A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének legrangosabb rendezvénye, az augusztus 5-8. között immár harminckettedszer megrendezett Nyári Egyetem ünnepélyes megnyitójára hétfőn egyidejűleg került sor annak két helyszínén, a komáromi Tiszti pavilon dísztermében és a rimaszombati Csillagházban. A Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága, a Kultminor, Komárom Város Önkormányzata és további támogatók, valamint társszervező intézmények közreműködésével megvalósuló szakmai továbbképzés komáromi nyitányán portálunk is jelen volt.
A megnyitó ünnepséghez méltó hangulatot az egyebek mellett Külhoni Magyarságért Díjjal is rendelkező népdalénekes, Korpás Éva és lánya, Lakatos Lili népdalfeldolgozások tolmácsolásával alapozta meg, s a főszervező SZMPSZ zászlajával bevonultak a jövő reménységeinek tartott fiatalok. A Himnusz közös eléneklése után Majer Jázmin, a helyi Eötvös Utcai Alapiskola tehetséges diákja András László budapesti irodalmár Mikor van vége című versét mondta el.
Majd Hack László, az SZMPSZ alelnöke üdvözölte a jelenlevőket, így Czimbalmosné Molnár Évát, a Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárság illetékes főosztályvezetőjét, a kíséretével érkezett Kiss Dávidot, az Oktatási Kabinet főosztályvezetőjét, Horony Ákos kisebbségi kormánybiztost, továbbá Forró Krisztiánt, a Magyar Szövetség, Bárdos Gyulát, a Csemadok és Mézes Rudolfot, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége országos elnökét, valamint Csenger Tibort, Nyitra megye alelnökét (MSZ), Keszegh Bélát, Komárom polgármesterét, illetve a Kárpát-medencei testvér- és partnerszervezetek, intézmények (Soproni Egyetem, Comenius Pedagógiai Intézet, Innovatív Műhely, MCC, SZAKC, Bethlen Gábor Alap, Pro Selye Univerzitas, n.sz., Selye János Egyetem, Nivam Komárom stb.) vezetőit, képviselőit és nem utolsó sorban az előadókat, foglalkozásvezetőket és ismeretgyarapító pedagógusokat.
„Isten áldja meg a magyart!” – hangzott fel a palóc himnusznak is nevezett dal Bednár Miroslav, az ógyallai Feszty Árpád Alapiskola és Óvoda tanulójának előadásában. Hack Lászlótól pedig azt is megtudtuk, hogy az idei nyári egyetem meghirdetett szakcsoportjaira közel 150 hazai, magyarországi és további Kárpát-medencei magyar pedagógus jelentkezett. A munka Komáromban 6, Rimaszombatban 2 különböző szakcsoportban fogadta a tanulni, szakmájukban fejlődni kívánó pedagógusokat.
„A több mint három évtizede megrendezendő nyári egyetemeink résztvevői korszerű, minőségi és a gyakorlatban jól alkalmazható tudással gazdagodhatnak“ – szögezte le az alelnök, majd felkérte Fekete Irént, az SZMPSZ országos elnökét ünnepi beszéde megtartására, aki a II. Rákóczi Ferenc Nyári Egyetem rimaszombati Csillagházban összegyűlt résztvevőit is köszöntötte.
„Néhány nappal ezelőtt a gellei katolikus temetőben családja, barátai, tanítványai és tisztelői búcsút vettek Kovács Lászlótól, a somorjai Madách Imre Gimnázium nyugalmazott tanárától, egykori iskolaigazgatójától, történésztől, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Történelemtanárok Társulása alapító tagjától. Távoztával ismét nagy veszteség érte felvidéki magyar közösségünket, így Szövetségünket is, amelyben Kovács László egy ideig alelnöki posztot töltött be” – emlékezett a távozóra, a jelenlevőket arra kérve, hogy egyperces néma főhajtással adózzanak a Felvidéki Magyar Pedagógusok Díjas, Csemadok életmű-díjas, kiváló tanárember emlékének.
Hangsúlyozta: „A középszerű tanár magyaráz. A jó tanár indokol. A kiváló tanár demonstrál. A nagyszerű tanár: INSPIRÁL” – ez a különlegesen találó Arthur Ward-idézet legyen rendezvényünk mottója, és kívánom, hogy tartalmas, színes programunk hozzájáruljon ahhoz, hogy minél szélesebb lehessen nagyszerű tanáraink köre!”.
Mint mondta: „Legyen ez a néhány Komáromban eltöltött nap a nyugalom, a szélcsend békés szigete. Hiszen néhány röpke hét, és tanítványaink szemébe kell néznünk, erőt és biztonságot sugározva. Ezt kell most megalapoznunk friss tudással, érdeklődéssel, derűvel, a közösség megtartó és feltöltő erejével”.
Az elnökasszony azt is elárulta, hogy a nyári egyetem szakcsoportjainak összeállításakor sokat merítettek az előző évek tapasztalataiból, a kötetlen beszélgetésekben megfogalmazott igényekből, a Komáromi Pedagógiai Napokon és a Rozsnyói Pedagógus Találkozón elhangzott ötletekből és saját kútfőből is: „Ezért került ebbe a széles spektrumú programba a robotika és a mesterséges intelligencia kapcsolata, a vizuális nevelés, a környezettudatosság, a tanulásmódszertan, a növekedési szemléletmód, a feladatlap készítés gyakorlata. Előadóink valamennyien szakterületük kiválóságai, várakozással tekinthetünk minden egyes előadás és foglalkozás elé”.
