelére. Fél öttől plakátkiállítás nyílik a múzeum Zichy-palotabeli részlegén, fél hatkor pedig a Jókai-bronzszobor, vagyis Berecz Gyula alkotásának közös megkoszorúzásával ér véget a Jókai-emlékév nyitónapjának helyi műsorfüzére. Mindezek összehangolásáért köszönetet mondott a nagymúltú, jelenleg Keszegh Margit elnök által vezetett Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesületnek, a felújítás két éves időszakának több átmeneti helyszínen való átvészeléséért, a régi állandó tárlat lebontásáért és a főépület berendezésének biztonságos kiköltöztetéséért pedig a megyei fennhatóság alatt működő múzeum kollektívájának.

Szerinte nem véletlen, hogy a ma Duna Menti Múzeumként működő Jókai Egyesület néhai székháza, a Trianon utáni Csehszlovákia kulturális élet központja, a történelmi Magyarország második kultúrpalotája teljes belső felújítása 50 év után éppen a Magyar  Szövetség megyei kormányzása időszakában valósulhatott meg. Mint mondta, a megyei fenntartású műemlékvédelmi épületért nemcsak a komáromiak, a megyei képviselők éreznek felelősséget, hanem az egész Magyar Szövetség is.

„A kultúra az a közös kapocs, amely eddig is megtartott és a jövőben is megtart(hat) majd minket a szülőföldünkön. A mögöttünk látható épület bő 1,4 millió euróból újult meg, teljesen új fűtésrendszert kapott, restaurálták a burkolatait, nyílászáróit, kijavíttattuk a beázásokat, sor került az akadálymentesítésre, be lett építve egy kis, hátsó udvar, elkészült a sokak által várt lift, több akadálymentesített toaletthelyiség, a jóminőségű faparkett, valamint megoldották az épület helyén egykor állt algimnázium 1913-as évi beépítésével keletkezett, statikai problémákat és a raktározást a fűtetlen padlástérben” – fogalmazott.

Majd örömmel nyugtázta, hogy frakciójuknak az új, korszerű, állandó kiállítás tervdokumentációjának elkészítéséhez is sikerült megtalálni az anyagi forrásokat.

„ A közbeszerzés sikeres lebonyolítása után, a kivitelező cég a napokban fogja leadni a Nec arte, nec marte (Sem csellel, sem erővel) című állandó kiállítás végleges terveit, amely több évtizedre meghatározza majd azt, hogy miként is fog belülről festeni a múzeum. Vannak további nagyívű terveink is, például a történelmi Kultsár – könygyűjteményre vonatkozólag…” – mondta el a továbbiakban. Majd köszönetet mondott a felújítást kivitelező, érsekújvári Gemma vállalat remek munkájáért.

Utána felkérte Csenger Tibor alispánt beszéde megtartására, aki szintén méltatta a kétszáz évvel ezelőtti eseményt és a két évtizede megyei fenntartásban levő, felújított Kultúrpalota létét, amely részben a jövőnket, kultúránkat is meghatározza.

„Felelősséggel tartozunk azért, hogy a megyei intézményeinket, beleértve a Jókai Színházat és a Szinnyei József Könyvtárat is, karbantartsuk, felújítsuk és fejlesszük” – szögezte le. Majd szólt az erős megyei frakciójuk nyolc és fél  alatt elért sikereiről, amelyek részben a kulturális, oktatási és szociális intézmények székhelyeinek felújítását is magukban foglalták.

„Mindez azért sikerülhetett, mert nyolc és fél éve tartósan van erős képviseletünk a Nyitra megyei parlamentben. Komáromban a kulturális intézményeink felújítására megyei forrásokból az elmúlt négy évben, ennek köszönhetően közel 3,2 millió eurót fordíthattunk, ebből 1,5 milliót a Kultúrpalotára, 700 ezret a Jókai Színházra, több mint 1 milliót pedig a Szinnyei Könyvtárra. Mindezt annak köszönhetően tudtuk elérni, hogy a választók 2017-ben bizalmat szavaztak nekünk, a Magyar Szövetség jelöltjeinek…” – hangsúlyozta, kérve a választópolgárok további támogatását.

