Kétszeresére akarják emelni Szlovákiában a kutatásra és fejlesztésre szánt kiadások GDP-arányos szintjét 2020-ig a szlovák oktatásügyi tárca kutatási stratégiája szerint, amelyet szerdai ülésén hagyott jóvá Robert Fico kabinetje.
Jelenleg Szlovákiában a kutatásra és fejlesztésre fordított pénz aránya mélyen alatta van az Európai Uniós átlagnak, az utóbbi években csupán a bruttó nemzeti termék (GDP) 0,6 százaléka körüli összeget tett ki. A most jóváhagyott stratégia szerint ezt az összeget szeretné a GDP 1,2 százalékára emelni a szlovák kormány 2020-ig.
A stratégiai tervezet egyebek mellett megállapítja: az országban hosszú távon alulfinanszírozott a kutatásra és fejlesztés. Hozzáteszi: bár Szlovákia az EU leggyorsabban fejlődő gazdaságai közé tartozik, ám konkurenciaelőnye elsődlegesen az alacsony adókra és az olcsó munkaerőre épült.
A dokumentum készítői rámutatnak: az utóbbi időszakban a kutatásra és fejlesztésre fordított pénz nagyobb hányada, mintegy kétharmada, állami forrásokból származott, a magánszektor részvétele alig felét tette ki az állami kiadásoknak.
A tervezet szerint a szlovák kormány ezt az arányt szeretné a visszájára fordítani, úgy, hogy közben a kutatásra és fejlesztésre fordított állami kiadások GDP arányos szintjét legalább a jelenlegi szinten tartsa vagy emelje. A stratégiai elképzelés szerint a magánszektornak a kutatásban és fejlesztésben való nagyobb szerepvállalása érdekében az állam ösztönző intézkedések bevezetésével számol.
MTI