Örömmel nyugtázta, hogy „ a magyar iskolákban, óvodákban a létszám, ha nem is jelentékenyen, de biztatóan emelkedik. Ez köszönhető az anyaország támogatásának is, óvodáink, iskoláink korszerűsítése, felszerelése jó irányban halad, és sokat nyom a latban a Rákóczi Szövetség iskolabusz-hálózata is, amely főként a szórványterületeken ingyenesen és megbízhatóan utaztatja tanulóinkat minden egyes tanítási napon”.
Majd így folytatta: „A keret tehát megvan, a mi feladatunk, hogy megtöltsük tartalommal, hiszen jog, lehetőség és előny anyanyelven tanulni. A minőségi oktatás jelszót kell a zászlónkra tűzni, annak legfontosabb feltétele a kiválóan képzett pedagógusgárda, annak megfelelő bérezése, társadalmi megbecsülése. Továbbá annak tudatosítása, hogy nem tananyagot adunk át, hanem gyermekeket tanítunk, azok személyiségét, képességeiket és kompetenciáikat fejlesztjük. A célt kitűzzük, az irányt megszabjuk, az utat megtesszük. Ami még hiányzik, az a „hogyan”? Az előttünk álló néhány napon sokféle választ fogunk kapni, hiszen az ismeret átadásban nincs egyetlen, mindent megoldó módszer, hanem olyan módszertani megoldások vannak, amelyek megbízhatóan beváltak. Erre garancia a felkészült, képzett, tapasztalt előadói gárda és a befogadó, nyitott és motivált hallgatóság”.
Végül a pedagógusoknak azt kívánta, hogy a szakmai töltekezés szolgálja hivatásbeli gyarapodásukat. „Termékeny, alkotó közösségben eltöltött derűs hangulatot, élményszerű tanulást kívánok mindenkinek! Haladjunk az inspiráló tanárok útján!“.
Utána Czimbalmosné Molnár Éva beszédében hangsúlyozta: „az SZMPSZ Magyarország Kormányának fontos partnere, 2011 óta a Szülőföldön magyarul nevelési, oktatási támogatással összefüggésben is. Ezért is részesül, mint nemzeti jelentőségű intézmény, rendszeres működési támogatásban. Hálás köszönetemet fejezem ki a vezetőség felé, külön kiemelve Fekete Irén elnökasszonyt“.
Majd leszögezte: „A jövő nemzedékét nevelő pedagógusok arra hivatottak, hogy nemzetünkért helyt álljanak, és példamutatásukkal erre neveljék diákjaikat is… Tanári hivatásuk, küldetésük feladata, hogy ez a rólunk, a magyarsaágról alkotható objektív és pozitív kép rögződjön a magyar diákságban, melyből erőt merítve bízni tudjanak a jövőt illetően…“.
Czimbalmosné a pedagógusoknak köszönetét fejezte ki amiatt, hogy nyáron is szakítanak időt a korszerű ismeretek megszerzésére és személyes kapcsolataik bővítésére.
„Szülőföldjéért a felvidéki magyarságnak kell cselekednie, miközben ehhez a cselekvéshez minden segítséget megkap az anyaországtól. A felelősségvállalásban óriások nyomában járhatunk, van kiktől tanulnunk. Eredjünk bátranm a nyomukban! Tisztelt honfitársaim! A felvidéki magyarság megmaradása a magyar anyanyelvű oktatás nélkül lehetetlen, ezért az önök szerepe döntő a nemzet jövője szempontjából. Ennek tudatában legyenek hivatásukban végsőkig kitartóak, ahogy Magyarország Kormánya részéről mi is kitartóak vagyunk az önök pedagógiai tevékenységének, hivatásánaki a támogatásában“ – búcsúzott a posztjáról távozó főosztályvezető, akinek az érdemeit későbbi beszédében Keszegh Béla polgármester is méltatta. Hozzátéve: őt Komáromban ezentúl is mindig szívesen látjuk. Ugyancsak szólt a jelenlevőkhöz De Negri Ibolya, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének szabadkai elnöke is.
A kultúrműsorban közreműködött még Kulin Eduárd, a Komáromi Művészeti Alapiskola hegedűtanára és Téglás Gergely, a Selye János Gimnázium diákja, aki Csézy Ez az otthonunk című dalát énekelte el. Az esemény a szünet után két előadással folytatódott. Pöltl Ákos családbiztonsági szakértő (MCC – Dunaszerdahely) Osztályfőnököm, az okos telefon – mobilhasználat az iskolában és azon kívül, Bagdy Bella budapesti pszichológus, mindfulness tanár, a Jobb Veled a Világ Alapítvány elnöke pedig Boldogságórák, pozitív pszichológiai intervenciók az óvodai és iskolai oktatásban címmel tartott színvonalas előadást. A Szózat elhangzása előtt sor került az egyes szakcsoportok és azok vezetőinek bemutatására is.
Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk