Ha egy félidei frissítést nem akarunk túlbonyolítani, ugyanakkor mégis szeretnénk, ha ütne, be kell dobnunk valami meglepő trükköt. Ezt tették a Škoda Octavia formatervezői is: a felújított 3. generációs Octavia ugyanis osztott fényszórókat kapott. És ez pont elég volt ahhoz, hogy hetekig róla beszéljen az autós világ… A „négyszemű” újdonságot a 2. legerősebb dízelmotor és a 2. leggazdagabb szereltség kombinációjában kaptuk meg tesztelésre.
Alaktan
Azt az eleganciát, amit ez az autó a 3. nemzedékkel elért, most tényleg nem kellett fokozni. Az újítások tehát a részletekre korlátozódtak, elsősorban említett lámpákra. És ez a húzás tényleg nagyon bejött, még ha kétségtelenül megosztó is – mert van, aki az egekig magasztalja, mások szidják, mint a bokrot, mindenféle koppintásokat emlegetve közben. Ám mint tudjuk, az ellenreklám is reklám, ami esetünkben azt jelenti: az autót most azok is megmustrálják és véleményezik, akik a félbevágott pilácsok nélkül észre se vették volna. Ami pedig engem illet: nekem tetszik ez a trükk. Karakteresebbé, egyénibbé, azonosíthatóbbá tette az autót, ezen kívül jól is mutat, nézzék csak a 3. ábrát. Szóval egy ütős frissítéshez akár önmagában ennyi is elég lett volna, de azért még akad néhány finomítás: keskenyebbek a ködfényszórók, a hátsó lámpákban pedig íveltebben rajzolták meg a márkára jellemző C-betűt. Nagyjából ennyi, de így lehet a kevés is hatásos… A teljesség kedvéért még annyit, hogy az autó hosszabb is lett, bár csupán 1,1 centiméterrel.
Belvilág
A tesztautó belterének legimpozánsabb eleme vitathatatlanul a feláras COLUMBUS navigációs rendszer 9,2 hüvelykes képernyője volt. Róla – és környékéről – kezelhettük a teljes infotainmentet, mégpedig kizárólag érintéses alapon: nyomógomb, tekerentyű egyszerűen nem jár ehhez a cucchoz. Volt viszont okostelefonról történő GPS-vezérlés, USB-port, SD- és SIM-kártyaolvasó, CD/DVD lejátszó, vészhívó rendszer, elülső-hátsó parkolóradar, tolatókamera, kétfunkciós/önfékezős/követésitávolság-beállítós tempomat, 230 V-os csatlakozó, sávtartó asszisztens – bár e holmik egy része szintén opcióként került a verdába. A kétzónás légkondi viszont standard (és hál’istennek klasszikus módon kezelendő), az „órák” is hagyományosak, de a köztük lévő kijelző természetesen digitális. Ami pedig a térmutatókat illeti: a kategóriájában rendkívüli méretű Octavia immár nemcsak kapitális koffert, hanem nagyvonalú hátsó életteret is kínál. Pontosabban ez már a mostani frissítés előtt is így volt. Akit annyi hely vár egy autó hátsó fertályában, mint a 22-23. ábra mutatja, annak nyilván egy zokszava sem lehet. Kisebb rakodózugokból sincs hiány (impozáns méretű ajtózsebek, sufni a középső könyöklő alatt, pohár- és flakontartók garmadája, na és egy esernyőtok, esernyőstül, az anyósülés alatt). Általános benyomásként pedig: az autó egész beltere, az anyagok kvalitásával, megmunkálásával és dizájnjával együtt magas szintű minőségérzetet sugároz…
Az országúton
Kezdjük e fejezetet azzal, hogy a frissített „hármas” Octavia igen változatos hajtáskollekcióval áll rendelkezésre. Lássuk csak: 86/110/115/150/180 lóerős benzinmotorok, 90/115/150/184 lovas dízelek, 5/6 fokozatú kézi váltó, 6/7 gangos automata, 4×2 vagy 4×4-es meghajtás… A tesztautó ebből az egyik legértelmesebb választási lehetőség volt: dízelmotorja ahhoz is kellően erős, ha teljes utaslétszám mellett netán még a hatalmas koffert is telitömjük, a hatgangos kézi váltóval optimálisan oszthatjuk be ezt az erőt, a fogyasztás pedig dízelesen alacsony. (Azt persze, amit a 8. ábra mutat, hosszú távon nem lehet összehozni, de rövid szakaszokon igen. Máskülönben hogy a fenébe tudtam volna lefotózni?!) Tényleg ez az a motor, amely a legjobb fogyasztás/teljesítmény arányt adja, amely minden helyzetben elegendő dinamikával ruházza fel az autót, sőt lehetővé tesz egy kis vagánykodást is. Ezen kívül – opcióként – a rendelkezésünkre állt még egy ötfokozatú rezsimválasztó, amely a programozottakon kívül egyéni beállítási lehetőségeket is kínált, lásd a 18. ábrát. Az erő tehát elég volt, a fogyasztás kíméletes, a többi vezetési komforttényező – úttartás, kormányrásegítés, rugózás – magas színvonalú, vagy éppenséggel megválasztható. Nagyjából ez rejlik tehát amögött a bizonyos, formabontó négy lámpa mögött…
ADATLAP
Hengerűrtartalom: 1968 cm3
Teljesítmény: 110 kW (150 LE)@3500–4000
Nyomaték: 340 Nm@1750–3000
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 218 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,4 s
Gyári átlagfogyasztás: 4,4 l/100 km
Tesztfogyasztás: 5,1 l/100 km
CO2-kibocsátás: 116 g/km
H/Sz/M: 4670x1814x1461 mm
Csomagtér: 590–1580 l
Üzemanyagtartály: 50 l
A modellcsalád induló ára: 14 490 €
A tesztelt típus induló ára: 23 590 €