A Felvidéki Alkotók Egyesülete egy olyan felvidéki irodalmi, művészeti, kulturális társaság, amelyben irodalmárok, képzőművészek és a kultúra bármely területén működő alkotók is egyenrangú félnek tudhatják magukat – ismertette Farkas Gábor a szervezet elnöke a munkásságuk lényegét. Gútán, a városháza aulájában november 8-án az egyesület kiállításának megnyitóján, amely a Magyar szívvel címet viseli a költészet és a festészet felvidéki gyöngyszemei mutatkoztak be. A rendezvényből egyértelműen kiderül, az amit célként fogalmaztak meg: az egyesület a művészet szeretetére, értékeink megőrzésére helyezi a hangsúlyt.
A megnyitón Gyurkovics Csilla a Felvidéki Alkotók Egyesületének tagja üdvözölte a jelenlévőket. A kiállítást Bíró Eszter és Emese gitárjátéka és éneke tette még hangulatosabbá.
A megnyitón üdvözölte a művészeket Halász Béla, polgármester is, aki örömét fejezte ki, hogy ilyen sokan ellátogattak a kiállításra, és ilyen sokan kiállítanak a kisvárosban. Halász úgy fogalmazott: nem az első és nem az utolsó tárlat ez, hiszen fontos a segítségnyújtás, két évvel ezelőtt azt is vállaltuk, teret adunk a művészeteknek, és segítünk, amikor szükséges. A Felvidéki Alkotók Egyesülete egy rendhagyó intézmény, több mint 1000 tagja van, művészek és művészeteket kedvelők, támogatók.
Farkas Gábor az egyesület elnöke szintén köszöntötte a jelenlévőket, bemutatta a csoportot, és mint mondta: céljuk a felvidéki magyar kortárs irodalmi, ipar és képzőművészeti, zene és táncművészeti, illetve a kulturális élet, a népművészet fellendítése, megismertetése hazai és nemzetközi szinten. A gútai Magyar szívvel rendezvény a képek kiállítása mellett az irodalom napja is, hiszen kiértékelték a verspályázatot is, aminek eredményét a megnyitó végén ismertették.
Hangácsi István a kiállítás kurátora beszédében kiemelte: emberi értékeinket lassan átveszik a gépek, a silány tömegtermékek és nem csak a pultokon, de a kapcsolatainkban is, ha nem figyelünk oda egymásra, alul maradunk ebben a megmérettetésben. A kiállított alkotások egyediségüket érthetőségükkel igazolják. Mivel pár napja volt a reformáció ünnepe az apostoli szavakat idézte: Kegyelem néktek és békesség Istentől, a Mi Atyánktól és az Úr Jézus Krisztustól a szentlélek nevében. Az alkotó ember hittel alkot, hittel és szívvel, ezért is lett magyar szívvel a kiállítás címe. A felvidéki alkotók egyesületében olyan egyszerű emberek dolgoznak, akik a hétköznapok nagy részét mással töltik, de amikor alkotnak, szívből alkotnak, olyan dolgokat, amiket hasonló sorsú embertársaik is megértenek, elfogadnak és magukévá tesznek.
A kiállításon szereplő művek alkotói a Felvidék több településéről érkeztek. A művészek: Bartalos Erzsébet, Bazsalovics Rudolf, Burík Ábrahám Zsuzsanna, Edmár Ottó, Elek Sándor, Kiripolszky Farkas Andrea, Kiripolszky Mihály, Hangácsi István, Mezei Éva, Mihalovics Zsuzsa, Reichel Mária, Rétei Poór József, Szabados Teodor, Szalay Zoltán, Szolgay Erika, Vanko Viktória.
Október 18-a, Szent Lukács névnapja, aki a festők védőszentje, ezen a napok van a magyar festészet napja is, ebből az alkalomból a Felvidéki Alkotók Egyesülete Magyar szívvel címűverspályázatot hirdetett meg, téma Munkácsy Mihály festményei. Ki, mit lát a képen? volt, a három alkotás, pedig: A konyhában, A bogrács és a Társalgás című képek voltak.
A beérkezett versek közül különdíjat nyert a legfrappánsabb rímfaragásért Rétei Poór József “Ha nagyanyó, a gyermek és a nagyapó” című verséért. A zsűri szerint a harmadik helyezést Kincses János A bogrács című verse érdemelte, képzeletbeli ezüst érmetPelesz Alexandra “Elmondod?“ címűverse kapta, a legjobbnak pedig Monda Margit “Magyar szívvel” című verse bizonyult. A szerzeményeket a közönség is megismerhette, felolvasták a nyertes műveket a kiállítás megnyitóján.
November 8-a Gútán ennek a rendezvénynek köszönhetően a művészet ünnepe lett, köszönet ezért a felvidéki alkotóknak és az őket támogatók szervezőknek.
Vadkerti Neszméri Csilla, dunataj.sk