A harmadik helyen végzett a magyar jégkorong-válogatott a Papp László Sportarénában rendezett divízió I/A világbajnokságon, miután a szombat esti záró mérkőzésen 1-0-ra legyőzte a japán csapatot.
A hazaiak már az 5. percben vezetést szereztek Sofron István révén, míg a folytatásban a kapusok jeleskedtek. Főleg a magyarok voltak mezőnyfölényben, ám Rajna Miklósnak is sok védeni valója volt.
A bronzérem az előzetes erőviszonyok alapján reális – hiszen a feljutó kazah és olasz együttes előrébb van a világranglistán -, még akkor is, ha ezúttal sikerült legyőzni a torna győztesét.
5. (utolsó) forduló:
Magyarország-Japán 1-0 (1-0, 0-0, 0-0)
————————————–
gól: Sofron (5.)
Mivel a kazahok legyőzték az olaszokat, a záró mérkőzésnek a bronzérem volt a tétje, nem a feljutás. A rajt negyedórát késett, mert a bemelegítés alatt betört az egyik védőplexi, és ki kellett cserélni.
Magyar emberelőnyös góllal indult a mérkőzés, Sofron saját korongjára robbanva lőtt a volt NHL-es Fukufudzsi lábvédői között a kapuba. Lassan tértek magukhoz a vendégek, akik előbb a kapuvasat, majd Rajna kapust tesztelték. A hazai mezőnyfölény nem hozott újabb gólt, sőt, Mihály kiállítása alatt megint a magyar hálóőrnek volt munkája.
A szünet után a torna All Star-csapatába beválasztott Mihály tűnt fel ismét, de most a ziccereivel, amelyek végül kimaradtak. Mindkét együttes nagy erővel támadott, ám a védelmek és a kapusok állták a rohamokat. Hári és Szélig kiállítását sikerült túlélnie a magyaroknak, akik így minimális előnnyel várhatták a záró felvonást.
Az utolsó játékrész elején kimaradt egy hazai emberelőny, majd Nagy Krisztiánt küldték ki, a hajrában pedig izgalmas pillanatok adódtak Rajna kapuja előtt, de az eredmény végül nem változott.
A közönség a végén állva tapsolta meg a játékosokat, akik szemmel láthatóan örültek annak, hogy ebben az erős mezőnyben megszerezték a harmadik helyet.
Rich Chernomaz szövetségi kapitány:
„Összességében elégedett vagyok a vb-n nyújtott teljesítménnyel. A koreaiak elleni egy-másfél harmad nem volt jó, ez vereséget ért, akárcsak az, hogy az olaszoknak nem tudtunk elég gólt ütni. Ez a feljutásba került. A védelem az utolsó három mérkőzésen remek volt, akárcsak a kapusteljesítmény és a csapatmunka. A fiúk a hazájukért, a büszkeségért játszottak, és nagyon köszönjük a szurkolók odaadó támogatását.”
Korábban:
Kazahsztán-Olaszország 3-0
Koreai Köztársaság – Nagy-Britannia 4-1
A végeredmény:
1. Kazahsztán 12 pont
2. Olaszország 12
———————–
3. Magyarország 10
4. Japán 6
5. Koreai Köztársaság 5
———————–
6. Nagy-Britannia 0
Azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmény döntött.
Az első két helyezett szerepelhet a jövő évi, minszki elit vb-n, az utolsó pedig a divízió I/B osztályban folytatja.
A magyarok a jövő évi tornán a japánokkal, a dél-koreaiakkal, a divízió I/B-ből most feljutott ukránokkal, valamint a májusi „nagy” vb két kiesőjével találkoznak. Egyelőre csak a dél-koreaiak jelentkeztek rendezőnek.
A torna különdíjasai:
legjobb kapus: Adam Denis (olasz)
legjobb hátvéd: Aaron Keller (japán)
legjobb csatár: Patrick Iannone (olasz)
A torna All Star-csapata:
kapus: Dennis
hátvédek: Keller, Roman Szavcsenko (kazah)
csatárok: Iannone, Roman Sztarcsenko (kazah), Mihály Árpád
legértékesebb játékos (MVP): Iannone
csapatonkénti legjobbak:
brit: Robert Farmer
magyar: Hári János
olasz: Christian Borgatello
japán: Tanaka Go
kazah: Vitalij Kolesznyik
dél-koreai: Brock Radunske
MTI