Nálunk az lett. Régóta kacérkodtam a gondolattal, hogy elkészítem ezt a finomságot. Aztán elszántam magam. Gyorsan elkészül, igazi különlegesség.
Így készítettem
7 nagy fej lilahagymát legyalultam, edénybe tettem. Frissen őrölt bors, kakukkfű, nádcukor és balzsamecet került rá, majd elkezdtem kis lángon főzni. A karamellizálódó nádcukor és balzsamecet páratlan illata betöltötte a konyhát, isteni volt.
Főzés közben kóstolgatni kell, ahogy a hagyma puhul, úgy változik a lekvár íze.
A fűszerek mennyiségét mindenki maga döntse el, szándékosan nem írtam, miből, mennyit tettem bele. A vége felé lehet sózni, vagy a sót ételízesítővel kiváltani (én mindent így főzök, só nem kerül az ételekbe, kivéve a kenyeret és sós tésztaféléket).
Mire a hagyma teljesen megpuhul, el is készül a lekvár. Hűtőben, csatos befőttes üvegben tároltam. Azért a múlt idő, mert mára elfogyott, lassan készülhet egy új adag.
Nagyon finom sült húsokhoz, sült gyökérzöldségekhez, sőt én lepényben is kipróbáltam:
25 deka lisztet, 1 tojás sárgájával, 9 deka margarinnal, kevés sóval, borssal és hideg vízzel összegyúrunk, hideg helyen pihentetjük.
Vajazott-lisztezett cakkos szélű formába nyújtjuk és a következő feltéttel rakjuk meg: sűrű házi fűszeres paradicsom, nem túl vastagon, lilahagymalekvár, jó vastagon és sok reszelt sajt. Addig sütjük, míg a sajt szép aranyszínűvé válik.
Próbáljátok ki, jó étvágyat!
Horváth Adrien
A szerző fitoterapeuta.