HAZA HÍR-MIX Múzeumok éjszakája: a Duna Menti Múzeum három részlegén is várják a látogatókat

Múzeumok éjszakája: a Duna Menti Múzeum három részlegén is várják a látogatókat

103
hirdetés

A családok apraja és nagyja az idén országszerte május 17-re tervezheti be az élménydús múzeumi barangolást. Szombaton a Duna Menti Múzeum a felújított Kultúrpalota egyes termein kívül további két részlegén is vonzó, ingyenes programokkal várja az érdeklődőket. Az intézmény igazgatója, Paterka Pál magiszter részleteket is elárult az egyre közkedveltebb, közelgő műsorfüzérről.   

hirdetés

A múzeumi világnap megünneplését a Múzeumok Nemzetközi Tanácsának 1977 májusában Moszkvában tartott XI. konferenciáján határozták el. Arra első alkalommal 1978. május 18-án került sor. Annak kapcsán a múzeumok éjszakáját pedig 21. alkalommal rendezik meg Európa-szerte. Már több mint száz ország hozzávetőleg 30 000 múzeuma csatlakozott az eseményhez, melynek célja, hogy legalább e napon a megszokottnál nagyobb figyelem irányuljon a múlt emlékeit őrző, gyarapító és bemutató intézményekre.

A Duna Menti Múzeum az egymáshoz közeli, három belvárosi részlegén más-más műsorokat, látványosságokat kínál az érdeklődőknek. Köztük azoknak a helyi és távolabbról érkezőknek is, akiknek évközben nem telik kulturális rendezvényekre szóló belépőjegyek vásárlására. Sokan kíváncsiak a Kultúrpalota új köntöst kapott termeire is…

„Bár a Kultúrpalota kollaudációja már megtörtént, sőt, az utólag mutatkozó, kisebb hibákat is sikerült elhárítanunk, az új porta hiánya és a későbbre tervezett költözködés miatt csak a kijelölt termekben megvalósuló, egy-egynapos rendezvényekre engedjük be a látogatókat. Azért is, mert a kiállításainkat az építkezés előtt lebontottuk, az új állandó kiállítás pedig csak később készül el, szombaton csupán az előcsarnokba és két csaknem üres földszinti kiállítóterembe várjuk őket a 15-18 óra között tartandó kézműves foglalkozásunkra, ahol kipróbálhatják a tojástempera-festék készítésének és használatának technikát” – tudatta olvasóinkkal interjúalanyom.

Mint mondta: szűkös anyagi helyzetükben több múzeumunkhoz közelálló társulást kért fel arra, hogy társszervezőként működjön közre a szombati rendezvény során.

„Kérésémre a Helios Fotóklub felajánlotta azt, hogy a tagjai 16-18 óra között múlt századi hangulatot varázsolnak a helyszínre, ahol a klub által biztosított, korabeli ruhákban bárkit szívesen lefotóznak, s az emlékfotóval megajándékozzák a látogatókat. A főépületünk előtt pedig a kisebb rendezvényeinket támogató Heloro Kft. Škoda-gépkocsibemutatót tart” – mondta el a továbbiakban a múzeum direktora, aki örül a programszínesítésnek.

Közben azt is elárulta, hogy majd további anyagi támogatásból sor kerül az emeleti díszterem korszerűsítésére is, ami nem képezte részét a felújítás első szakaszának.

„A kivitelezővel a napokban írjuk alá a felújítás második szakaszára vonatkozó szerződéseket, amelyek a díszterem korszerűsítésén kívül a helyenként beázó, hibás tetőzet javítását is tartalmazzák. A szűkebb országos szintű és Nyitra megyei anyagi lehetőségek tudatában is reméljük, hogy még az új állandó kiállításunk létesítése előtt, klímarendszer beszereltetésével javíthatunk a műtárgyvédelemmel kapcsolatos körülményeinken is. Mivel azonban a Kultúrpalota műemlék-épület, a műemlékvédelmi hivatallal kell egyeztetnünk a szóba kerülhető lehetőségekről. Nem titok, hogy a gyűjteményeinket a fűtetlen – hűtetlen tetőtéri helyiségekben tároljuk, ami teljes mértékben már nem felel meg jelenkorunk vonatkozó elvárásainak. Továbbá van egy szabad, 7,5 méteres tetőtér-kapacitásunk, amely későbbi beépítésével egy mutatós, modern kiállítóteret nyerhetnénk…” – magyarázta az intézményvezető.

Majd a szombati rendezvény további műsorait ecsetelte: „Az este tíz óráig nyitva tartó, Zichy-palotabeli részlegünk aznap már 14 órától nyitva tart. Munkatársaim Jókai Mór szép kézírásának bemutatásával, a kalligráfia rejtelmeibe vezetik be az érdeklődőket, de minden meglepetést nem árulok el. Bónuszként a látogatók kétféle kitöltendő kvízben is részt vehetnek: az egyik Jókai életére és munkásságára, a másik pedig Komárom 1949 – 1945 közti várostörténetére fókuszál. Mivel a kvízkérdésekre a helyszínen megtekinthető kiállításainkon megtalálhatók a válaszok, ekképp azok alapos tanulmányozására is sarkalljuk, s apró ajándékokkal jutalmazzuk meg őket”.

A Duna Menti Múzeum Baráti Körének társszervezésében, az Alapy Gyula-teremben 17 órakor kerül sor L. Juhász Ilona Ruszkik, haza! – Adalékok Csehszlovákia 1968-as katonai megszállása szlovákiai magyar emlékezetéhez című könyvének bemutatására. Saját szervezésünkben, a méhészettel foglalkozó, dunamocsi Asbóth házaspár közreműködésével pedig ugyanott 19 órától A szorgos méhek világa című, vetítéssel egybekötött előadás és mézárusítás következik.

A múzeum és a Szinnyei József Könyvtár közös Nádor utcai épületében ez alkalommal a természettudományi részlegünk tevékenységére összpontosítanak.

„Hosszú távú célunk az, hogy e Ghyczy-palotabeli részlegünk majd teljes egészében A Duna élővilága című, mutatós természettudományi kiállítással rendelkező részlegünk székhelye legyen. Idővel onnan a szépművészeti gyűjteményt szeretnénk átköltöztetni a Kultúrpalota felújítandó tetőterébe. Most pedig e kiállításhoz kapcsolódva, A természet sokszínűsége címmel, két órától tartunk alkotóműhelyt  gyerekeknek. Ezen épület udvarába pedig visszatér és bemutatót tart a közkedvelt, marcelházi Fekete Sólyom Történelmi Íjászklub. Sőt, ez alkalommal a Bogár házaspár a jurtaépítés kulisszatitkaiba is bevezeti az érdeklődőket. A kész jurtába majd be is mehetnek körülnézni a látogatók. Valamennyi ingyenes műsorunkra szeretettel várjuk az érdeklődőket” – zárta tájékoztatását Paterka Pál.

Nagy-Miskó Ildikó, dunataj.sk

hirdetés