HAZA RÉGIÓ Két miniszter a kíséretével vizitelt Komáromban

Két miniszter a kíséretével vizitelt Komáromban

98
hirdetés

Peter Pellegrini államfő februári látogatása után, április elsején Tomáš Drucker iskolaügyi és Kamil Šaško egészségügyi miniszter vizitelt Komáromban. A két tárcavezetőt többek között a két illetékes államtitkár, Róbert Žembera és Ladislav Slobodník is elkísérte a Duna-parti városba.

hirdetés

Reggel Tomáš Drucker iskolaügyi miniszter az időszerű oktatásügyi reform kapcsán ellátogatott a helyi Jókai Mór Alapiskolába, Kamil Šaško egészségügyi miniszter pedig a tevékenységéért már több elismerésben részesült ZAMED mentőszolgálat központjában nézett körül. Délelőtt mindketten tiszteletüket tették a városi sportcsarnokban állami támogatással ma először megrendezett alma materen, a felsőoktatási intézmények expóján.

Miután a vendégek hozzávetőleg másfél óráig a városházán tárgyaltak Komárom város képviseletével, délután sajtótájékoztatót tartottak a média szép számban megjelent képviselőinek.

„Mivel a miniszter urak nagyon felkészülten érkeztek Komáromba, valóban nagyon építő jellegű tárgyalást folytathattunk velük, keresve a megoldásokat a korábban felvetett problémákra. Ők is nagyon jól tudják, hogy hol mindenütt szorít a cipő, s keresik a pénzeszközöket a gondok orvoslásához. Pontos számokkal is előrukkoltunk egy-egy téma kapcsán.

„Komáromban a nemzetiségi iskolaügy időszerű téma. Nagyon hálás vagyok azért, hogy a közös megoldások érdekében Drucker miniszter úr is támogatja egy oktatási kerekasztal összehívását. Fontos, hogy a nemzetiségi iskolákban is megfelelő feltételek mellett folyjon a minőségi oktatás, a diákokat azokban a valós életre készítsék fel”

– fejtette ki Komárom első embere.

Azután rátért az egészségügyi témakörre: „Bár a város nem rendelkezik saját kórházzal, mégis közösen keressük a lehetőségeket, melyekkel tovább javíthatók a feltételek és a szolgáltatások az Agel Rt. által működtetett kórházban. Annak is nagyon örülök, hogy az országos viszonylatban hosszútávú, teljes körű megoldást pártoló Šaško miniszter úr ezzel kapcsolatban is konkrét javaslatokat tett…”, majd átadta a szót Drucker tárcavezetőnek, aki szlovákul és magyarul is köszönt a jelenlevőknek.

Az iskolaügyi miniszter szólt a szeptemberben 70 éves, véleménye szerint a jelenkor elvárásainak megfelelően felszerelt Jókai Mór Alapiskolában tett látogatásáról, ahol a harmadikosok szlovák nyelvű órájára, az iskolapadba is beült.

Megemlítette, hogy a hazai magyar tannyelvű iskolák között, ez az intézmény is bekapcsolódik a kurrikuláris reformba.Majd arról számolt be, hogy Šaško miniszterrel együtt tiszteletüket tették a komáromi városi sportcsarnokban állami támogatással ma először megrendezett Alma Materen, a felsőoktatási intézmények expóján: „Az állam és a felsőoktatási intézmények közösen megrendezett eseményén lehetőség nyílik az utóbbiak kínálatának bemutatására. Főleg a továbbtanulni szándékozó harmadikos középiskolásokat, vagyis a jövendő hallgatóikat érdekelte ez a különleges alkalom”

Azt is elárulta, hogy a városvezetéssel és a képviselőkkel folytatott tárgyalás során a különféle kihívásokat, így az óvodai refomot is megvitatták.

Kulcsfontosságúnak nevezte az óvodafinanszírozás módjának változását, vagyis az óvodák fenntartásának állam általi átvételét az önkormányzatoktól azzal a céllal, hogy valamennyi gyermek 3 éves korától már minőségi nevelésben, tudásgyarapításban részesüljön. Annak színvonalától ugyanis a későbbi oktatómunka és az egyének sikeressége is függ.

