Mindenkinek kedve támadt ellátogatni egy igazi lakodalomba, a naszvadi Csemadok Alapszervezetének Pettyem Tánccsoportja és a Búzavirág Népdalcsoport előadása után. A Naszvadi lakodalmast a gútai tájházban mutatták be, a Magyar Asszonyok Ligájának szervezésében, augusztus 31-én.
Az előadás alatt megismerhettük a naszvadi lakodalom történetét, menetét. Már 1938-ban leírták a naszvadi lakodalom menetét, mégpedig Szombath Antal, ennek alapján vitték színpadra 1970-ben Ledniczky József vezetésével. A Naszvadi lakodalmasról egy hangfelvétel is készült, 1976-ban, Csávolyon a teljes naszvadi szereplőgárda közreműködésével hang rögzítette az előadást, Maráz Lászlónak köszönhetően (akinek családját 1947-ben telepítették Naszvadról Császártöltésre), aki akkoriban a magyar rádióban dramaturgként és hangjátékszerzőként dolgozott.
Ez volt az a hangfelvétel, amely alapjául szolgált annak a Megbékélés című rádiójátéknak, amely 1976-ban Bolognában a nemzetközi hangjáték fesztiválon elnyerte a rendezvény Prix Italia különdíját. Ezt követően az 1980-as évek második felében újrajátszották a lakodalmast, több magyarországi és hazai településen.
A Naszvadi lakodalmas a Csemadok Naszvadi Alapszervezetének legsikeresebb műsora volt, a szervezet 70. évfordulóján, 2019-ben így méltón ezzel a programmal ünnepeltek, és most ismét színpadra került. A színpadon több generáció is szerepelt, zenekarral, vőféllyel, menyasszonnyal és vőlegénnyel, de megjelentek a cigányok is, és vendégül látták a „gazsiskodó” közönséget is, pogácsával, édességgel, borral kínálták a nagyérdeműt.
A Naszvadi lakodalmasból megismerhetjük az igazi esküvő részeit, a hagyományokhoz híven az a következő részekből áll: a leánykérőből, az egyezkedésből, az ágyvételből, a menyasszony-búcsúzásból, az esküvőből, a vacsorából, a menyasszony kikéréséből, az árgyélustáncból és a menyasszonytáncból, amelyeket a közös szórakozás követ. Az igazi naszvadi lakodalom két helyszínen zajlott, ugyanis az a menyasszony és a vőlegény családjánál felváltva zajlottak az események, a vőlegény a lányos háznál kikérte a párját, ezután sor került az esküvőre, a menyasszonyt annak rokonságával együtt meghívták a vőlegény otthonába, ahol megvendégelték őket. Ezt követően a menyasszony rokonsága visszatért a lányos házhoz. A vőfély és a násznép humoros versikékkel, énekekkel gazdagították az előadást, közben elhangzottak a lakodalmas népdalok is. A lakodalom után a MAL-os asszonyok által sütött finom kalácsokkal kínálták meg a vendégeket, és a fellépőket.
Vadkerti Neszméri Csilla, dunataj.sk