Különleges nap virradt ránk 2025. április 24-én, amikor iskolánk I.A és I.D osztályos diákjai osztályfőnökeik, Hevesi Anikó és Cibulka Csilla tanárnők, valamint Fekete Judit némettanárnő kíséretében tanulmányi útra indultak Bécsbe, hogy ne csupán képeken és könyvlapokon keresztül, hanem testközelből is megtapasztalják a császárváros különleges miliőjét. Az út célja nem volt kevesebb, mint Sissi császárné nyomába eredve bepillantást nyerni a Habsburgok egykori világába, s közelebb hozni a diákokhoz a birodalmi múlt hangulatát.
A kora reggeli indulás ellenére mindenki izgatottan és jókedvűen szállt fel a buszra. Elsőként a mesés schönbrunni kastély kapui tárultak ki előttünk. Mintegy 40 császári termet járhattunk be, köztük Ferenc József dolgozószobáját, Sissi öltözőjét, a káprázatos kristálytükrökkel díszített tükörtermet, a kék kínai szalont, valamint a pompás nagy dísztermet is. A diákok érdeklődéssel hallgatták a történelmi ismertetőt Erzsébet császárnéról, aki nemcsak szépségéről, hanem szabad szellemiségéről, függetlenségre törekvő természetéről is híres volt. A kastélyt körülölelő francia stílusú kert nagy hatással volt a látogatókra. Bár az időjárás itt esős arcát mutatta, az égiek hamar belátták, hogy nem lehet akadálya egy ilyen nagyszerű látogatásnak. A schönbrunni kastély – amely nyári rezidenciaként szolgált az uralkodó család számára – méltó emléket állít a Monarchia egykori fényének.
A nap következő állomása a bécsi belváros volt, ahol a Ringstraße mentén tettünk sétát. Imponzáns épületek sora kísérte utunkat: a Bécsi Állami Operaház, a Parlament épülete, a Városháza, a Hofburg és a Burgtheater mind-mind elénk tárta Bécs történelmi és kulturális gazdagságát. A Graben utcán sétálva megcsodáltuk a barokk pompában tündöklő Pestisoszlopot, amely a várost sújtó nagy pestisjárvány túlélésének állít emléket. Az emlékműnek magyar vonatkozása is van, amit a szobor oldalán elhelyezett aranyozott magyar címer igazol. Sétánk a lenyűgöző Szent István-székesegyházhoz vezetett, amely a város legismertebb szimbóluma. A továbbiakban Goethe és Mozart szobrát is megcsodálhattuk.
A délután folyamán lehetőség nyílt szabad programra, amikor a diákok megízlelhették az eredeti bécsi szeletet – valódi gasztronómiai élménnyel gazdagítva a napot.
Az esti órákban indultunk haza, fáradtan, de rengeteg élménnyel gazdagodva. A buszon végig vidám hangulat uralkodott, a jó társaság és az új tapasztalatok felejthetetlenné tették ezt a napot. Új barátságok születtek, régiek mélyültek el a két osztály diákjai között.
Tanulmányi utunk nemcsak történelemórát jelentett a valóságban, hanem közösségi élményt is. Nem utolsósorban arra kívánja ösztönözni a diákokat, hogy tanulják a német nyelvet. Az ausztriai környezet ékes bizonyítéka annak, milyen sokféle lehetőséget kínál a nyelvtudás – legyen szó egyetemi tanulmányról, munkáról vagy akár kulturális élményről. A nyelv ismeretével kapuk nyílnak meg Európa szívéhez.
Cibulka Csilla, Selye János Gimnázium némettanára, az I.D osztályfőnöke