Minden év tavaszán, a hírportálokra is szánva begyűjtjük a következő tanév magyar alapiskoláiba való beíratás jegyzékét. Idén is így történt.
Ismerve a már jó pár éve tartó hazai magyar születési arányok csökkenését, a demográfiai figyelmeztetések jelzését, van okunk a félelemre.
Szinte évente bezárnak több alapiskolát az újszülöttek születésének csökkenése miatt is. S ahol már megtapasztalták, s megtapasztalják, hogy iskola sincs a faluban, ott közösségi élet sincs, hosszabb távon meg teljesen megváltozhat egy település közösségi élete, vagyis jövője.

Az érsekújvári járás is e téren egy figyelmeztető példa a jelenben, s a jövőre nézve:
A két régióból álló járás többségben vegyes lakosságú falvaiban, s főleg a járás északi részében a peremvidékeken már a 90-es évek elején szűntek meg magyar iskolák, ahol még annak idején többségben éltek magyarok. Ennek oka, főleg az erős asszimiláció, a magyar, vagy a vegyes házasságban élő szülők szlovák iskolába íratták gyermekeiket.
A járás többségben magyar lakta településeinek száma a kilencvenes évek elején még 35 volt. (Ezekben a falvakban mindenhol volt Csemadok szervezet is). Mára ez a létszám igen csökkent, s az iskolai beiratkozások száma olyannyira lecsökkent, hogy sok helyütt bezárták az alapiskolát, vagy, nagyon kievés helyen 1-4. évfolyamú iskolát működtetnek. Mindössze már csak három településen: Besenyőn (ahol még jó pár éve kilencéves alapiskola működött), Kisújfalun, és Nánán.
Mára a járás harmincöt településén, ahol még élnek magyarok, közülük 13 településen ezer lakosnál kevesebben – itt már indokoltan régen megszűntek az alapiskolák, sőt sok helyütt már óvoda sincs. A megmaradt 22 faluból – ahol ezer lakosnál többen élnek, sőt egy-két nagyközség is van, (s két város )– 15 településen van alapiskola (közülük is háromban csak 1-4. évfolyammal).
Az érsekújvári régióban 7 településen működik még az alapiskola (ebből egy városi, s egy 1-4. évfolyamos).
A párkányi régióban 8 településen van alapiskolai oktatás – (ebből egy városi, s két helyen 1-4. évfolyamos).
A járás magyar iskoláiba a 2025/26-os tanévre beíratott gyermekek létszáma összesen 275.
Ebből az érsekújvári régióban 110 kisdiák, a párkányi régióban 165 kisdiák kezdi meg az évet. Mindez szeptemberig valamit változhat.
Nem tisztem nekem elemezni a járás oktatási létszámának eredményeit, de mint a Csemadok járási szervezetének egykori (30 évig) tisztségviselője aggodalommal követem a magyar oktatásügy, vagyis megmaradásunk jövőjét. Persze ismerve ennek objektív társadalmi, és a szlovák családpolitikai hiányosságait csak magunkban bízva gondolhatunk egy reményteljesebb jövőre, hogy megmaradásunk alapja a magyar iskoláink, melyért továbbra is folytassuk a küzdelmet.
Megj. a számadatok nem hivatalos kutatás adatai. A hírportálra iskoláktól megkapott jelentések alapján jegyzettek, publikáltak.
Dániel Erzsébet, dunataj.sk