„Kissé unalmas, néhány részletmegoldásban még nem az igazi, nem annyira kifinomult mint némely vetélytársa.” Ezt írta 2007-ben a magyar szaksajtó az Hyundai i30 kombi verziójának első generációjáról. Nos, azóta történt egy s más az autó körül: 2012-ben egy nemzedékváltás, 3 év múlva annak frissítése. Az eredmény? A „kissé unalmas” kombi a legszebbek közé küzdötte fel magát az alsó középkategóriában. Csúcsverzióban, tehát a leggazdagabb szereltség és a legerősebb motor kombinációjában teszteltük
Alaktan
A 2012-ben sokkal áramvonalasabbá vált autó tavalyi frissítése elsősorban a frontrészt érintette, ahol homogén fekete felületté vált a hatalmas ötszög. Robusztus lamelláit tesztautónkon krómcsíkok díszítették, viszont a rendszámtábla, éppen a homogenitás okán még a korábbinál is zavaróbbnak hatott rajta. Továbbra is impozáns méretűek a ködlámpák, csak a formájuk lett még sarkosabb. A divatirányzatoknak megfelelően „pengésebbé” váltak az oldalperemek, és élesebb metszésűvé a hátsó lámpatestek; fehér betéteik is jóval mutatósabbak.
A belvilág…
…a revitalizáció után is nagyjából egyenlő arányban reprezentálja a mértéktartó eleganciát és a korszerűséget. Tesztautónkban az első kategóriát például a műremeknek tekinthető négyküllős, bőrbevonatú volán és a bőr/textil kárpitozású ülések képviselték, a másodikat pedig olyan (vegyesen alap- és feláras) szereltségi tételek, mint a párhuzamosan és merőlegesen, jobb- vagy baloldalt álló autók közé egyaránt önállóan betolatni képes parkolóasszisztens, a kétfunkciós tempomat, a sávelhagyásjelző, a tolatóradar vagy a Hyundai-specialitásnak számító háromfokozatú kormányrásegítő. A légkondi természetesen kétzónás volt, ionizátorral és kesztyűtartó-hűtéssel, a 6 hangszórós rádió pedig az USB-adathordozókon kívül régimódi CD-lemezeket is kezelte…
Ami pedig a helykínálatot illeti, a 4,49 méter hosszúság és a 2,65 méteres tengelytáv mind az utas-, mind a csomagtérben jótékonyan érezteti hatását. A 16. fotó például kétharmad távig hátratolt elülső ülések mögötti állapotokat ábrázolja, a koffer űrtartalma pedig a kategória erős középmezőnye (Ford Focus ST: 476–1502 l, Peugeot 308 SW: 660–1660 l). Ráadásul szélessége meghaladja az egy métert (1050 mm), alsó rekeszei is vannak, bővítése után pedig sík padló keletkezik.
Az országúton
Mint már utaltunk rá, a tesztautó a modellcsalád legerősebb motorjával volt felszerelve, ami ebben az esetben az 1,6 literes dízel potensebb, HP-vel jelölt változata (a gyengébbik 110, a legerősebb benzines 135 lovas). Ha tényleg tömören kéne értékelni, csak azt mondhatnám róla: nagyon jó olajmasina. Járása kulturált, erő- és nyomatékleadása egyenletes, hangját alig hallani, fogyasztása messzemenően elfogadható. Tényleg, ha kötelezően meg kéne kritizálnom valamiért, azt hiszem, nem menne a dolog. Mint ahogy a hatfokozatú kézi váltóval kapcsolatban sem: pontosan, egyértelműen, rövid pályákon találja meg a fokozatokat, beosztása is hibátlan. Ám hogy mégis elhangozzék némi bírálat: az elektromos kézifék lehetne önkioldó (mármint induláskor), mint más modellek hasonló szerkezetei. Menettulajdonságokról és kanyarviselkedésről pedig ma már legfeljebb egy hot-hach vagy szupersportkocsi esetében lehet érdemben beszélni, az átlagautónál frázisszámba megy: mindegyik a kor szintjén teljesíti a komforttal és a biztonsággal szembeni elvárásokat. Beleértve a Hyundai i30 kombi verzióját is…
Vas Gyula
(A szerző felvételei)
ADATLAP
Hengerűrtartalom: 1582 cm3
Teljesítmény: 100 kW (136 LE)@4000
Nyomaték: 280 Nm@1750–2500
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 194 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,5 s
Csomagtér: 528–1316 l
Gyári átlagfogyasztás: 4 l/100 km
Tesztfogyasztás: 5,1 l/100 km
CO2-kibocsátás: 104 g/km
Üzemanyagtartály: 53 l
A modellcsalád induló ára: 12 780 €
A tesztelt típus induló ára: 18 480 €
[nggallery id=139 template=caption]