A sajtótájékoztató a Kultúrpalota földszintjén folytatódott, ahol elsőként Vincze Máté helyettes államtitkár szólt a jelenlevőkhöz. Hangsúlyozta: valójában a Kultúrpalota léte is a komáromiak által éltetett Jókai-kultusznak és a „Jókai Egyesületnek” köszönhető. Rámutatott: az eltelt kétszáz év nagyon viszontagságos volt a történelmünkben, de az összefogás, kulturális örökségünk közös éltetése minden problémán átsegítette az elődeinket. Gratulált minden érintett félnek, akiknek köszönhetően az épület szépen megújult. Hozzátette: a magyar kormánynak, illetve minisztériumuknak természetes az, hogy az ilyen erős összefogást támogatnia kell. A jövőben a Petőfi Irodalmi Múzeum és az Országos Széchenyi Könyvtár szakértői segítenek a nagyon elkötelezett és lelkes, felvidéki szakembereknek a DMM tulajdonában levő dokumentumok, folyóiratok… digitális feldolgozásában és elérhetővé tételében, illetve a Jókai-örökség kutathatóvá tételében világviszonylatban.

Gubík László a Magyar Szövetség országos elnökeként a párt megyei képviselőinek megköszönte, hogy a 2017-ben kitűzött célt meg is valósították.

„Itt láthatjuk, mit érhet el a hatékony magyar képviselet azokon a területeken, amelyek a politikum egyetlen szereplőjét sem érdeklik. Az a cél, hogy közösségünk érdekképviseletét egy szinttel feljebb, parlamenti szinten is így tudjuk művelni. Aki nem hiszi, hogy ez mit eredményezhet, jöjjön el Komáromba, és tegyen egy beltéri sétát a felújított Duna Menti Múzeumban!” – jelentette ki.

Idézett Tuba János Jókai budapesti temetésén mondott beszédéből, emlékeztetve: egy ládányi komáromi földet is tett a koporsója mellé, bízva abban, hogy majd az ő szellemisége szülővárosában is virágzik tovább. Hozzátette: Komáromban 1937-ben hatalmas tömeg jelenlétében avatták fel a bronzszobrát, az öröksége pedig tovább él.

A beszédek után került sor a Kultúrpalota első nyilvános sajtóbejárására, amely során a tervezett állandó kiállítás helyszínét is szemrevételezték a jelenlevők. A továbbiakban Galo Vilmos főkurátor árult el pár részletet a modern állandó kiállítással kapcsolatban, amelyen Majd minden korosztály találhat az érdeklődésének megfelel látványosságokat. Megtudtuk, hogy például a korabeli mesterségekkel is külön tárlatrész foglalkozik. Koczka István hozzátette: vonzó, korszerű, látványos, élményközpontú, tartalmas kiállítást akarnak létrehozni, ahol a különféle tárgyak, képek és kísérő szövegek arányban állnak majd egymással. Annak részeként helyet kap Komárom makettje, mögötte a sokféle helyi történést felidéz vetített animációval, például a komáromi szekeresgazdák és a híres hajóvontatók is „életre kelnek”.

Kérdésem nyomán Paterka Pál múzeumigazgató elmondta: a kibővített Jókai-emlékkiállítást legkésőbb az írófejedelem következő születésnapjáig szeretnék átköltöztetni a Zichyből a Kultúrpalotába, majd megnyitni. Az állandó kiállítás további részei pedig más-más időpontig, a megszerzendő anyagiaktól függően, két-három év alatt kerülnek beépítésre, és válnak nyilvánossá. A megvalósításhoz a Nyitrai Megyei Hivatal és az MSZ megyei frakciójának segítségével uniós támogatást akarnak szerezni. „Nem csak a Kultúrpalotában, hanem a Zichy-palotában is tervezünk fejlesztéseket, minderről bővebben majd később tudunk nyilatkozni” – szögezte le végül.

 

Nagy-Miskó Ildikó, dunataj.sk

hirdetés