Szabadegyetemet és tisztújító közgyűlést tartott a Femine Fortis – Erős Nők polgári társulás Búcson november 17-18-án. A tisztújításon értékelték az elmúlt időszakot, határozat született arról, hogy a szervezet a továbbiakban is meghirdeti a Példakép-díj pályázatot, olyan személyiségekre, nőkre ráirányítva ezzel a figyelmet, akik munkásságukkal a felvidéki magyarságért dolgoznak, sokszor háttérben, sokszor számos nehézség leküzdésével.
A tisztújítón ismét megválasztották Neszméri Tündét a szervezet elnökének, örökös tiszteletbeli elnöki tisztségében megerősítették Bauer Editet, a szervezet alapító elnökét. Az elnökség tagjait is megválasztották: Németh Gabriella, Hervay Rozália, Kiss Beáta, Szomolai Andrea, Zupko Mária és Reiter Flóra személyében. Az ellenőrző bizottság tagjai Szamos Zsuzsanna és Mihály Katalin lettek.
Neszméri Tünde a Dunatájnak elmondta: „a Femine Fortis polgári társulás továbbra is keresni fogja a női példaképeket, hiszen fel kell hívni a figyelmet arra, hogy nagyon sok értékes nő él régióinkban. Továbbra is fontosnak tartjuk, hogyminél több nőt vonjunk be a közéletbe és a döntéshozatali testületekbe, mert a nők problémamegoldó képessége más, mint a férfiaké, és a női rálátásra szükség van mind a politikai, mind a gazdasági életben. A szervezet önkéntes alapon működik, célja a segítségnyújtás és a hálózatépítés is.“
A közgyűlés után két előadást hallgathattak meg a résztvevők. Bauer Edit, volt EP képviselő, az esélyegyenlőségről szólt, kiemelve a fizetések közötti különbségeket. A férfiak és a nők között, az Európai Unióban 13 százalék, míg Szlovákiában 16 százalék a bérszakadék, azaz annyival kevesebbet keresnek a nők, mint a férfiak.
Kiss Beáta és Szomolai Andrea az új oktatási reformról adtak elő, mind ketten sok pontban szkeptikusak, hiszen nagyon sok még a kérdőjel. Abban mind a ketten egyetértettek, hogy Szlovákiában nagyon sok oktatási reform volt, sajnos egyet sem vittek végig. A mostani módosítást a felújtási alapból fedezik, de sajnos úgy néz ki, elfogy a pénz, valamint új miniszter került a tárca élére, így kérdéses, ezzel a reformmal mi lesz. Győző Andrea, a búcsi alapiskola igazgatója arról szólt, ő lát a reformban pozitívumot is.
Szombaton a szabadegyetem a Babamúzeum megtekintésével folytatódott. Ahol babákon a felvidéki viseletes családokat láthatták a résztvevők, Szobi Eszter a múzeumot fenntartó Kultúráért és Turizmusért Társulás elnöke elmondta 1998-ban volt az első kiállítás, akkor még csak 9 család volt, mostanáig 350 kiállításon vettek részt a babákkal. Mészáros Évi a múzeum mellett működő kézműves ház tevékenységéről szólt, ahol elsősorban a gyerekekkel régi játékokat elevenítenek fel.
Bemutatkozott a gútai Magyar Asszonyok Ligája is, akik a tájházat is működtetik. Markovics Tímea és Gőgh Erzsébet a tájház és a MAL közösségépítő szerepéről szóltak, háromgenerációs tábort szerveznek, jótékonysági rendezvényeket, kiállításokat és író-olvasó találkozókat is tartanak. A rendezvényeken hagyományos ételeket főznek, ezzel is ápolják őseink szokásait és megismertetik azokat a gyerekekkel.
Végezetül Zupko Mária a Carissimi Non Profit Alap kuratóriumának tagja szólt a szervezet hiánypótló szerepéról. A 2002-ben létrejött szervezet a magyar fogyatékos gyermekekek családját támogatja, tanácsadással és anyagilag is. A szervezet lapot is kiad, amelyben szakmai írásokkal is ráirányítják a figyelmet a nehézségekre, amelyekkel az ilyen családok küzdenek.
A Nők a közéletben elnevezésű szabadegyetem támogatója a magyar kormány nemzetpolitikai államtitkárssága volt a Bethlen Gábor Alapon keresztül. A szabadegyetem egyik célja a tapasztalatcsere volt, a Femine Fortisé, hogy a nőket tömörítő szervezeteket és azokat a társulásokat, amelyeknek nők a vezetői is felmérjék, megismerjék.
vncs