HAZA RÉGIÓ Párkányban tíz éves a PRO CULTURE PARKAN – az örökség őrzője

Párkányban tíz éves a PRO CULTURE PARKAN – az örökség őrzője

61
hirdetés

A közel tízezer lakosú kisvárosban, meglepően kevés magyar civil szervezet működik. Az egyetlen tömegszervezet, mely már hetvenöt évét „megélte”a CSEMADOK. Alig alakult azóta érdemleges, jól működő civil szervezet, vagy szellemi közösség. Klubok, társulok voltak, de vannak, amelyek a székhellyel „kivonultak a városból.” S olykor a város területén szerveznek megemlékezést, kulturális rendezvényt. Mert, szeretik a várost e civil szervezet vezetői, s valamilyen kötődésük is van a városhoz. Pedig nagy lehetőségek lennének e határ menti kisvárosban. Viszont van egy hátránya is a nem helyi székhelyű rendezvényeknek: a város önkormányzata pénzbeli támogatást nem ad, bármilyen helyi jellegű programra, megemlékezésre, stb, ha a szervezet nem párkányi székhelyű (biztos okkal). Na erről érdemes lenne egy kutatást is feltárni.
Viszont hagyománya van itt az egyes kulturális értékeknek, mint a képzőművészet, s ismert, művészei voltak, és vannak e Duna-parti városnak.


A hosszú évtizedekig működő képzőművészeti kör, klub, tagjai között, is van jópár hírneves festőművész, alkotó, akik e területen jó hírt hoztak a városnak. Csak a közelmúlt nagyjait említsem: BARTA Gyula, GERSTNER István, Janiga József festőművészek, Lábik János, ma is élő Bugyács Sándor és mások, akik hűségüket a szülővároshoz a városi galériába ajándékozott műveikkel fejezték ki. (Sajnos ezeket a műveket senki nem látja hol vannak raktáron).
Közülük emléktáblát Gerstner István kapott, Barta Gyula nevét vette fel a városi galéria, Lábik Jánosnak pedig mint az Esztergomban jutalmazott Szent István érem tulajdonosnak, Bihari Antal állíttatott emléktáblát.
Ma Gerstner István örököse Gerstner Ákos őrzi a város képzőművészeti körének munkásságát, mely az édesapja, majd a jelenben ő általa végzett tevékenységet jelenti.
Tíz évvel ezelőtt alapította meg a PRO CULTURE PARKAN nonprofit szervezetet a városban.
Azzal a céllal hozták létre, hogy felkarolják Párkány város kulturális és művészeti életét.
Az ötletadó és alapító Gerstner István párkányi festőművész volt. 2016-ban ért halála után az utódja fia által átalakult e művészeti irányzatú civil szervezet, de az örökséget őrzi.
Az elmúlt tíz esztendő alatt számos programot valósítottak meg. Kiállításokat, alkotótáborokat, könyvbemutatókat, s kulturális rendezvényeket. Több programot gyermekeknek, szülők, gyermekek   bevonásával is. Ez magával hozta a jó együttműködést is az alapiskolák diákjaival. Alkotóműhely keretében ismerhették meg a festőművészet alapjait. 2019-től ugyancsak bővült az együttműködési kapcsolat a Szent Imre plébániával. Számos szakrális jellegű hagyományőrző programot szerveztek közösen az ádventi, húsvéti ünnepkörben.
Templomi rendezvények között a Szent Imre templom felszentelésének 320. éves évfordulóján, jubileumi koncertet szerveztek a templomban. Sőt ez alkalomból, egy kiadványt is megjelentettek a templom történetéről.
A Kovácspataki Művésztelepet Gerstner István alapította. Majd a kortárs művészeti tevékenységet a PRO CULTURE Parkan civil szervezet vállalta fel 2015- től.
Az I. Duna-menti Alkotótábor 2017-ben valósult meg, Kopócs Tibor festőművész művészeti vezetésével. A táborban alkotó művészek munkáit a párkányi galériában mutatták be a nagyközönségnek. A galéria azóta felvette a párkányi születésű ismert Barta Gyula festőművész nevét. A kiállítási anyag bejárta a Duna jobb és bal partján lévő galériákat is, melyet szintén e civil szervezet szervezett. Ennek a vándorkiállításnak a covid időszak vetett véget.

hirdetés

Gerstner Ákosa tíz év alatt nagyon értékes és sokoldalú dokumentációt vezetett az évtizedes tevékenységükről. Ezt foglalta össze egy színes, képes ötvenoldalas szép kiadványban, A PRO CULTURE PARKAN nonprofit szervezet kulturális és művészeti tevékenysége (2015 – 2024) címmel. E történelmi, művészeti kiadvány hűen tartalmazza azt az értékes munkát, amit anno célkitűzésük volt az induláskor. Párkánynak ez az egyetlen, hiteles dokumentuma az itt született alkotókról, akik tagjai voltak az egykori alkotó közösségnek, a Gerstner István Duna Menti Művészek Egyesületének. Tartalmazza még az évi programok megvalósulását is 2016 – 2024 között. Továbbá az alkotók visszajelzéseit, a nonprofit szervezet által kiadott kiadványok jegyzékét, a rajzpályázatok eredményét.
A kiadvány és programjaik állandó támogatói:
Bethlen Gábor Alap, Párkány Város

Dániel Erzsébet, dunataj.sk

hirdetés