Szlovákia alapfokú gyermekorvoshiánnyal küszködik, és mivel a gyermekek számára elérhető napi ambuláns ellátás megőrzése kulcsfontosságú, ezért 2023 szeptemberében az Egészségügyi Minisztérium rendeletet fogadott el a gyermekek és serdülőkorúak ambuláns sürgősségi szolgálatainak kiigazításáról a gyermekgyógyászati ambuláns ellátás stabilizálása és a gyermekek sürgősségi ellátásának megőrzése érdekében.
Ennek értelmében a gyermekügyeletek hálózatában részt vevő rendelőket fokozatosan, 2024 végére három ütemben, az eredeti 61-ről 40-re csökkentenék. 2023. október 1. óta már hat rendelőt megszüntettek, amelyek jelenleg már nem működnek. Arról, hogy mennyiben érinti Nyitra megyét ez a rendelet az Egészségügyi Minisztériumtól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy 2023. október 1-től a rendelet alapján Aranyosmaróton már megszűnt az ügyelet, és 2024. november 1-től a vágsellyei sürgősségi rendelőt vonják ki a rendszerből, a vonzáskörzetet Érsekújvárhoz rendelik. Viola Miklós a nyitrai önkormányzat mellett működő egészségügyi bizottság elnöke kifejtette, valóban veszélyben van a sellyei ügyelet, viszont a helyi polgármester, JozefBelický aktív hozzáállásávalszintén lépéseket tesz az ügyelet megtartásáért.Múltban a kórház bezárása is nagy veszteséget jelentett, a gyermek sürgősségi ellátás megszüntetése egy újabb fájó pontja volna a régió lakosainak.
A Szlovákiai Városok és Falvak Szövetsége (ZMOS) is felvetette, hogy felül kell vizsgálni a gyermekek és serdülők ambuláns sürgősségi ellátását, valamint a sürgősségi egészségügyi szolgáltatásokat is. Jozef Božik, a ZMOS elnöke továbbra is törekszik a gyermeksürgősségi rendelők megőrzésére.Mivel a ZMOS érdeke az elérhető egészségügyi ellátás biztosítása különösen a gyermekek és serdülők esetében, Božík egyeztetett az egészségügyi miniszterrel a rendelet esetleges felülvizsgálatáról.
Jelenleg is folynak az intenzív tárgyalások a gyermekorvosokkal több helyen polgármesterek részvételével.
Viola Miklós, a Magyar Szövetség szakpolitikusa a Dunatájnak elmondta: A gyermekorvosok átlagéletkora Szlovákiában 60 év körül van. Mivel nincs, akinek átadják a rendelőt, néhányan a hetvenes éveik után is praktizálnak. A gyermekorvos hiány az egész országra jellemző. Ha figyelembe vesszük az orvosok átlagéletkorát, ha a következő években nem változik semmi, akkor az is előfordulhat, hogy több ezer, vagy tízezer gyermek nem jut megfelelő orvosi ellátáshoz.
Vadkerti Neszméri Csilla, dunataj.sk