a
VIII. HON-NAP DUNA MENTI HAGYOMÁNYŐRZŐ ÜNNEP – Komáromban, augusztus 26-27. pénteken és szombaton!
- alkalommal, ezúttal új helyszínen, a komáromi Igmándi erődben várja a látogatókat a rendező Endresz Csoport. A rendezvény csúcspontja a két nagykoncert: pénteken a Ghymes együttes, szombaton a Bikini lép fel. Ígérjük, nem lesz üresjárat, pénteken 16.00 órától szombaton 09.00 órától záróráig non-stop programmal zajlik a fesztivál, egymást érik a fellépők. A hagyományoknak megfelelően a rendezvény öt pillére: kiváló gyermekprogramok és koncertek, nívós előadók előadásai, prémium kategóriás hagyományőrzők és kiállítás-kavalkád. Mindenki találhat az érdeklődésének megfelelő programot.
Gyermekprogramok: Tóth Csaba és Szabó István a Pozsonyi csata, avagy a pengék viadala – a bajvívásába a gyerekek is bekapcsolódhatnak, csakúgy, mint Écsi Gyöngyi felvidéki mesemondó a Világ kenyere című meseelőadásába. Itt lesz ismét minden gyermek kedvence, Vitéz László, Pályi János bábművész előadásában. Egész napos gyermekprogramok: cérnakép készítés Cságola Mártonnal, Kolonicsné Éva Játszóháza, az Erőd Bajnoka – hétpróba gyerekeknek, Schruff Gyula kovácsmester bemutatója, részvétel a kovácsolásban. A múlt iránt érdeklődők megismerhetik a vitézek táborát, életét, fegyvereit, az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc Egyesület segítségével a szabadságharc fegyverzetét, tábori életét, míg Mózes László a honfoglalás kori életmódot, szokásokat, viseleteket mutatja be. A Szőnyi Lovas Egyesület lovain a lovaglás tudományával ismerkedhetnek meg a legbátrabbak.
Koncertek: A Bikini és Ghymes együttesek mellett fellépnek a két városrész – Észak- és Dél-Komárom népszerű zenekarai, a Kerecsen és az Egyéb Veszély együttes.
Előadások: Idén öt kitűnő előadó színesíti a programot. Itt lesz Szántai Lajos művelődéstörténész a magyar múlt egyik legnépszerűbb kutatója, Dr. Varga Tibor jogtörténész az Árpád-kor és az Árpád-ház jeles ismerője, és Makovecz Imre tanítványa Grekofski Nathalie építész, aki Út a hagyományból az élő építészetbe címmel tart előadást. A komáromi hajógyár történetét Radi Bertalan helytörténész ismerteti. Ludvig Rezső aranyműves mester, koronakutató idén Szkíta kincsek címmel tart vetítéssel összekötött előadást.
Hagyományőrzők és bemutatók: Az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc Egyesület ágyúlövésére indul a program, Anka Gergő és Király András kalauzol el a betyárok világába. A világhírű Kassai Lovasíjász Iskola Brázik Törzse idézi a honfoglalás/visszatérés idejét, a Tolma Baranta Csapat a magyar harcművészet, a baranta világába enged betekintést. A rendezvény egyik különlegessége Hamza Viktória lovas szabadidomítása lesz. Gasztonyi Dániel mestersolymász idén is fantasztikus biológia órával örvendezteti meg a gyerekeket, felnőtteket, bemutatja számos ragadozó madarát. A Regélő Fehér Táltos Dobcsoport magával ragadó ősi énekei követik a Magyar Királyi Kardforgatók Rendjének vitézi bemutatóját.
Vendégtelepülés: a HON-NAP minden évben lehetőséget biztosít egy gazdag kulturális hagyományokkal rendelkező település bemutatkozására, kiállítással, népzenei, néptánc és hagyományőrző programmal. Idén nagy szeretettel fogadjuk a Gímes Villő Hagyományőrző Csoportot, a felvidéki Zoboraljáról, a Gímes település képviseletében. Ezúton is köszönjük, hogy elfogadták felkérésünket!
Kiállítások: A HON-NAP egyik sajátossága, hogy – bár nem szokás egy-két napra kiállításokat rendezni, a rendezők nem riadnak vissza a sok munkától és – igyekeznek a lehető legtöbb kiállítónak bemutatkozási lehetőséget adni. Idén nem kevesebb, mint 11 (!) kiállítást tekinthetnek meg az érdeklődők, így mindenki találhat magának látnivalót: Bruncz János fafaragó művész kiállítása, Rögös úton tiszta lélekkel – a Tolma Baranta Csapat kiállítása, Az életem építményei – Grekofski Nathalie építész kiállítása, Az utolsó komáromi helyőrség – a határőrség története – Legát István kiállítása, Endresz György, Magyar Sándor és Németh Zsigmond magyar óceánrepülők – tablókiállítás, és a Szőnyi Alkotókör kiállítása. A gyerekek nagy örömére a Gerecse Vasútmodellező Közhasznú Egyesület ismét elhozza óriási vasúti terepasztalát, érdekes helytörténeti – észak-komáromi – érdekesség a Shipbuilding and Machinery anyaga „A Komáromi Hajógyár” (fotókiállítás). Fényszilánkok – világító üvegképek – címmel Molnárné Wirth Rozália mutatja be munkáit, és ezeken kívül még Régi mesterségek emlékei – Legát István, és az Ősi eredet – Nagy László faerezet festő kiállítása.
A rendezvényt árusok, vásározók színesítik. A kellemes kikapcsolódáshoz az ételt, italt az Aranytál étterem biztosítja.
A rendezvény védnöke Dr. Molnár Attila, Komárom Város Polgármestere.
Fontos tudnivalók!
Kapunyitás: pénteken 15.30 órakor, szombaton 09.00 órakor
A rendező Endresz Csoport fontosnak tartja, hogy a kultúra mindenki számára elérhető legyen anyagi helyzetétől függetlenül, ezért a támogatóknak köszönhetően a rendezvény ingyenes az Igmándi erődbe 17.00 óráig belépők számára. A 17.00 óra után a belépődíj 990 Ft.
Szeszesitalt a rendezvény területére bevinni tilos!