HAZA RÉGIÓ Kettős jubileum jegyében a magyar népmese ünnepén, Komáromban

Kettős jubileum jegyében a magyar népmese ünnepén, Komáromban

304
hirdetés

A Magyar Olvasástársaság 2005-ben hívta életre a magyar népmese napját, a komáromi székhelyű Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület pedig 2013-ban határozta el, hogy csatlakozik e virágzó mozgalomhoz, amelynek célja az életbölcsességekben, tanulságokban gazdag magyar népmesekincs népszerűsítése, ünneplése. Az idei szeptember 30-i Kossuth téri rendezvény két jubileum jegyében valósult meg: 165 évvel ezelőtt, 1859-ben Kisbaconban e napon született a „nagy mesemondó”, Benedek Elek író-újságíró, halálának 95. évfordulója pedig augusztus 17-én volt.

A családok apraját-nagyját kicsalta a térre a népmesék szeretete és a nyár végi napsütés

A hétfő délutáni eseményre a családok apraját-nagyját kicsalta a népmesék szeretete, a nyár végi napsütés és nem utolsó sorban a szép rajzokért elnyerhető jutalomkönyvek léte. Miután izgatottan várakozó nebulókkal és a szüleikkel, pedagógusaikkal népesült be a vásárcsarnok előtti térség, Keszegh Margit egyesületi elnök üdvözölte a jelenlevőket. Köszönetet mondott a szervezőtársainak, továbbá a rendezvényt könyvvásárlásra fordítható anyagiakkal támogató Komárom városnak, illetve a jelen levő Keszegh Béla polgármesternek és a helyi „Földes-pékségnek”, amely az idén is valamennyi gyerkőcnek ingyenes pozsonyi kiflikkel kedveskedett.

hirdetés
Keszegh Margit egyesületi elnök üdvözölte a jelenlevőket

„A magyar népmesék méltán fontos szerepet töltenek be a gyerekek életében, mindannyiunkat végigkísérnek a születésünktől kezdve egészen a halálunkig. Biztos vagyok abban, hogy azok közül sokat ismernek a jelen levő gyerekek is. A meseolvasásnak azért is van fontos szerepe, mert bár ők a televízióban, a világhálón, a moziban is találkozhatnak sok mesével, de amikor a szüleik vagy nagyszüleik mesélnek nekik, akkor köztük mindig meghittebb kapcsolat alakul ki, ami nagy jelentőséggel bír. Bízom abban, hogy ezzel a rendezvényünkkel a felnőtteket arra is sarkalljuk, hogy ezentúl gyakrabban mesélnek majd a gyermekeiknek, unokáiknak” – fejtette ki Keszegh Margit, a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület elnöke.

Hozzátette: kezdettől fogva ily´ módon is szép élményekkel, emlékekkel kívánják gazdagítani a gyerkőcöket.

Gyerekek, pedagógusok, szülők és nagyszülők a Kossuth téren

Majd elmondta: szokás szerint a rendezvényük idei meghívóját is egy előző évi, jól sikerült rajzzal díszítették, amely Kolibáč Lea, a helyi Eötvös Utcai Alapiskola hatodikos diákjának munkája, amit a helyszínen egy könyvvel jutalmazott.

A kisdiákok élvezték a szereplést

A hagyományokhoz híven, minden évben más-más alapiskola színjátszó vagy bábcsoportja meseelőadását élvezheti a közönség. Ez alkalommal a helyi Jókai Mór Alapiskola negyedikesei Laci, te…” című élőzenés-irodalmi összeállításukat mutatták be, amelyet két pedagógus, Skuta Szilvia és Csermák Zsuzsanna rendezett. Ők is jutalmat érdemeltek…

Nagy érdeklődés övezte a közkedvelt rendezvényt

Mivel a kreatív lurkók kedvenc meséjük egy-egy részletét és annak szereplőit minden évben lerajzolhatják és magukkal hozhatják, ez alkalommal is szebbnél szebb rajzokkal érkeztek a térre. Közülük a gyűjtőkosarakból helyben kisorsolt tíz-tíz ovis és kisdiák szebbnél szebb mesekönyveket vehetett át. Persze, csak azok, akik helyben kivárták, hogy kedvez-e nekik a szerencse. A szervezők a tavalyi legsikeresebb rajzokat pedig szabadtéri kiállításon mutatták be az érdeklődőknek.

Az idén neki is kedvezett a szerencse…

Örvendetes, hogy a rendezvényt minden évben támogatja a helyi pékmester, Földes István és családja, s a friss diós és mákos kiflijeikből ez alkalommal is minden nebulónak jutott. Ők az omlós finomságok majszolgatása közben egyhangúlag ígérték meg, hogy jövőre visszatérnek a magyar népmese napjára, az ilyentájt (mese)szeretetözönnel elárasztott Kossuth térre…

A tavalyi legsikeresebb rajzokat szabadtéri kiállításon mutatták be…

Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk

hirdetés