Tavaly ősszel örömmel számoltunk be arról, hogy újjászületett a komáromi Szent András-bazilika szentélye. A 2018 tavaszán Ferenc pápa által basilica minor rangra emelt tágas szentély szakaszos felújítása bő egy évtizede a szlovák kulturális tárca, a Nagyszombati Érsekség, a Nyitra Megyei Önkormányzat és Magyarország Kormánya támogatásával valósul meg. Jó hír, hogy e hónapokban a műemlék épület nyugati szárnyában, újabb jelentős magyarországi támogatással folytatódhatnak a munkálatok, így a Franz Anton Maulbertsch által a 18. században készített barokk freskók restaurálása is.
„Az osztrák Franz Anton Maulbertsch 1760-ban festett freskóinak felét 2024 végéig kell restaurálni, ami 1,1 millió euróba kerül. Ezért a Nagyszombati Érsekség erre a célra önköltségként további 200 ezer eurót biztosít, a többi összeget pedig még meg kell szereznünk“ – nyilatkozta médiacsaládunknak tavaly októberben Kiss Róbert, a Nagyszombati Főegyházmegye általános helynöke.
„Műemlék épületről lévén szó, minden költség többre rúg az átlagosan megszokottnál. Az említett kiadásainkat már Magyarország Kormányának 120 millió forintos (bő 300 ezer eurós) támogatásából fedezzük, aminek a szerződéskötése éppen folyamatban van. A mi részünkről már megtörtént a szükséges dokumentumok leadása, s várhatóan a nyár folyamán a számlánkra érkezik ez az összeg. Ekkép sikerült bebiztosítani azt, hogy a bazilika főbejáratától jobbra levő állványzaton folytatódhassanak a munkálatok. Úgy tervezzük, hogy a szakemberek az idei adventi időszakig végeznek a mennyezet jobb oldalát ékesítő Maulbertsch-freskók restaurálásával, azután szétbontják az állásokat, s az eredeti helyükre visszakerülhetnek a gyóntatószékek és a padok.
– magyarázta Róbert atya, aki 2016 óta teljesít szolgálatot Komáromban, s azóta oroszlánrészt vállal a pályázati támogatások igényléséből, illetve a helyi értékmentő és – szépítő munkából.
Azt is elárulta, hogy a későbbi terveik közé tartozik a keleti, azaz bal oldali épületszárny mennyezetét díszítő Maulbertsch-freskók és a francia mester, Luigi Loir főhajóban elég instabil állapotban levő freskóinak felújítása.
„A bal oldalon található az osztrák mester freskóinak másik fele, amelyek ugyanolyanok, mint a jobb oldaliak. Ezért ez év végén némi fantáziával már elképzelhető lesz, hogy majd miként néz ki a szemgyönyörködtető freskókkal teli, teljes mennyezet.
Nos, a további munkálatokhoz majd újabb hazai és magyarországi kormánytámogatásokat próbálunk szerezni, folyamatosan figyeljük a vonatkozó pályázati kiírásokat. Tudvalevő azonban az, hogy Szlovákiában azért is húzódik a pályázatok kiértékelése, mert az új kormány feloszlatta az előző bíráló bizottságokat, amelyek helyére újakat még nem nevezett ki…“ – fejtette ki.
Végül hangsúlyozta: „A remény azonban sosem hagy el minket, hiszen most is szinte az utolsó percben értesültünk az újabb magyarországi támogatásról. További anyagiak hiányában már éppen a bazilikabeli állványzat lebontását fontolgattuk, amikor a Fatimai Szűz Máriáról elnevezett, új kórházi kápolnában telefonon kaptam az örvendetes hírt: a bazilikának megítélt 120 millió forintos támogatásból folytatódhatnak a munkálatok. Úgy tűnt, mintha Fatimai Szűz Mária is közbenjárt volna az ügyünkben…“.