Továbbra is a marihuána a leginkább fogyasztott drog Szlovákiában, az indiai kendert kipróbáló középiskolások aránya 16 év alatt a háromszorosára nőtt – közölte a szlovák egészségügyi tárca kedden egy pozsonyi kábítószerügyi konferencia kapcsán.
A szlovák szaktárca közleménye szerint bár az elmúlt évtizedben több szempontból is változtak a drogfogyasztási szokások az országban, továbbra is a marihuána számít a „legközkedveltebb” kábítószernek.
Az elmúlt években éppen a marihuána és származékai fogyasztóinak és kipróbálóinak száma emelkedett. E könnyű drog legjelentősebb térnyerése a középiskolás korosztályban volt megfigyelhető. Míg 1995-ben Szlovákiában még nem érte el a tíz százalékot azoknak a fiataloknak az aránya, akiknek már volt tapasztalatuk ezzel a kábítószerrel, 2011-ben már csaknem minden harmadik középiskolás korú fiatal legalább egy alkalommal kipróbálta.
A szaktárca pozitív jelenségként könyveli el, hogy az elmúlt években érzékelhetően emelkedett azoknak a droghasználóknak az aránya, akik az elvonókúra mellett döntöttek, ugyanakkor riasztónak tartja, hogy a kezeléseken részt vevők átlagéletkora folyamatos csökken. Riasztónak tartja a szaktárca azt is, hogy főként a fiatalok között jelentős növekedést mutatnak az olyan esetek, amikor a kábítószer-fogyasztók egyidejűleg többféle, részint illegálisan, részint legálisan hozzáférhető drogot (alkohol, vényre kapható gyógyszerek) kombinálnak össze.
2011-ben több mint 1600-an vettek részt kábítószer-elvonó kúrán intézeti gyógykezelés keretén belül. Ezeknek a személyeknek háromnegyede 20 év alatti fiatal volt, másfél évtized alatt pedig húszszorosára emelkedett az elvonókúrán résztvevők száma a középiskolások korosztályában – állapítja meg közleményében az egészségügyi minisztérium.
A drogfüggőséggel kezeltek fele először vett részt ilyen gyógykezelésen, túlnyomó többségük főként szintetikus drogok okozta függőségben szenvedett, illetve intravénás kábítószer-fogyasztó volt.
MTI