Amíg a múltban többnyire Richard Sulík ellenzéki pártelnök volt a Smer célpontja, manapság a Smer elnöke, Robert Fico leginkább az államfőt támadja. A Focus ügynökség legutóbbi pártpreferenciára irányuló felmérése szinte semmilyen meglepetéssel nem szolgált.
A Smer preferenciaszavazatai, amelyeknek nem ártott a vietnámi emberrablás nemzetközi ügye sem, mintegy 20 százalékon állapodtak meg. Az ellenzéki pártok nem mutatnak sem jelentős növekedést, sem pedig csökkenést. Ugyanez vonatkozik a koalíciós Most-Hídra és az SNS-re is. Ám nemsokára változás állhat be a politikai színtéren.
Kiska potenciálja
Kiska államfő csapatában már szorgalmasan dolgoznak az új politikai párt megalapításán, amely nagy valószínűséggel megkeveri majd a kártyákat. Az Aktuality.sk portál értesülései szerint Kiskáék készíttettek egy felmérést, amely azt mutatja, mekkora az előkészületben lévő politikai párt választási potenciálja. A szóban forgó felmérés több mint 20 százalékot adott neki.
„Tudni kell azonban, hogy a választási potenciál nem egyenlő a preferenciaszavazatokkal. A választási potenciál minden párt számára azt mutatja, feltételezhetően hány százalékot szerezhetne, ha mindenki rá szavazna, aki pillanatnyilag komolyan fontolgatja a támogatását, és nem zárja ki a részvételét a választásokon” – magyarázta Michal Mislovič a Median ügynökségtől. Összehasonlításképpen, amikor tavaly decemberben a Progresszív Szlovákia felmérést készíttetett, a választási potenciálja 9,6 százalékos lett, a felmérésekben azonban a preferenciaszavazatai az 5 százalékot sem érték el.
Az új párt pillére maga Andrej Kiska, hosszú ideje az egyik legmegbízhatóbb szlovákiai politikusa a felméréseknek. Sajtóértesülések szerint az államfő és a környezetében lévő emberek először azt fontolgatták, hogy ismert politikusokat is bevennének a csapatukba, mint amilyen Ivan Mikloš, Daniel Lipšic vagy Veronika Remišová. Végül azonban állítólag egyikük sem tűnik fel majd az új pártban. Kiska oldalán a jelenlegi szóvivője, Roman Krpelan és a tanácsadója, Rado Baťo áll majd. Mindketten volt újságírók, és Kiskának már a tisztségbe lépése óta dolgoznak.
Nagy megbízhatóság
De mit jelentene Kiska pártjának belépése a parlamenti politikába a többi párt preferenciái számára? Az Aktuality.sk értesülései szerint Kiska az ellenzéki pártok, elsősorban az SaS, az OľaNO és a KDH nagyszámú választópolgárát is magához csalogatná. Ezeknek a pártoknak a támogatói körében már a Focus ügynökség áprilisi felmérése is nagy népszerűséget mért Kiskának. A legmeglepőbb az a megállapítás volt, hogy a KDH-szimpatizánsok körében Kiska elfogadhatóbb, mint a pártelnök Andrej Hlina (Kiskát a KDH szavazóinak 69 százaléka, Hlinát 60 százalékuk tartotta megbízhatónak).
Az SaS és az OľaNO szavazói a leginkább a saját vezetőikben bíznak, ám a második legkedveltebb politikus számukra is Andrej Kiska volt. Persze, ez nem jelenti azt, hogy automatikusan a pártjára is szavaznának.
A felmérések jelenleg azt mutatják, hogy a Smer, a Most-Híd és az SNS már képtelen lenne egy újabb koalíció felállítására. Ám a jelenlegi ellenzék is képtelen lenne arra Kotleba szélsőséges pártja nélkül. Ha a választások úgy végződnének, mint a Focus felmérése mutatja, akkor az SaS, OĽaNO, Sme rodina, KDH és a Most-Híd egy nagyon törékeny, 78 mandátumos többségű széles koalíciót alkothatnának csak.
Kiska pártjának parlamentbe való bejutása esetében azonban a parlamenti matematika már teljesen másképpen alakulna. Egyelőre csupán annyi bizonyos, hogy az államfő elutasítja az ĽSNS-szel és a Smerrel való együttműködést. Rado Baťo a Denník N napilappal készült beszélgetésben azt mondta, hogy az SNS-szel sem számolnak.
Háború a Smerrel
Andrej Kiska azonban államfőként főleg a Smerrel szemben határolódik el (ha nem számítjuk az ĽSNS-t, amellyel egyáltalán nem kommunikál). „Úgy vélem, tekintettel arra, hogy háromszoros kormányfő, szégyenletesen viselkedik, de az már a választók dolga, hogy döntsenek“ – mondta Kiska Robert Ficóval kapcsolatban ez év májusában az Aktulaity.sk portálnak. Ezenkívül rendszeresen bírálta a Smer minisztereit, Ján Richtert, Robert Kaliňákot, újabban meg Denisa Sakovát.
Kiska politikai jövőjével kapcsolatban elsősorban az új pártokkal, a Progresszív Szlovákiával és az Együttel való együttműködést emlegetik. A Progresszív Szlovákia vezetője, Ivan Štefunko a Denník N napilapnak megerősítette, hogy pártjának valamilyen formában az államfő új projektje részének kellene lennie. Az Együtt elnöke, Miroslav Beblavý Kiska részvételét a politikai életben esélynek tartja.
A Smer, amely arról ismert, hogy a saját felmérései alapján szokta értékelni a helyzetet, tisztában van Kiska erejével. Ezért is állt be látható fordulat a párt csúcsvezetőinek retorikájában. A múltban Fico célpontja elsősorban az SaS elnöke, Richard Sulík volt, az utóbbi hónapokban azonban a Smer már csak az államfőt támadja.
Az államfő helyzetét az előrehozott választások bonyolíthatnák. Andrej Kiska ugyanis jövő év június 15-éig van még a tisztségében. Ha az előrehozott választások ezt megelőzően zajlanának, Kiska nem lehetne az új párt arca. A mediális értesülések alapján azonban a köztársasági elnöki palotában ezzel a forgatókönyvvel is számolnak, és így is részt vennének a választásokon.
(Aktuality.sk/Felvidék.ma)
kép: dunataj.sk