A Nyitra Megyei Önkormányzat május 19-én tartotta 19. rendes ülését, amely magyarlakta térséget is érintő döntéseiről Farkas Iván, a Magyar Szövetség megyei frakcióvezetője tájékoztatta portálunkat.

A nyitrai megyeháza impozáns épülete
Fotó: Farkas Iván albuma
Farkas Iván először arról szólt, hogy a Bátorkeszi Magán Szakközépiskola Zselízen működtetne egy kihelyezett hároméves szakmunkásképző szakot, amit a Nyitra Megyei Hivatal a szakképzési bizottság javaslatára ellenezni akart.
Ezért e téma megvitatását levetettük a mai ülésünk napirendjéről. A következő, azaz június 30-i tanácskozásunk során jóvá akarjuk hagyatni a bátorkeszi oktatási intézmény tervének megvalósítását” – mondta.

Egy korábbi testületi ülés egyik pillanata
Fotó: Farkas Iván albuma
A továbbiakban egy jó hírt közölt: ma megszavazták azt a vissza nem térítendő támogatással kapcsolatos, közlekedési tárcához benyújtandó kérvényt, amely az udvardi középiskolai kollégiumépület idősotthonná történő átépítésére vonatkozik. „E terv megvalósulásához az Állami Lakásépítési Alapból meríthetők a szükséges pénzeszközök, miközben Nyitra megyének biztosítania kell az előírt önrészt.”
Nem újkeletű a szándék, hogy az Érsekújvári járásban levő Rendvén (Radava) kríziscentrumot szeretnének létrehozni. Megtudtuk, hogy mivel az önkormányzatok nincsenek jó pénzügyi kondícióban, ezért Nyitra megye nem vásárolná meg azt a panziót, ahol megvalósulhatna 24 rászoruló személy ellátása. Ahelyett az épületet megyei tulajdonban levő, érsekújvári és nagysurányi telkekre cserélné.
„Mivel Nyitra megye a nyitrai Napocska kríziscentrumon kívül, másutt nem nyújt efféle szolgáltatást, az igényekkel összhangban, mielőbb pótolni kéne a hiányt. Miután a megyei önkormányzat meghallgatta a centrum kezdeményezőinek, valamint a jelen levő Alojz Hlina parlamenti képviselőnek és a megyei hivatalnak a pro és kontra érveit, a jelen levő 49 képviselőből 38 jóváhagyta az új létesítmény kialakítását, ami akár ebben a félévben elkezdődhet” – számolt be egy további fejleményről.

Egy korábbi testületi ülés másik pillanata
Fotó: Farkas Iván albuma
Azt is pozitívumnak tartja, hogy a mai ülésen jóváhagyták Nyitra megye és az Arriva Rt. vállalat nyitrai, valamint érsekújvári kirendeltsége közti együttműködési megállapodást, amelynek célja az utasok javát szolgáló érdekeik összehangolása. Egyebek mellett tervben van a mindkét részleg buszjáratain és a vonatokon is használható, kombinált menetjegyek árusítása, valamint a vonat- és buszmenetrendek összehangolása.
Azok számára a korábbi 130 ezer euró helyett összességében újabb 160 ezer eurót szavaztunk meg. Az illetékesek a teljes összeget az egyes térségek lakosságszáma és ügyfél-ellátása szerint osztják szét. Például a komáromi RRA a mai döntés értelmében a korábban megszavazott támogatáshoz 15 068, a párkányi 8 091, az érsekújvári 14 711, a legtöbb települést kiszolgáló lévai 32 732, a vágsellyei pedig 3657 eurót kap” – magyarázta.
Végül arról beszélt, hogy Nyitra megye és a kínai Anhui tartomány között együttműködési szerződés megkötését is megszavazták.
Nyitra megye kiválóan együttműködik a magyarországi Pest megyével, a csehországi Vysočinai kerülettel, továbbá nemrég egy projekt kapcsán ismét kapcsolatba léptünk a franciaországi Champagne-Ardenne régióval. Sajnos, az utóbbi években ellaposodott a kapcsolatunk egy lengyelországi testvérvajdasággal, valamint a magyarországi Komárom-Esztergom és Veszprém megyével, s ezen változtatni szeretnénk” – zárta a mai hosszúra nyúlt testületi üléssel kapcsolatos tájékoztatását Farkas Iván megyei frakcióvezető.
Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk