Régiónk hagyományai címmel szervezett 3 napos tanfolyamot a Pro Educa pedagógiai központ, Gútán a tájházban, augusztus 27-e és 29-e között. A képzést elsősorban pedagógusoknak, táborvezetőknek és a népi mesterségek iránt érdeklődőknek tartották, Horváth Éva gyékénykészítő, tárgykészítő iparművész, a Népi Iparművészeti Központ (ÚĽUV) munkatársának vezetésével, aki Szlovákia egyetlen hivatásos gyékénymestere.
A képzés célja, hogy a résztvevők megismerjék a régió hagyományait a gyékény- és csuhéfeldolgozás terén, a mintegy 20 pedagógusnak így lehetősége volt elsajátítani az alapvető technikákat és megtanulni egyszerű díszeket és figurákat készíteni.
Horváth Éva a budapesti Hagyományok Házában sajátította el ezt a mesterséget, két éves OKJ-s képzés után lett Gyékény-, szalma- és csuhétárgykészítő. A gyékény egy vízinövény, tavakban és mocsarakban nő, barna buzogánya van, feldolgozása nálunk a Felvidéken nagy múltú dolog, leginkább a Csallóközre és a Bodrogközre jellemző. Régen a gyékényből főleg használati tárgyakat készítettek, kalapokat, szakajtókat, táskákat, gyerekülőkéket, kenyértartókat, tojástárolókat, ami nagyon jellegzetes az a hentes szatyor, szövéssel készültek, a múltban praktikusan kihasználták.
A gyékény, vagy ahogy Gúta környékén hívják, a káka, a mi növényünk, Európában honos – tudtuk meg Horváth Évától. A gyékény, a szalma és a csuhé közös tulajdonsága, hogy használat előtt be kell áztatni. A gyékény vadon nő, és ingyen van, a szedése augusztus 20-a után kezdődik, a vágás után szárítani kell, száraz állapotban levelekre szedik szét. nagyon erős anyag, soká használhatóak a belőle készült tárgyak. Fonni egyébként több szálas anyagból is lehet a már említettek mellett: ilyen a vessző, a különböző gyökerek is. Gyékényből két félét használhatunk a keskenylevelű és a széleslevelű gyékényt. Gyékényből is több technikáva lehet tárgyakat készíteni, ilyenek a spirális technika, a forma nélküli fonás, a fa formára fonás: ilyen a papucs vagy a bútorfonás és a szövés.
A gyékényfonásnak tájékunkon is nagy hagyománya van, Gútán például Forró Teri néni készít még ma is kákából csodaszép tárgyakat. Róla Horváth Éva azt mondta: óriási kincs, hogy van még élő adatközlő.
A foglalkozáson apró dísztárgyakat és alátéteket készítettek gyékényből Horváth Éva és csuhéból Harcsa Anikó vezetésével. Markovics Tímea főszervező a tanfolyamot sikeresnek értékelte, mint mondta: a mostani 3 nap célja az volt, hogy megtanulják a résztvevők a gyékényfonást, tárgyak készítését, díszeket is készítettek, amit esetleg gyermekekkel is lehet csinálni. A képzés Nyitra Megye Önkormányzatának támogatásával jött létre.
Vadkerti Neszméri Csilla, dunataj.sk