HAZA AUTÓVILÁG MINI Cooper S All4 Countryman Park Lane: Az egzotikum fokozása

MINI Cooper S All4 Countryman Park Lane: Az egzotikum fokozása

1098
hirdetés

01London Mayfair negyedének egyik híres utcáját Park Lane-nak hívják; erről kapta nevét, még 1987-ben az első luxus MINI. Utána már a BMW égisze alatt, 2005-ben készült ilyen egzotikus széria, majd újabb 10 évet kellett rá várni.  De megérte, mert nem akármilyen lett…Mi az egyik csúcs-MINIt: a Countyman crossovert tesztelhettük ebben az attraktív szereltségben.

Alaktan

hirdetés

Az alapoktól kezdve: a Countryman már egy 4 méter fölötti MINI, bár nem a leghosszabb: (Clubman: 4263 mm). Több mint másfél méteres magasságával azonban mindegyik modellt túlnövi. S mivel ez a család „terepes” tagja, ellátták egy-két marcona kellékkel, lásd a tankszerű orrot, a sárhányók műanyag peremeit, az elülső-hátsó alvázvédő lemezeket, a masszív küszöböket, „S” verzióban pedig a dupla kipufogót. Mindehhez jönnek a Park Lane kivitel adalékai: a csak ehhez a szériához kínált szürke karosszéria/mályvavörös tető színkombináció, az ugyancsak vörös tükörházak és légterelő, a füstszínű 18-as keréktárcsák és az elülső sárhányókon domboruló hangsúlyos PARK LANE feliratok. Vagyis a külsőt nagyjából így rakhatjuk össze: 1. Egy MINI még alapkivitelben is az egzotikusabb autók közé tartozik, amely után sűrűn megfordulnak az emberek; 2. Countryman verziója vitathatatlanul a legegzotikusabb 3. a PARK LANE széria attraktív elemei pedig minderre még rátesznek néhány lapáttal…

Belvilág

Megint csak az alap-Countrymannel kezdve: a BMW hatékony beavatkozásainak köszönhetően ez a típus is veszített valamennyit a hagyományos MINI-feelingből, de azért igyekeztek menteni a menthetőt – mármint az arra érdemes stílusjegyeket. Például azt a bizonyos, karakteres „levesestányért”, amely továbbra is tartalmazza a sebességmérőt, de főállásban most már a szórakoztató és információs rendszerek kijelzője. A légkondi kezelőpultja is változatlanul Mini-emblémát formáz, a billenőkaros kapcsolósor szintén maradt, sőt hál’ istennek eltávolították róla az ablakemelő gombokat; ezek most ott vannak, ahol minden tisztességes autóban keresnénk.  A repülőgépes kézifékkar mutatós, de biztosítógombja kicsit rossz helyen, a markolat alján van. A luxuskivitel adaléka mindehhez a bőr ülőgarnitúra (elöl sportos szabású ülésekkel), a katalógusban „carbon black”-nek nevezett beltér, valamint a kesztyűtartó fölötti díszléc és az ajtóküszöbök PARK LANE felirata. A háromszemélyes hátsó kanapé egyébként előre-hátra huzigálható, miáltal a csomagtér alapmérete 350 és 450 liter között választható meg. A leghátsó pozícióban meglepően tágas lábtér keletkezik, lásd a 19. ábrát. A 40:20:40 arányban osztott üléstámlák szintén a koffer variálhatóságát javítják, csakúgy, mint a kivehető padlóval leválasztott alagsor. Ha a masszív, teherbíró lapot a helyén hagyjuk, bővítés után többé-kevésbé sík alapfelület keletkezik, lásd ismét a képeket. Végezetül pár tétel a tesztautó szereltségéből, alap- és feláras holmik vegyesen: automata légkondi, tempomat, Harman Kardon hifi, navigációs rendszer, tolatóradar, fűthető elülső ülések, kétrészes elektromos tetőablak.

Az országúton

Az S verzió 1,6-os turbós benzinmotorjának más típusokban 192 lóerőt is tud. Itt ebből valamicskét lefaragtak; nyilván úgy okoskodtak, hogy egy vidéki fickó kicsit kevesebbel is beéri… És tkp. igazuk volt, mert ami maradt, még mindig több, mint elég. Ezt mutatja a végsebesség és a gyorsulás adata, de ezt érezzük a volán mögött is. Illetve ott még valamit: azt az elképesztő stabilitást, amely ennek a márkának alapon a sajátja, beleértve a „hosszú” verziókat is. Talán az a bizonyos gokart-érzés nem olyan intenzív, mint egy klasszikus háromajtósban, de a stabilitás mindenképpen lenyűgöző. Pláne az ALL4-es fix összkerékhajtással, amely alapon 50:50 százalékban osztja el a vonóerőt, de ha kell, képes az egészet hátraküldeni. És vidéki státus ide vagy amoda: a motor úgy szól, mint egy szolidabb versenyautóé. Viszont – meg is kéri a magáét. A gyári 7,3-as átlagfogyasztás sem kevés, de a valóság bizony 9 körül jár. Igaz, emögött 184 lóerő van, nem is beszélve az összkerékhajtásról…

ADATLAP
Hengerűrtartalom: 1598 cm3
Teljesítmény: 135 kW (184 LE)@5500–6500
Nyomaték:   240 Nm@1600–5000
Sebességváltó: hatfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 215 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 7,7 s
Gyári átlagfogyasztás: 7,3 l/100 km
Tesztfogyasztás: 8,9 l/100 km
CO2-kibocsátás: 170 g/km
H/Sz/M: 4109/1789/1561 mm
Csomagtér:  350/450–1170 l
Üzemanyagtartály: 47 l
Listaár: 28 500 €
A tesztautó ára: 40 570 €

 

 

hirdetés