„Az óvodai reform kapcsán annak érdekében is kétoldalú egyeztetéseket folytatunk, hogy az óvodákban megmaradjon az elvárt színvonal, s az önkormányzatok se kerüljenek hátrányos anyagi helyzetbe.

Folyamatosan át akarunk térni a kötelező óvodalátogatás bevezetésére, először 4, majd 3 éves kortól. Például ugyanezt tervezik a modern Franciaországban is…”.

Mint mondta: további kihívásként a hazai középiskola-hálózat optimalizációjáról is tárgyaltak.

Sajnos, Szlovákiában olyan középiskolák is vannak, amelyek száznál kevesebb diákkal, nehezen működnek. Az elmúlt háromnegyed évben a megyékkel karöltve többféle projektet dolgoztunk ki az optimalizáció, az iskolák összevonása érdekében.

Eközben a dél-szlovákiai, specifikus helyzetben levő, kisebbségi iskolák kapcsán elfogadtam Keszegh polgármester úr javaslatát, hogy Komáromban majd széles körben, kerekasztalbeszélgetés során vitassuk meg ezt a kérdést…” – ecsetelte a terveiket.

Hozzátette: máskor is szívesen jönnek Komáromba, további fontos témák megvitatása céljából. Megígérte, hogy felkeresi azokat a megyéket, ahol magyar tannyelvű oktatás is folyik, és találkozik a megyeelnökökkel, az iskolák fenntartóival, az önkormányzatok képviselőivel és az iskolavezetőkkel azért, hogy megbeszéljék, az optimalizáció kapcsán mi az a legjobb megoldás, ami majd az alap-és középiskolákban hozzájárulhat az oktatás színvonalának emeléséhez.

Šaško a ZAMED mentőszolgálat központjába látogatott

Utána a szintén mindkét nyelven köszönő Kamil Šaško miniszter vette át a szót. Örömmel nyugtázta, hogy a törvényhozásban Komárom „élő legendájaként” Erik Vlček élsportoló is helyet foglal, s köszönetet mondott a mai nívós komáromi fogadtatásukért. Elmondta: vizitelt az élenjáró ZAMED mentőszolgálat központjában, ahol részletes eszmecserét folytatott a határon átnyúló mentőszolgálat lehetőségeiről.

Mivel határmenti, magyar nemzeti kisebbség által lakott régióról beszélünk, közvetlenül Magyarország szomszédságában, megígértem, hogy valószínűleg még húsvétig hivatalos látogatást teszek a magyarországi kollégámnál annak érdekében, hogy megnyissuk azt a három témát, amelyek közvetlenül befolyásolják az itt élők életminőségét, az egészségügyi szolgáltatások elérését és a határon átnyúló egészségügyi ellátás színvonalát”

– mondta el.

Megemlítette: július elsejével Magyarország átveszi a Visegrádi Négyek elnökségét, melynek keretében remélhetőleg majd a legfontosabb napirendi pontok között szerepel a határon átnyúló egészségügyi szolgáltatások témaköre. Sőt, az Európai Bizottság egészségügyért felelős biztosa is magyar nemzetiségű, ezért úgy gondolja, ezáltal is nő az esély a kitűzött célok megvalósítására.

Azt is elárulta, hogy Szlovákia már elküldte a magyar félnek a határon átnyúló mentőszolgálattal kapcsolatos, együttműködési szándéknyilatkozatot, amely hamarosan aláírásra is kerülhet.

Az elektronikus receptek kiírását illetően pedig 2026-ot tartja a reális időnek, amíg az bevezetésre kerül a két ország között. „Az ilyen és ehhez hasonló, partneri párbeszédre épülő kapcsolatrendszeren, valamint az eddig is kiváló magyar-szlovák viszonyon keresztül kívánjuk az egészségügyi ellátás minőségét is növelni” – nyilatkozta végül az egészségügyi miniszter.

Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk

hirdetés