HAZA RÉGIÓ Izsai Rétesfesztivál: koncertélvezők hadával és rétesvásárlók kígyózó sorával

Izsai Rétesfesztivál: koncertélvezők hadával és rétesvásárlók kígyózó sorával

734
hirdetés

Felettébb kedvelem azokat a rendezvényeket, amelyek célja egy-egy helyi hagyomány, népszokás éltetése és átörökítése az utókorra. Ezért is fogadtam el szívesen az e hétvégi 5. Izsai Rétesfesztiválra szóló meghívást, amelyen Csenger Tibor, a Nyitra Megyei Önkormányzat alelnöke is tiszteletét tette, és nem csalódtam…

hirdetés

Komárom szatellit településén három napig állt a bál, s a térség programkavalkádja miatt én csak szombaton tudtam ellátogatni az elsősorban az UNESCO világörökségi listáján szereplő, római kori táboráról, a Leányvárról híres Izsára. Azelőtt már értesültem a sikeres péntek esti zenés nyitányról, amely során az ONE H, a Bestiák, Kozsó, az Animal Canibals, Josh és Betty, valamint Dj. Bóli alapozta meg a kívánatos fesztiválhangulatot.

Nos, a vérpezsdítő retróparti után másnap nem szundíthattak túl sokáig az alkalmi séfek és kukták, valamint a fürge „rugólábak“, mert már fél kilenckor kezdetét vette a főzőverseny, fél órával később pedig a több nemzedék képviselőit vonzó futóverseny. E sokrétű aktivitásra sarkalló ébresztő után két órakor tartották a háromnapos esemény hivatalos megnyitóját, amelyen közreműködött a helyi Gyöngyösbokréta Éneklőcsoport és a Nefelejcs Óvoda aprónépe.

Persze, a kirakodóvásáron kívül szórakoztató műsorokból, koncertekből, előadásokból továbbra sem volt hiány, amelyeket Bernáth Tamás, a Komáromi Jókai Színház színművészének humorral fűszerezett műsorvezetése tett még élvezetesebbé. Míg egyesek körében az interaktív íjászat bizonyult menőnek, mások inkább a nagyszínpadon fellépő szereplők: Rigó Mónika énekes, a gyerkőckedvenc Buborék együttes, a Korál Tribute Band és a Senzi Senzus koncertjén lazultak.

Közben izgatottan vártak az aznapi „nagyágyú“, a legendás Bikini együttes nagykoncertjére, amelyre a járási székhelyről és a környező felvidéki, illetve magyarországi településekről is temérdek rajongó érkezett. Miután a zenekar előadásában az Adj helyet magad mellett című örökzöld sláger is elhangzott, sokan döntöttek úgy, hogy ifjúkoruk felidézése után Bóli lemezlovas dalkínálatával is megismerkednek.

Aznap is színpompás arcfestéssel, több energiacsapoló légvárral, kézügyességet próbáló kézműves foglalkozással és a jelmezes fényképezkedést lehetővé tevő Kádár Ferkó Fotószínházával várták az érdeklődőket. Az uniós társfinanszírozással megtartott rendezvényen felállított EU-sátorban három érdekes beszélgetés is helyet kapott. Először Varga Gábor  sólyombemutatójára, majd Morávek Ildikó Pilates-oktató A mozgás megváltoztatja az életed, végül a saját könyvekkel is büszkélkedhető Vass Laura, ekeli gasztroguru Kertből a konyhába című gasztrokalandozására került sor. Ez utóbbit a jelenlevők kérdéseire szívesen válaszoló előadó által magával hozott finomságok közös kóstolója színesítette.    

Az első jubileumhoz méltó záróakkordként vasárnapi szentmisét tartottak a római katolikus templomban, majd közös megemlékezésre került sor a Millenniumi emlékműnél. Ráadásként Domin István, Izsa polgármestere a fesztivállal kapcsolatos kulisszatitkokat is elárulta az olvasóinknak.

„E fesztiválunkat azért hívtuk életre, hogy a népi hagyományainkat, népviseletünket és gasztrokultúránkat bemutassuk a nagyközönségnek. Tudvalevő, hogy a helyi lakosság hajdanán elsősorban tejtermékeket árusított a komáromi piacon, ezért is legnagyobb hírnévnek az izsai túrós rétes örvend. Talán még akad, aki nem hallotta a korábban szárnyra kapott híresztelést: amikor Kolumbusz Kristóf felfedezte Amerikát, egy túrós rétest árusító izsai asszonnyal is találkozott. Bár ez egy vicc, de már annyiszor elmondtuk, hogy már-már mi is elhisszük“ – magyarázta Izsa első embere.   

Örvendetesnek tartja azt, hogy ez a rendezvényük évről évre egyre nagyobb látogatottságnak örvend, s azt már a fogyasztók ítéljék meg, hogy az izsai rétes ugyanolyan vagy esetleg finomabb-e, mint a másutt készült rétes. Az biztos, hogy e fesztiválon mindig több ezer elfogy a különböző ízesítésű finomságból, vagyis az e vidékre jellemző túrós, mákos, darás és a másutt divatos káposztás, meggyes-mákos… rétesből, melyeken kívül a köré szervezett kísérőprogramokat, koncerteket is nagyon sokan élvezik.

„A nagy mennyiség készítésére minden évben már a fesztivált megelőző napokban készülünk a minőségi alapanyag beszerzésével, majd a helyi iskolakonyhában a tészta nyújtásával, amiben az önkéntesek több 4-6 fős csapata vesz részt. Nagyon szívmelengető érzés azt látni, hogy a tapasztalt réteskészítőkön kívül ifjú segítőtársak, köztük Izsára házasodott anyukák is csatlakoznak. Ezúton is mindenkinek nagy köszönet azért, hogy éltetik ezt a szép hagyományunkat!“ ecsetelte a további részleteket.

A főzőversenyükről pedig elmondta: „E versenyen mindig a régiónkra jellemző további ízeket, ételeket népszerűsítjük. Ez alkalommal marhagulyás készítése volt a feladat. A csapatok nevezési díj fejében kapták meg az ahhoz szükséges húst, majd a Bátorkesziről meghívott Kaszab Péter vezette szakmai zsűri értékelte a hét csapat által elkészített, jobbnál jobb gulyásokat“.    

A szintén megtartott futóversenyről azt tudtam meg, hogy a gyerekek és a felnőttek a faluközpontban kijelölt, különféle távokon versenyezhettek egymással: „Ekképp meg akartuk mozgatni az izsai és más településekről érkezett családok minden tagját, s örömmel állíthatom, hogy ebben is évről évre egyre többen, nagyszerű hangulatban vesznek részt“. 

       

Hangsúlyozta: az idén is több baráti és testvértelepülésük (a magyarországi Zalaszántó, Murony, Almásfüzitő és Gyermely, a székelyföldi Székelyhíd, a délvidéki Csantavér, a felvidéki Kürt, a csehországi Uherský Brod – Havřice) küldöttségével együtt élvezték a családok aprajának és nagyjának is kellemes időtöltést kínáló fesztivált. A kötetlen eszme- és tapasztalatcserével egybekötött, közös vacsora közben a gondjaikról és a sikereikről is elbeszélgethettek. 

„A habřicei vendégeinkkel a helyi öregfiúk focicsapata tartja fenn a baráti kapcsolatot, és szombaton barátságos futballmérkőzésen mérték össze az ügyességüket. Ez a kapcsolat az 1965-ös nagy dunai árvíz utáni újjáépítésre vezethető vissza, amikor cseh és szlovák szakemberek építették újjá Izsát“ – egészítette ki mondanivalóját.    

Az Izsai Rétesfesztivál valamennyi programja az uniós Town Twinning 2024 pályázatból kapott támogatásnak köszönhetően ingyenesen volt élvezhető, a darabonként két euróért árusított rétesekért pedig hosszasan kígyózott a vásárlók sora.  

Nagy-Miskó Ildikó, dunataj.sk

A szerző és az Izsai Községi Hivatal fotói    

hirdetés