A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi Területi Választmánya a Komáromi Regionális Pedagógiai Központjával és más társszervezőkkel együtt, többek között a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, az Oktatási Hivatal és Komárom város támogatásával, február 3. és február 6. között tartja a XXIX. Komáromi Pedagógiai Napok – KoPeNa szakmai rendezvénysorozatát. A ZÖLD – INKLUZÍV – DIGITÁLIS című műsorfüzér ünnepi megnyitójára hétfőn délután került sor a komáromi Tiszti pavilon dísztermében, ahol többek között „az életre keltett” Jókai Mór és Tóth László, a Nemzetpolitikai Államtitkárság Felvidékért felelős főosztályvezetője is köszöntötte a résztvevőket.
A szervezők az esemény meghívóját a területi választmány minden óvodájába, alap- és középiskolájába eljuttatták. Szeles Chloe, a Selye János Gimnázium diákjának hangulatgalapozó népdalcsokra után csodát láttunk:
a mesterséges intelligencia segítségével születésének bicentenáriuma alkalmából a város jeles szülötte, Jókai Mór írófejedelem a saját diákéveit idézte fel, majd a pedagógusokat jó tanácsokkal látta el.
A meglepő köszöntő után Czibor Angelika, az SZMPSZ Komáromi Területi Választmányának elnöke üdvözölte a jelenlevőket, köztük Tóth Lászlót, a Nemzetpolitikai Államtitkárság Felvidékért felelős főosztályvezetőjét, Csányi Norbert magyarországi kormány-tisztviselőt, Gubík Lászlót – a Magyar Szövetség országos elnökét, Somogyi Alfrédot – a Szövetség a Közös Célokért igazgatóját és Keszegh Bélát, Komárom polgármesterét, továbbá több hazai és a magyarországi oktatási, továbbképzési intézmény, hivatal, egyesület vezetőit, képviselőit, valamint a támogatókat és valamennyi jelenlevőt.
Majd Fekete Irén, az SZMPSZ országos elnökének ünnepi beszéde hangzott el.
– fogalmazta meg szándékukat a Pedagógusszövetség elnöke.
Jókai Mór bevezető köszöntője kapcsán leszögezte: „Ez az élmény nemcsak technológiai bravúr, de gondolkodásra is késztethet minket. Manapság ugyanis az a technológia, amely néhány évvel ezelőtt még a tudományos-fantasztikum világához tartozott, már a mindennapjaink része. Inspirál, új kérdéseket vet fel, és emlékeztet minket arra, hogy pedagógusként hidakat kell emelnünk a múlt és a jövő között, a hagyományok és a modernitás között. Ezek a hidak biztosítják, hogy megőrizzük mindazt, ami értékes, miközben teret adunk a fejlődésnek és az új lehetőségeknek”.
Hozzátette: „Éppen ezért az idei konferencia három pillére – zöld, inkluzív, digitális – nem csupán hívószavak, hanem iránytűk, amelyek megmutatják az utat számunkra”. Aztán a jelenlevőket egy gondolatbeli utazásra hívta, amely során kifejtette, hogy azok mit jelentenek a jövő iskoláinak.
A harmadik pillér, amelyre a jövő iskolája épül, a digitalizáció. Jómagam hiszem: nem az a kérdés, hogy a technológia felváltja-e az embert, hanem az, hogy mi, emberek hogyan töltjük meg a digitális világot tartalommal és szívvel. Hiszem, hogy pedagógusként az élményalapú tanítás, a kreativitás, az együttműködés a mi fegyverünk, s képesek lehetünk megtalálni az egyensúlyt, hogy a digitalizáció szolgáljon minket, és ne fordítva” – magyarázta az elnökasszony.
Hangsúlyozta, hogy a zöld, az inkluzív és a digitális nem három különálló út:
Köszönöm, hogy együtt haladunk ezen az úton. Mert a pedagógia nemcsak szakma, hanem hivatás, amely szívet és lelket követel, és amelyet csak egymást támogatva művelhetünk igazán”.
Végül mindenkinek inspiráló együtt-gondolkodást és tartalmas beszélgetéseket kívánt.
Majd Tóth László főosztályvezető köszöntötte a KoPeNa résztvevőit, kifejezte őszinte nagyrabecsülését az SZMPSZ-nek és mindazoknak, akik a felvidéki magyar oktatásügy érdekében munkálkodnak. Sokadmagával együtt hiszi és vallja, hogy az ország és a nemzet jövőjének kulcsa a pedagógusok kezében van. Az egyéb fontos hivatali elfoglaltságai miatt személyesen jelen nem levő Nacsa Lőrinc nemzetpolitikai államtitkár üzenet értékű levelét is felolvasta.
– fejtette ki.
Az államtitkár szerint elengedhetetlen az, hogy a fiatalok, bárhol is éljenek a Kárpát-medencében, megéljék magyarságukat, tiszteljék hagyományaikat, kultúrájukat és anyanyelvüket. „Ebben a munkában évek óta kiemelt partnerünk az SZMPSZ, amely a felvidéki magyar oktatás egyik legfontosabb bástyája. Áldozatos és kimagasló munkájáért köszönettel tartozunk!” – hangzottak el a gondolatai, melyek által az idei témakörök választása miatt érzett örömét is kifejezte, hiszen azok napjainkban különösen fontosak… Végül megígérte, hogy a felvidéki pedagógusok küldetésük teljesítése közben továbbra is számíthatnak a magyar kormányra.
Miután bemutatkozott a Komáromi Művészeti Alapiskola fuvolatriója (tagjai: Keserű Orsolya, Lelkes Jázmin és pedagógusuk, Fekete Éva), Keszegh Béla polgármester szintén szót kapott. Úgy véli, a KoPeNa azt a célt is szolgálja, hogy a résztvevőit elgondolkoztassa azokról a célokról, amelyeket közösen el szeretnének érni, igazodva a változó kor kihívásaihoz. Nekik egyebek mellett azt kívánta, hogy maradjanak nyitottak az újdonságok befogadására és alkalmazására. Meggyőződéssel állította, hogy pedagógusok nélkül a digitalizáció korában sem folyhat a diákok oktatása, hiszen ők megkerülhetetlen részét képezik az egész folyamatnak és a majdani iskolai sikereknek is…
A kultúrműsorban a hetényi Gólyaláb Színjátszó Csoport A soványító palacsinta című produkcióját mutatta be, amelyet két ottani „tarczys” pedagógus: Kotiers Éva és Gábor Eszter rendezett. A megnyitó keretében Sokkal jobb rossz gyereknek lenni, mint buta gyereknek – viselkedészavarok megértése és kezelése a hétköznapi helyzetekben címmel hangzott el Reményi Tamás egyetemi oktató, pszichopedagógus, szenzoros integrációs terapeuta (ELTE Gyógypedagógiai Kar) nyitóelőadása. Az esemény a Kereskedelmi és Szolgáltatóipari Szakközépiskola által biztosított ínycsiklandó fogadással zárult.
A már ma délelőtt megtartott szakmai előadások, nyitott tanórai bemutatók, műhelymunkák, kiegészítő műsorok sora kedden 8,30 órától több oktatási intézményben folytatódik. Szerdán pedig a Felvidéki Magyar Pedagógusok Házában szakmai fórumot is tartanak intézményvezetők számára.
Nagy-Miskó Ildikó, ma7.sk