HAZA KULTÚRA Nívós zenével csillapítja a lélek éhségét

Nívós zenével csillapítja a lélek éhségét

256
hirdetés

Istenadta tehetség a Komáromban élő ifj. Bertók Tibor szólista hegedűművész, aki már pozsonyi zeneművészeti főiskolai hallgatóként is nemzetközi és országos tehetségkutató versenyeken bizonyított. Kiérdemelte a CEF – Közép-európai Alapítvány nagydíját, győzött a Prešporský Paganini hegedűversenyen, és elnyerte a Harmónia – Szlovákiai Magyar Zenei Díjat. Több világhírű virtuózzal és jeles filharmonikus zenekarral játszott már együtt, s biztos, hogy a jövőben is sokat hallunk az őstehetség sikereiről.

A két Bertók Tibor

A Komáromi Magyar Gimnázium Öregdiákjainak és Tanárainak Baráti Köre nemrég a Selye János Gimnázium érdeklődőkkel megtelt dísztermében nívós gálaműsorral emlékezett meg a kör megalapításának 20. évfordulójáról. Az ünnepségen a neves alma mater egykori diákja, ifj. Bertók Tibor az édesapjával, id. Bertók Tibor zongoraművésszel együtt lépett fel. Mindenkit érdekelt, hová fejlődött a ma már a harmincas éveibe lépő egykori „komáromi kis Paganini”.

hirdetés

A sikeres érettségi után a pozsonyi konzervatóriumban, majd a zeneművészeti főiskola mesterképzésén az azóta már elhunyt, nagyszerű orosz hegedűművésznél, Alexander Jablokovnál tanult, amiért nagyon hálás a sorsnak. Zenei fejlődésében mérföldkőnek számított, hogy 2019 júniusában az ő tanítványaként szerzett magiszteri titulust szólista hegedűművészként. 

Virtuózoktól tanul, zenészpalántákat oktat

Úgy tűnhet, hogy Tibor Fortuna kegyeltje, ám saját bevallása szerint csak sok munka, folyamatos gyakorlás és önfejlesztés vezethet sikerekhez.

– Örvendetes, hogy már főiskolásként, majd a mesterdiplomám megszerzése után is nagyszerű koncertlehetőségeket kaptam. Nekem fiatalon megadatott az, hogy a világ legjobb zenekarának tartott holland Royal Concertgebouw Orchestrával együtt Hollandiában és Pozsonyban is meghívott zenekari tagként léphettem fel. Nagyon nagy megtiszteltetést jelentett a világhírű Semyon Bychkov karmester által vezetett, kiváló zenészekkel játszani. Az is nagy boldogsággal töltött el, amikor felkértek, hogy a Szlovák Filharmonikusokkal együtt játsszam el Mendelssohn hegedűversenyét, ami a zeneirodalom egyik legszebb darabjának számít. Csöppet sem mellékes, hogy a hangversenyünket a szintén világhírű karmester, Rastislav Štúr vezényelte, aki bizalmat szavazott nekem, s a barátjává fogadott – mondta lapunknak a művész.

Bertókék triója

Hazai és külföldi zenekarokkal, ismert karmesterekkel koncertezett, majd Bécsben egy nagyon komoly feladatot kapott.

„A Bécsi Zeneakadémián is felléptem, ahol a Nel cor piu non mi sento című Paganini-művet, amit a hegedűirodalom legnehezebb darabjának tartanak, nagy sikerrel adhattam elő.

Megemlítette, hogy nagyra becsüli Dalibor Karvay hegedűvirtuózt, a Bécsi Rádió Szimfonikus Zenekarának a koncertmesterét, akitől sokat tanult, s reméli, hogy a szakmai kapcsolatuk folytatódik a továbbiakban is. Volt szerencséje részt venni olyan világklasszis hegedűművész által vezetett mesterkurzuson is, mint Julian Rachlin. Ennek kapcsán megjegyezte, a koncertezés mellett az ifjú tehetségek oktatását is nagyon fontosnak tartja.

