A komáromi hajógyártás 125 éve címmel április 22-én a helyi Újvár „Lőporosában“ nyílt sajátos időutazást nyújtó, látványos kiállítás a komáromi hajógyár alapításának 125. évfordulója alkalmából.
Az esemény iránt a média képviselői és a további látogatók, köztük sok egykori hajógyári szakember részéről egyaránt felettébb nagy érdeklődés mutatkozott.
A kiállítás védnöke, Keszegh Béla magiszter, Komárom polgármestere üdvözölte a jelenlevőket, s azt is elárulta, hogy ez a tárlatanyag ideiglenesen kapott helyet a Sz. Borbála Lőporraktárban, miközben a vár területén keresik a legmegfelelőbb helyszínt ennek a sok helyi lokálpatrióta régi kívánságának eleget tevő, állandó kiállításnak.
Majd Magyarics József mérnök, a hajógyárat 2012 nyarán megvásárló Stroje a Mechanizmy – Hajó- és Gépgyár Rt. (SaM) vállalat vezérigazgatója ízelítőt nyújtott az egykor hozzávetőleg négyezer különféle végzettségű szakembernek biztos megélhetést jelentett hajógyár történetének egyes fejezeteiből, s a további terveiket is lelkesen ecsetelte. Röviden a kiállítás életre hívásában a maguk módján segítő Gráfel fivérek is szóltak a sokasághoz. Minderről bővebben majd a Magyar 7 hetilap jövő heti számában olvashatnak.
Utolsóként PhDr. Ozimy Andrej, a Komáromi Városi Hivatal kulturális, idegenforgalmi és műemlékvédelmi osztályának műemlékvédelmi és idegenforgalmi referens hívta fel a figyelmet a látnivalókra. Elmondta: a kiállítási paneleken fotók, dokumentumok, történelmi gyűjtemények, grafikák, magyarázó szövegek, a vitrinekben pedig a Duna Menti Múzeumból és a Nyitrai Állami Levéltárból – Komáromi Fióklevéltárból kölcsönzött, témába vágó tárgyak láthatók.
Köszönetet mondott mindazoknak a hivataloknak, intézményeknek, szakembereknek (Gráfel László mérnöknek és fivérének, Gráfel Lajos magiszternek, Vanya Péternek, Bölcskei Zoltánnak, Legát Istvánnak) akik a kiállítási anyag összeállításában közreműködtek, továbbá a Komáromi Városi TV csapatának a terem hátsó részében megtekinthető kisfilm elkészítéséért. A kiállítás kivitelezése a VISUAL design studio Kft. érdeme, a SaM Rt. pedig a hajómaketteken kívül pénzügyi támogatással is hozzájárult a kiállítás sikeréhez.
Komárom város e kiállítás kapcsán A komáromi hajógyártás rövid története címmel, az idegenforgalmi és sportminisztérium támogatásával magyar és szlovák nyelvű brosúrát is megjelentetett. A tárlatlátogató az abban található szövegek és fotók segítségével alapos áttekintést kap a helyi hajózás és hajóépítés több évszázados történetének egyes időszakairól.
„Komárom történetében ősidők óta fontos szerepet játszott a katonai és kereskedelmi célú hajózás, valamint a hajóépítés. A középkorban a városban létesült a Magyar Királyság egyik legelső kikötője, amelynek közelében bizonyosan működött hajóépítő műhely is…“ – olvasható a könyvecske bevezetőjében.
A rendezvény zárórészében megtekinthető volt az erőd új turisztikai központja és jegypénztára, amely hivatalosan holnaptól működik a Laktanya épületében. A mutatós centrum az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország határon átnyúló együttműködési program által támogatott, KOMFORT című projekt keretében valósult meg.
Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk