Az idén 65 éves, komáromi Helios Fotóklub 47. tagsági kiállítása nyílt meg november 13-án a Duna Menti Múzeum Zichy-palotabeli Folyosógalériájában. A 2025. június 4-ig szemrevételezhető tárlatanyagot két tehetséges klubtag: magyar nyelven Halász Gizka AFIAP, szlovákul pedig Bilka Viktória mutatta be. Közreműködött egy gitáron játszó diák, Adam Kučera.
A fülbemászó zenei bevezető után az említett két hölgy a jelenlevők között külön köszöntötte Paterka Pál magisztert, a Duna Menti Múzeum igazgatóját, valamint Grosch Pétert az érsekújvári Hexagon Fotóklub képviseletében, továbbá a Helios Fotóklub vezetőit, tagjait és a sajtó képviselőit.
hirdetés
„Ebben az évben sokadszorra jöttünk össze, hiszen az idén 65 éves a Helios Fotóklub, és kiállítások sorozatával ünnepeljük e neves évfordulót. Ma a 47. tagsági kiállítás megnyitására kerül sor. Azért ez a 47., mert nem a klub megalakulásától vált szokássá a tagsági kiállítás rendezése, hanem pár évvel később jött az ötlet, azóta pedig minden évben megrendezésre kerül”
– hangzott el.
Aztán, immár sokadszor, felvetődött a kérdés, hogy művészet-e a fotózás, amire rögtön érkezett a meghökkentően kezdődött válasz: „Nem! Nem művészet, hiszen az exponáló gombot szinte mindenki le tudja nyomni… Nem művészet a fotókészítés, ahogy nem művészet a rajzolás, hiszen legalább törökbasát mindenki tud rajzolni. És nem művészet a festés, hisz kerítést is majdnem mindenki tud mázolni, ahogy a Boci-boci-tarkát is el tudja mindenki énekelni (kivéve engem, mert nekem ez is nagy feladat). Sem a zene, sem a festés, sem a grafika, sem a fényképezés nem művészet…, hacsak nem tesszük azzá!”.
Mint hallhattuk: mindez akkor válik művészetté, ha az alkotók a kivitelezést, a mondanivalót, a látványt olyan szintre emelik, hogy a szemlélő lelkét a szépség töltse el, élvezetét lelje benne, és/vagy elgondolkoztassa őt.
„Azt, hogy a Helios Fotóklub tagjai magas szintre emelték a fotózást, mi sem bizonyítja jobban, minthogy több nemzetközi és hazai országos verseny győztese lett. A Petzval – körversenyt immár 7. alkalommal nyerte meg” – tudtuk meg a továbbiakban.
Az a kérdés is felmerült, hogy lehet-e újat hozni a művészetekben, például a fényképezésben, a fényképezés művészetében, s a válasz így hangzott:
„Mindig jön új technika, stílus, ami új látványt ad, vagy a régi technikák felfrissítése, ötvözése teszi mássá a fényképet. Akárcsak más művészeti ágakban, ez a fényképezésben is gyakorta rögös út”.
Majd az eszmefuttatás így folytatódott: „A nyers fotó szinte mindannyiunknak olyan, mint a festőnek a vázlat. Ha ez a vázlat már magában kész kép, az szerencse és ritkaság a fotóművészetben. Viszont a dokumentumfotózásban nem lehet változtatni az adott képen. A fényképezésben a „vázlatot” a fotós tovább-gondolja, használja a technika adta „ecseteket”, lehetőségeket és a játszó, alkotó ember létrehozza a tovább-gondolt képet”.
Végül Halász Gizkáék visszakanyarodtak a mai kiállításhoz, ahol a klub – nem először – kilépett az általános klisékből, s ismét igyekezett újat hozni: „Újat hozni nem csak a fotókkal, hanem a körítéssel, a kép miliőjét támogató vagy épp a témával ellentétes kerettel is lehet. Fogadják szeretettel ezt a nem hagyományos, kliséket nélkülöző, látványgazdag kiállitást, amit ezennel megnyitunk“.
A kiállítás közös megtekintése előtt Paterka Pál múzeumigazgató a fotóklub alapításának 65. évfordulója alkalmából emléklappal fejezte ki köszönetét és elismerését a klub és ezen intézmény közti több évtizedes együttműködésért, amit Holop Ferenc AZSF klubelnöknek nyújtott át.
Mivel e fotóklubból nemrég Holop Ferenc és Martin Kučera a Bardaf elnevezésű nemzetközi fotóversenyen, aranyérmet kapott, valamint Halász Gizka egyik fotója a FIAP Blue Ribbon díjat, a másik pedig a klub ezüstérmét nyerte el, s a klub Milan Uhrint is jutalmazta, az olvasóink nevében mindnyájuknak gratulálunk!
A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával elfogadja, hogy cookie-kat használjunk.ElfogadomElutasítomTovábbi információk