HAZA RÉGIÓ Lelki úton a lengyelországi Częstochowában

Lelki úton a lengyelországi Częstochowában

58
hirdetés

A Rákóczi Szövetség támogatásával Gútáról 20 diák és 2 tanár utazhatott el a lengyelországi Częstochowába, egy zarándokútra. A gútai Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont tanulói így június 23-án felszálltak a Fekete Madonna Zarándokvonatra, és egészen a lengyelországi Częstochowa városába utaztak, a városka magyar neve: Csensztokó, leginkább a pálos monostoráról ismert, valamint a Fényes Hegyről, vagyis a Jasna Goráról és a benne található Fekete Madonna képről. A kegyképhez minden évben a világ minden részéről zarándokok ezrei érkeznek. A mostani zarándokúton 600 zarándok vehetett részt, az út célja: a diákok tanúságot tettek hitükről, reményük és szeretetük példáját vitték, hogy az ott lakók és az oda zarándoklók ezen épülve lelkiekben gazdagodjanak – tudtuk meg Kálmán Ildikótól, a gútai egyházi iskola tanárától.

hirdetés

A magyar pálos szerzetesrend által alapított kegyhelyhez vezető hosszú utat imákkal, elmélkedésekkel, közös énekléssel töltötték. Pálmai Árpád egyházzenész által szerkesztett Zarándokok énekesfüzetéből az ifjú zarándokoknak legjobban a Bárkadal és az Eljöttünk a fényes hegyre kezdetű dalok tetszettek – ez utóbbit már lengyel nyelven is tudják énekelni. Palánki Ferenc, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye püspöke, a vonat lelki vezetője arról beszélt, hogy a zarándoklat megerősíti a hitet, és a résztvevők készen állnak visszatérve szeretetből cselekedni.

Késő délután megérkeztünk a kegyhely melletti Szent II. János Pál Zarándokházhoz, ahol az ott dolgozók mindenben a segítségünkre voltak, majd elfoglaltuk szálláshelyünket. – mesélte élményeiket Ildikó.

Megtudtuk, hogy a program sűrű volt, de a diákok nagyon jól érezték közben magukat, megérkezésük után másnap sárga zarándokstólákat viselve, felsorakoztak a Zarándokház előtti úton, és ünnepélyesen bevonultak a Szent Kereszt Felfedezése és a Boldogságos Szűz Mária Bazilikához. A hatalmas épület nemcsak kívülről, de belülről is mindenkit elkápráztatott, ahol püspöki szentmisén vehettek részt. Délután Petrás Mária Kossuth-díjas népdalénekes és Pálmai Árpád egyházzenész áhítata zengte be a bazilika falait.

A keresztény világ egyik legjelentősebb zarándokhelyét magyar pálos szerzetesek alapították. Napjainkban évente mintegy 5 millió zarándok keresi fel. A Fényes-hegynek (Jasna Góra) nevezett kolostoregyüttesben megnézték a Szűzanya-kápolnát, ahol a csodatevő Fekete Madonna kegyképét őrzik, és közösen imádkozták a rózsafüzért, a csapathoz Böjte Csaba ferences rendi szerzetes is csatlakozott.

A következő nap is folytatódott a lelki program. Częstochowa belvárosába, a Popiełuszko-szoborhoz mentek a zarándokok. A megemlékezés és koszorúzás után a tömeg felvonult a Fényes-hegyre, a Szűz Mária sugárúton keresztül. Itt is szemet és lelket gyönyörködtető látványban volt részük, hiszen a sugárút végén a bazilika tornyosult.

Délután a lelki vezetők elmélkedéseivel a kolostort körbeölelő várfal tetején megjárták a keresztutat, sötétedéskor pedig közös gyertyás körmeneten vettek részt.

A hazaindulás napján korán keltek a diákok és tanáraik, mert a Fekete Madonna Zarándokvonat utolsó lengyelországi állomása Krakkóban volt, így eljutottak a Szent II. János Pál pápa tiszteletére szentelt krakkói bazilikába is. E hatalmas, kétszintes szentély nemcsak II. János Pál pápa életének állít emléket, hanem sok mellékkápolnájában az általa tisztelt szenteknek is oltárt emeltek (pl. Szent Hedvig lengyel királynő, Nagy Lajos lánya, és Szent Kinga, IV. Béla magyar király lánya). Megkoszorúzták Szent II. János Pál pápa és Mindszenty József bíboros szobrát, majd szentmisén vettek részt a bazilikában, ahol megtekintették azt a vérfoltos reverendát is, amelyet II. János Pál az ellene elkövetett merényletkorviselt, 1981. május 13-án.

Az egyházi iskolások beszámolójukban így fogalmaztak: „Világunknak – s benne mindannyiunknak – hatalmas szüksége van Isten irgalmára. Az Irgalmasság rózsafüzérét imádkozva, majd közös énekléssel átvonultunk az Isteni Irgalmasság Bazilikájába, arra a helyre, ahol Fausztina nővérnek megjelent Jézus Krisztus. Az Üdvözítő arra kérte a nővért, készítsen róla egy festményt a következő aláírással: „Jézusom, bízom Benned!”

Szent II. János Pál pápa, és Ferenc pápa is úgy tanítják, hogy az Isten által Fausztina nővérnek kinyilatkoztatott út – az irgalmas szeretet útja – az az út, amely megmentheti világunkat.

Késő délután, megerősödve, nyitottabb szívvel elindultunk hazafelé, hogy a mindennapi életünkben is reménnyel és szeretettel cselekedjünk.”

Az utazásnak több üzenete is volt a zarándokok szerint. A lelki megújulás – idő és tér az elcsendesedésre, önreflexióra.Közösségi élmény – a közös utazás erősíti a hitközösséget.Közép-európai összetartozás – a magyar–lengyel barátság jele, szolidaritás a nehéz időkben.

A Fekete Madonna Zarándokvonat hagyományos programjai segítettek abban, hogy az utazás ne csupán fizikai út legyen, hanem lelki odaszületés is. – mesélte lelkesen Kálmán Ildikó.

 

Vadkerti Neszméri Csilla, dunataj.sk

hirdetés