HAZA AUTÓVILÁG Toyota Avensis 1.6 D-4D Touring Sports: Frissítés, BMW-közreműködéssel

Toyota Avensis 1.6 D-4D Touring Sports: Frissítés, BMW-közreműködéssel

2085
hirdetés

01A világ legnagyobb autógyártójának középkategóriás modelljéről kénytelenek vagyunk elmondani, hogy 7 éves létezése alatt bizony elhúzott mellette a konkurencia. A VW Passat vagy a Mazda6 látványosabban frissült, az új Ford Mondeo és a Peugeot 508 minőségi ugrást jelentett az elődökhöz képest. Toyotáéknál nemrég megpróbáltak faragni valamit ebből a hátrányból: az aktuális 2. generáció maradt ugyan, de nagyon-nagyon átdolgozták. Tény, hogy ezzel 1-2 dologban utolérte a konkurenciát, de kb. ugyanannyiban változatlan maradt a lemaradása. Lássuk mindezt kissé részletesebben, a felfrissített modell középszerelt, kisebbik dízelmotoros, kombi karosszériás verziójának tesztje után.

Alaktan

hirdetés

Az Aurishoz hasonlóan itt is a maszk újult meg a leglátványosabban: nyílása egyharmadára szűkült, a fényszórók szintén, a lökhárító trapéz alakú sportos betétet kapott, a ködlámpaházak már-már bizarr formájúvá váltak. Hátul ugyancsak éles, karomszerű lámpatestek váltották fel a korábbi jellegtelen, téglalap alakúakat, közöttük pedig jóval elegánsabb krómléc fut végig. A fart is sportosabb lökhárító ékesíti. Ami az alapformát illeti, lényegében változatlan maradt, tehát továbbra is a nyúlánkabb, légiesebb kombik közé sorolható az Avensis Touring Sports. Viszont, ha már frissítettek, az idők szavát meghallgatva elkelt volna ezen a karosszérián egy-két mutatós perem, él vagy horpasz…

Belvilág

Műszakilag vitathatatlanul itt történt a legnagyobb előrelépés – elsősorban az információs és szórakoztató rendszerek komplex megújulásának köszönhetően. Ilyen a táblafelismerő és a sávelhagyásra figyelmeztető rendszer (bár az előbbi néha kissé keveri a sebességhatárokat), de mindenekelőtt az ütközés-megelőző automatika. Ez 30 km/órával képes csökkenteni a jármű sebességét, tehát erről a sebességről állóra tudja fékezni az autót, innentől 80-ig pedig ennyivel csökkenti az ütközés sebességét. 80 km/óra felett is működik, de ekkor már csak hang- és fényjelzést ad. Mindezek a tesztelt középső Active szinten alapáras holmik, csakúgy, mint a nyolchüvelykes központi monitor, az „órák” közötti 4,2 colos kijelző, valamint a parkolókamera. Feláras viszont a komoly képességekkel rendelkező (pl. útlezárást is jelző, sőt a belőle eredő késést is kiszámoló) navigációs rendszer. A vizuális megújulás is erőteljes, amit elsősorban az új frontpanel képvisel, sokféle anyagával és elnyújtott bumeráng alakú betéteivel. Szebbek és jobban formázottak az ülések is, főleg az elülsők; ami ugyanakkor egy ilyen márka középkategóriás autójánál megdöbbentő, az a hátsó szellőzőnyílások hiánya. Az anyóstrón magasságának állíthatatlansága még csak hagyján, de erre tényleg nehéz mentséget találni. Az utasok élettere egyébként a középkategória átlaga, a koffer űrtartalma szintén (Mazda6: 480 l, Ford Mondeo: 525 l, VW Passat: 650 l, természetesen mindegyik kombi kivitelben). Viszont szervezhetőségben jól áll a saroglya: praktikus alsó rekeszei vannak, a cuccok rögzítését pedig – egy opciós csomag részeként – síneken futó fülek segítik.

A hajtáslánc…

…legnagyobb nóvuma a BMW-vel megkezdett együttműködésből ered; ennek eredményeképpen ugyanis az egész fronton bajor dízelek váltották fel a toyotásokat. Olyannyira, hogy azokból csupán a „D-4D” fedőlap maradt, lásd az 5. ábrát… A tesztautónkat mozgató 1,6-os például a BMW 1/2/3-as sorozatában, vagy a MINIkben teljesít szolgálatot. Itt – nyilván az érintett márkák sportos imázsának különbözete okán – 4 lóerőt visszavettek belőle, amit bizony érezni. Magyarán: ez egy helyváltoztató motor, többet ne várjunk tőle. Ám legalább takarékos, még akkor is, ha a 4,2-es gyári érték nagyjából annyira igaz, mint az EA 189-es dízelek emissziós mutatói. Viszont egy hét alatt mindenféle rezsimben alig mentem 5 fölé, ami teljességgel elfogadható, és tényleg reális. Ami pedig a többit illeti: kicsit közvetlenebbre hangolták a kormányzást, hatékonyabbá a stabilizátorokat, aminek eredményeképpen jobban érezzük az utat, a karosszéria pedig gyakorlatilag meg sem moccan a kanyarokban. Ja, és sokat javítottak a zajszigetelésen: a frissített Avensis e téren kategóriája egyik legjobbjává vált…

Vas Gyula
(A szerző felvételei)

ADATLAP
Hengerűrtartalom: 1598 cm3
Teljesítmény: 82 kW (112 LE)@4000
Nyomaték:   270 Nm@1750–2250
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 185 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 11,4 s
Csomagtér:  543 l
Gyári átlagfogyasztás: 4,2 l/100 km
Tesztfogyasztás: 5,1 l/100 km
CO2-kibocsátás: 108 g/km
Emissziós szabvány: Euro 6
Üzemanyagtartály: 60 l
A kombi induló ára: 23 670 €
A tesztelt típus induló ára: 26 700 €

[nggallery id=137 template=caption]

 

hirdetés