Nagy érdeklődés közepette, november 25-én egy várva várt eseményre: a Komáromi Zsidó Hitközség által működtetett Menház zsinagógájának felújítást követő átadására került sor. Az emléktábla-avatással párosuló ünnepségen Richard Duda, a Szlovákiai Zsidó Hitközségek Központi Szövetségének elnöke és Miša Kapustin, pozsonyi rabbi is szólt a jelenlevőkhöz. Miután csodálatos koncertet adott a budapesti Klezmerész Együttes, a házigazdák a Wallenstein Zoltán teremben látták vendégül az örömittas sokadalmat.
Előbb Paszternák Tamás, a Komáromi Zsidó Hitközség (KZSH) egyik „mozgatórugója” köszöntötte a megjelenteket, akik között Richard Duda, a Szlovákiai Zsidó Hitközségek Központi Szövetségének elnöke, továbbá Miša Kapustin, pozsonyi rabbi, valamint Keszegh Béla, Komárom polgármestere és több közeli hitközség elnöke is tiszteletét tett.
Majd Paszternák Antal, a KZSH elnöke Novák Tamás vezetőségi taggal, illetve Kapustin és Duda úrral együtt mezúzát helyezett el az épület négy ajtajánál. A héber mezúza szó egy kis dobozt jelent, amelyet a benne levő, Tóra verseit tartalmazó pergamentekerccsel együtt az ártó erők elleni védelem céljából az ajtókeretre szoktak feltenni.
Richard Duda elnöktől egyebek mellett megtudtuk, hogy az általa irányított, pozsonyi székhelyű Szlovákiai Zsidó Hitközségek Központi Szövetsége a Moreshet alapból támogatta a komáromi zsinagóga felújítását. Egyúttal méltatta az az öttagú vezetőség által irányított, mintegy félszáz taggal aktívan működő Komáromi Zsidó Hitközség sokrétű tevékenységét, amiről korábban ebben a cikkünkben is írtunk: https://ma7.sk/tajaink/varja-az-aktiv-fiatalokat-a-sokretu-tevekenyseget-kifejto-komaromi-zsido-hitkozseg.
Utána Paszternák Antalnak, a KZSH elnökének az ünnepi beszéde következett. Hangsúlyozta: „Ez a nap nem csak egy épület újjászületését jelenti, hanem közösségünk összetartását és jövőbe vetett hitét is szimbolizálja. A zsinagóga, amely 1896-ban épült a Menház részeként, történelmünk, kultúránk, vallásunk fontos helye. Az elmúlt évtizedek során az idő vasfoga nyomot hagyott rajta, szükségessé vált a felújítás. A Szlovákiai Zsidó Hitközségek Központi Szövetsége nagylelkű támogatásának köszönhető, hogy ez megvalósulhatott”.
Majd arról számolt be, hogy a rekonstrukció részeként, a szigetelés után új padlót kapott a zsinagóga, megújultak a padok és az ajtók, s abba modern elektromos fűtést szereltek be. Továbbá bővült az elektromos hálózat és a biztonsági rendszer, a Wallenstein Zoltán terem pedig légkondicionált lett. Mint mondta: e terem légkondicionálása különösen fontos lépés volt, hiszen az számos közösségi eseménynek ad otthont. Mostantól az év minden szakában kényelmes körülmények között tarthatnak ott rendezvényeket, legyen szó ünnepi alkalmakról, oktatási programokról vagy közösségi összejövetelekről.
„Ez a felújítás nem csupán fizikai változásokat hozott, hanem lelki megújulást is. A zsinagóga újra a közösségi élet központjává válhat, ahol együtt imádkozhatunk, tanulhatunk és ünnepelhetünk. Egy hely, ahol a múlt és a jelen találkozik, és ahol a jövő generációi is megtalálhatják gyökereiket. A zsinagóga története több mint egy évszázadra nyúlik vissza, ez alatt nemzedékek számára jelentett helyszínt a közösségi és vallási életre. Az épület falai között őrzött emlékek és hagyományok most új életre kelnek, és tovább gazdagítják közösségünk kulturális örökségét” – emelte ki.
Az is elhangzott: a felújítás során különös figyelmet fordítottak arra, hogy megőrizzék a zsinagóga eredeti jellegét és szépségét, miközben azt műszakilag korszerűsítették, ekképp hosszú távon biztosítva az épület fenntarthatóságát. Az elektromos fűtés és a kamerarendszer pedig a mai kor igényeinek megfelelően növeli a komfortot és a biztonságot.
Az elnök úr a továbbiakban köszönetet mondott mindenkinek, aki hozzájárult a munkálatok sikeréhez, elsősorban a Szlovákiai Zsidó Hitközségek Központi Szövetségének, hiszen a hozzávetőleg 180 ezer eurós támogatása nélkül mindez nem valósulhatott volna meg.
„Köszönet illeti a Robustech vállalat munkatársait és partnereit is, akik Magyarics Richárd vezetésével összehangoltan dolgoztak, valamint a tervezőket, kivitelezőket és mindenkit, aki részt vett a felújításban. Az ő elkötelezettségük és szakértelmük hozzájárult a projekt sikeréhez. Továbbá köszönjük Kollár Zoltánnak, a hitközség vezetőségi tagjának a felújítás alatt végzett odadadó munkáját és Paszternák Tamásnak a pályázat lebonyolításában nyújtott segítségét” – hallhattuk a hála szavait.
Végül azt kívánta, hogy legyen ez a hely mindig tele élettel, szeretettel és békével. Kifejezte reményét, hogy mindannyian ott megtalálják a közösségi összetartozás érzését. A Tórát idézve: „És készítsetek nekem szentélyt, hogy közöttük lakozzam” (2Mózes 25:8). Legyen ez a zsinagóga a hely, ahol Isten jelenléte mindig érezhető, és ahol közösségünk tagjai otthonra lelnek! Köszönöm, hogy itt vannak, és együtt ünnepelhetünk”.
Miután Magyarics Richárd cégvezető és Miša Kapustin pozsonyi rabbi is megosztotta a résztvevőkkel a zsinagóga felújításával, illetve a magyar és szlovák, valamint a különböző vallású, komáromi lakosok példás együttélésével kapcsolatos gondolatait, a zsinagóga belső bejáratánál leleplezték a szlovák-magyar nyelvű emléktáblát, amely az említett támogató kilétéről árulkodik.
Azután a tóratekercseket visszahelyezték a zsinagóga legszentebb helyére, a tóraszekrénybe. A zsinagógabeli tóraszekrény a jeruzsálemi szentélyben elhelyezett Szövetség Ládáját jelképezi, melyben a mózesi törvényeket tartalmazó tórákat tárolták.
Az esemény második részében lélekemelő koncertet adott az immár húsz éve zenélő, budapesti Klezmerész Együttes, amely műsorában több nyelven kaptak helyet a komolyabb hangvételű és a vidámabb, vérpezsdítő dalok. Az ünnepség záróakkordjaként a házigazdák a Wallenstein Zoltán teremben látták vendégül az örömittas sokadalmat.
Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk