HAZA KULTÚRA Komáromban látható a fotóművész tagokkal is büszkélkedő Óbuda Fotóklub Egyesület kiállítása

Komáromban látható a fotóművész tagokkal is büszkélkedő Óbuda Fotóklub Egyesület kiállítása

674
hirdetés

Az első, külhoni magyar területen megrendezendő csoportos kiállítása színhelyéül a komáromi Európa-udvarban működő Sofia Kávézót és Bárt választotta az 1969 óta működő Óbuda Fotóklub Egyesület. A szeptember 8-től egy hónapon át megtekinthető tárlaton Koncz Dezső klubelnök mondott bevezetőt, majd azt Nagy Tivadar MZSF, a Magyar Fotóművészek Világszövetségének komáromi alelnöke nyitotta meg.

Nagy Tivadar MZSF, a Magyar Fotóművészek Világszövetségének alelnöke Koncz Dezső óbudai klubelnökkel

Egyebek mellett megtudtuk: a jelenleg mintegy 35 tagot számláló Óbuda Fotóklubot Kriss Géza fotóművész 1969-ben azzal a szándékkal alapította, hogy lehetőséget teremtsen a kerületben élő amatőr fotósok számára a közös alkotáshoz, mert „jó dolog fotózni”.

hirdetés
Bárdos Tamás: Álombuli

Majd a tagjai alapítói lettek a Magyar Fotóművészek Szövetségének (MAFOSZ), s aktív szerepet vállaltak a hazai amatőr fotós mozgalom felvirágoztatásából. A klub eleinte elsősorban hazai pályázatokon szerepelt – kiváló eredménnyel. Majd 2009-ben a XXVI. MAFOSZ Szalon I. díját nyerte el a beadott kollekció. A klubot ekkor már Eisenmann József fotóművész vezette magas színvonalon, szem előtt tartva az eredeti célt, amely mindig a minőség volt. Az útját sok önálló kiállítás is fémjelezte.

„Szerencsére, Óbuda polgármestere támogatja a tevékenységünket…”

„E téren Magyarországon az elsők között voltunk. A klubunk hamar népszerűvé vált, s így egész Budapest területéről, majd máshonnan is csatlakoztak hozzánk kiváló fotósok. Sőt, miskolci levelező tagunk is van, aki rendszeresen küldi nekünk a saját képeit! Nagyon aktívak voltunk és vagyunk: minden héten találkozunk az Óbudai Társaskör egyik helyiségében, s az ott kialakított három kiállítóteremben váltakozva rendezhetjük meg a kiállításainkat” – magyarázta Koncz Dezső, a klub jelenlegi, sorrendben negyedik elnöke, aki hat évvel ezelőtt Konta Gábortól vette át a vezetést.

Bolla László: Hajrá Ati!

Hozzátette: a céljuk az is, hogy legalább évente két alkalommal be tudjanak mutatni egy-egy válogatást az új képeikből. „Szerencsére, Óbuda polgármestere támogatja a tevékenységünket, s amikor éppen ráér, meg is nyitja a kiállításainkat. Két szabadtéri helyszínen pedig vasra vert állványokon a méretes képeinket is bemutathatjuk.”

Mint elmondta: a tagjaik közül többen elindultak a nemzetközi versenyeken, s a hazai MAFOSZ fotóművészi rangok mellett, megjelentek a Nemzetközi Fotóművész Szövetség (FIAP) által biztosított kitüntetések is. „Klubként a FIAF világbajnokságon is megmérettetünk, amelyen tavaly voltunk a legsikeresebbek, mert több száz jeles fotóklub között az első százban végeztünk. Ekképp Óbuda nevét világszerte megismertetjük azokkal a fotósokkal is, akik még azt sem tudták, Budapest hol található” – árulta el.

Kiemelendő: olyan neves tiszteletbeli tagjuk van, mint Keleti Éva Kossuth- és Balázs Béla-díjas fotóművész, aki állítólag e klub megalapításánál is bábáskodott.

„Szintén büszkék vagyunk Módos Gábor fotóművészre, aki a hajdani Ez a divat elnevezésű lapba fotózott olyan sztármodelleket is, mint Pataki Ági.

„Manapság pedig az autista fotósainknak is útmutatással szolgál, ugyanis három éve a klubunkon belül egy autista csoportunk is van.

Annak létrejötte onnan ered, hogy mivel én gyógypedagógusi végzettséggel rendelkezem, s az egykori munkahelyemen autista gyerekeket, köztük több tehetséget tanítottam fotózni, később a klubunkban is foglalkozni kezdtünk velük, sőt, a legtehetségesebbek önálló kiállításait is megrendeztük! Megemlítem még a klubunk életébe aktívan bekapcsolódó Tóth József „Fülest”, aki Magyarország egyik legismertebb reklámfotósa volt. A jelenlegi kiállítók közül Bárdos Tamás, Bolla László és dr. Tóth Katalin fotóművészek az MFVSZ tagjai” – nyilatkozta a Ma7-nek Koncz Dezső.

Az egyik autista klubtag fotója

Tőle azt is megkérdeztem, hogy miközben Magyarország-szerte számtalan kiállításuk volt az eltelt bő fél évszázad alatt miért nem mutatkoztak be a külhoni magyarság körében is. „Erről talán az előző klubelnökeinket kellene megkérdezni. Pontosítom: az egész klubunknak ugyan nem, de az autista fotós csoportunknak már korábban is rendeztünk egy kiállítást külhoni magyar területen, a párkányi művelődési házban.”

Óbudai klubtagok és hozzátartozóik

Végül arra is kíváncsi voltam, hogy Óbudáról miként kerültek a komáromi Sofia Kávézó és Bárba, amelynek a saját szervezésű megnyitóján a komáromi sokszoros díjnyertes Helios Fotóklub több tagja is jelen volt

„Sok fotósunk jár-kel a világban, közülük ketten Komáromot is rendszeresen fotózzák. Ők találták meg a Sofia Kávézót és Bárt, ahol szívesen kávézgattak – sörözgettek, s a beszélgetések során kiderült: annak tulajdonosa két szinten szívesen kiállítaná az ide beférő, kisebb képeinket. Nagyon megörültünk ennek a lehetőségnek. Mivel az egyik legfontosabb célunk az, hogy a fotóinkkal örömet szerezzünk a kiállításaink látogatóinak, reméljük, hogy október 8-ig ez Komáromban is sikerül, és sokan lesznek kíváncsiak a fotóinkra…” – mondta búcsúzáskor az elnök, aki a fotózás mellett már a televízióban sugárzott és a YouTube megosztón megtalálható filmeket is készített.

A klubelnökkel, annak fotója előtt fényképezkedő, helyi tárlatlátogatók

Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk

hirdetés