Decemberben egymást követik a középiskolás bálok, ekkor rendezik ugyanis a negyedikesek számára a szalagavatókat. A legtöbb fiatal életében ez az első igazán elegáns esemény. Mindez azonban nagyobb anyagi megterhelést jelenthet a családi kasszának. Ruha, tánctanár, fodrász, smink, és hadd ne soroljam… Mégis ilyen ünnep csak egyszer van egy ember életében. A szalagavatás szertartása hosszú múltra tekint vissza, Selmecbányáról származik, mint megannyi diákélettel kapcsolatos szokás. A diákok tanulmányaik utolsó félévében váltak jogosulttá arra, hogy viseljék a szalagot. Napjaink szalagavatója nagymértékben hasonlít a régi idők Valétatűzésére. A szalag azóta is jelkép: a nagykorúvá válásé, a felnőtté válásé, és a bizalomé, mellyel, mi, tanárok a diákok felé fordulunk, bízva abban, hogy az előttük álló próbákon megállják a helyüket.
Száz évvel ezelőtt, az 1917/18-as tanévben – a bencés időkben – 11 tanuló készült az érettségi vizsgákra, az idei tanévben 113 diákunk áll a nagy megmérettetés előtt, akik Szlovákia 3 megye 7 járásának 45 települését, városát képviselik: a Dunaszerdahelyi, a Vágsellyei, a Nyitrai, a Lévai, az Érsekújvári, a Losonci és a Komáromi járásokat.
December 9-én a komáromi Városi Művelődési Központban megtartott szalagavatói ünnepségünket megtisztelte testvériskolánk a budapesti Szent István Gimnázium igazgatója Lázár Tibor és helyettese Libárdi Péter is. Idén első alkalommal köszönthettük a budapesti Szent István Gimnázium öregdiák-szövetségének elnökét, Simon Gábort és Langschadl Istvánt, a Komáromi Magyar Gimnázium Öregdiákjainak és Tanárainak Baráti Köre elnökét. A rendezvényt megtisztelt Bastrnák Tibor, a régió parlamenti képviselője is. Először a végzősök nevében Édes Lili és Bánki Bence, a IV.A osztály tanulói osztották meg a közönséggel őszinte, megható, sallangoktól mentes gondolataikat, majd köszönetet mondtak a tanári karnak, a kedves szülőknek, nagyszülőknek. Gimnáziumunk igazgatója, Andruskó Imre ünnepi beszédében többek között a toleranciára, a magyarságtudatra, s a családalapításra hívta fel a figyelmet, majd engedélyt adott a zöld szalagok kitűzésére. A feltűzést követő megható pillanatok után diákjaink közösen elénekelték a Szózatot. A végzős osztályok – heteken át tartó – készülődésének és igyekezetének meglett az eredménye: színvonalas műsorral szórakoztatták az ünneplő közönséget. A zenés-irodalmi összeállítás után, melyet dr. Farkas Adrianna tanárnő állított össze, gimnáziumunk énekkara következett Stirber Lajos karnagy vezényletével. A Palotás tánc bemutatása, melyet Százvai Istvánné tanított be, szintén tapsvihart aratott. Az ünnepi részt az ő fellépésük zárta. A szünet után a Gimisz színjátszó együttes lépett színpadra a Csengel Mónika által rendezett Abigél című előadással. A zenei szerkesztő, korrepetitor Pálinkás Andrássy Zsuzsanna, koreográfusa Pavlovič Petra volt. Ekkor már a szereplők lubickoltak a szerepükben, felszabadultan játszottak hatalmas sikert aratva a nézőtéren.
Az est báli része a Városi Sportcsarnokban folytatódott. Panyi Zoltán, mint szülő pohárköszöntője előtt a bált diákjaink keringője nyitotta meg, melyet Csenkei Nikolett tánctanár tanított be. A pohárköszöntő szívbemarkoló szavai után hagyományosan a szülők tánca, és a tanár-diák tánc emelte az est fényét, majd elkezdődött a hajnalig tartó mulatság. A megtelt sportcsarnok átváltozott „carpe diem”-mé. Önfeledt, vidám arcok, táncot ropó lábak, hatalmas ölelések, ujjongások jellemezték az idei szalagavató bált.
Szalagavatónk fontos városi, társadalmi esemény, hiszen nemcsak az iskolánkban éppen végzős tanulókat érinti, hanem egész családjukat, rokonságukat, a barátokat, ismerősöket is. Akik nélkül elképzelhetetlen egy ekkora rendezvény zökkenőmentes lebonyolítása a végzős osztályfőnökökön – dr. Bukor Emőkén (IV.A), Elek Józsefen (IV.B), Tóth Éván (IV.C) és Édes Attilán (IV.D) – kívül, természetesen a kedves szülők. Iskolánk vezetősége nevében köszönetemet fejezem ki mindazon szülőknek, diákoknak, akik munkájukkal, erkölcsi és anyagi támogatásukkal hozzájárultak ünnepségünk sikeres megrendezéséhez.
Králik Zsuzsanna, a Selye János Gimnázium tanára