– A sok tanulással telt időszak után 2019 őszén elkezdtem hegedűjátékot oktatni a helyi Czafrangó Sylvia Magán Művészeti Alapiskolában. Felettébb hálás feladatnak tartom, hogy a szülővárosomban, ahová rokoni és baráti szálak is fűznek, gyarapíthatom a következő zenésznemzedék ismereteit, jobb esetben felfedezhetem a jövő hegedűvirtuózait – indokolta döntését az ifjú művész-zenepedagógus, aki a több műfajban és több hangszeren is csodálatosan játszó édesapját tartja a példaképének. A klasszikus zenétől a magyar kávéházi cigányzenén át a melodikus, improvizatív gypsy jazz mellett saját szerzeményeket is játszanak. Ehhez az ösztönzést Kovács József nagypapától kapták, akinek csodálatos saját szerzeményei vannak. Ugyancsak nagy örömüket lelik abban, hogy kimondottan dicsőítő zenét is játszhatnak Kollarovič Péter barátukkal.

Zsűrizésről és további tervekről

Tibor először 13 évesen győzött az akkor még országos Prešporský Paganini elnevezésű hegedűversenyen, amelyen a később világhírű hegedűművészek, Ondrej Jánoška és Roman Jánoška is első lett.

Erről a nívós viadalról zsinórban három alkalommal elhoztam a vándorserleget, ami a szervezők szerint előttem még senkinek sem sikerült. Majd eltelt pár esztendő, és ők nyomon követték a pályafutásomat. Aztán váratlanul nagyon boldoggá tettek a kérésükkel, hogy vállaljam el a zsűrielnök szerepét az azóta már nemzetközivé terebélyesedett Paganini-versenyen. Szívesen tettem, és azóta már híres zenésznagyságokkal együtt, Bécsben is zsűrizhettem ezen a viadalon. A tehetséges versenyzők játékának meghallgatása még jobban arra ösztönzött, hogy hivatásomnak érezzem az ifjú tehetségek felkarolását”

– fejtette ki.

A jövőre vonatkozóan ifj. Bertók Tibor elmondta, sokat akar koncertezni.

– A legnagyobb vágyam, hogy minél több hangversenyen játszhassam el az általam elsajátított, csodálatos zeneműveket, s a játékommal az embereknek visszaadhassam a tőlük kapott szeretetet. Az sem mellékes, hogy az ilyen élményekből én is mindig feltöltődöm. Az édesapámmal együtt alkotott Bertók Tibor duo ensemble révén itthon és külföldön is szívesen koncertezünk, fesztiválokon is fellépünk, így kamatoztatjuk a jóistentől kapott talentumunkat. A vietnámi származású zongoraművész, Nguyen Lee Viet Anh barátunkkal alkotott triónkkal is nagy örömmel játszottunk már idehaza és külföldön, nagyobb zenei fesztiválokon is. Ebben a formációban apukám gitározik, s örömmel fogadjuk a meghívásokat. Úgy érzem, hogy a koncertezés és oktatás által sikerült megtalálnom a saját utamat, s egy sikersorozat részese vagyok. Abba az is beletartozik, hogy a duónk iránt egyre nyitottabbak a műsorszervezők, s egyre több meghívást kapunk.

Eközben a fejükben egy olyan nagyszabású, karácsonyi koncert részletei is kirajzolódnak, amivel hagyományt szeretnének teremteni Komáromban. Ennek a részleteiről még egyeztetnek a meghívott művészekkel.

– A szeretet ünnepének közeledtével az emberei lélek még nyitottabbá válik a nívós zenére, s mi ebben a zűrzavaros világban csillapítani szeretnénk a lélek éhségét, javítani az embertársaink hangulatán. Mindezek mellett pedig arra is igyekszem időt szakítani, hogy Pozsonyban, a doktori iskolában folytassam a tanulmányaimat.

Megjelent a Magyar7 2024/46.számában.

Nagy-Miskó Ildikó

hirdetés