Muzsla Község és az Endrődy János Alapiskola a II. világháború befejezésének 80. évfordulóján megemlékeztek a falu hősi halottairól. A község mindenkor fontosnak tartotta a jeles vagy győztes történelmi eseményeknek jelt adni, s mindazokról megemlékezni.
Farkas Iván polgármester pedig évente meghirdeti, szervezi az alapiskolával közösen a megemlékezéseket. Mindehhez akár koszorúzással, de jelenléttel is mindig csatlakoznak a helyi civil szervezetek is.
A május közepén zajló eseménynek két helyszíne is volt. A történelmi parkban lévő háborús emlékműnél a II. világháborúban, és a Doni harcokban elesett katonákra, emlékeztek. Majd a temetőben a 2020-ban a magyar állam támogatásával, felújíttatott muzslai honvédek síremlékénél, akik a Szent László Hadosztály kötelékében harcoltak, s estek el.
A megemlékezésen köszöntőt mondott Herbácskó Anita a Magyar Szövetség országos elnökségének tagja, aki a béke őrzését hangsúlyozta. Közreműködtek az Endrődy János Alapiskola diákjai, irodalmi összeállítással idézték a háborús időszakot. Háborús énekeket énekelt a Csemadok Dallos éneklőcsoportja, köztük Sranko Júlia egykori hadiárva.
Az ünnepi szónok Bolya Szabolcs Nyitra megyei képviselő volt.
Beszédjében kihangsúlyozta:
A második világháború nem csupán a világ történelmének egyik legsötétebb időszaka volt, hanem hazánk számára is hatalmas veszteségekkel járt. Százezrek vonultak be, sokan soha nem tértek haza. Ők nem híres hadvezérek voltak, hanem egyszerű fiúk – férfiak – családapák. Olyan emberek, akiknek szívében a haza szeretete és a kötelességtudat lobogott.
Ma azok előtt hajtunk fejet, akik a legdrágábbat, az életüket adták. Sokuk sírja ismeretlen helyen van, nevük talán már csak egy emlékmű kőbe vésett soraként él tovább. De amíg emlékezünk rájuk, amíg kimondjuk a nevüket, amíg történetüket továbbadjuk a fiatalabb nemzedékeknek – addig ők nem merülnek feledésbe. Emlékezzünk a hősökre nem csak e napon, hanem a mindennapokban is.
Az emlékműnél Borka Iván muzslai plébános mondott imát az elesett hősök lelki üdvéért.
„Mindenható, örök Isten, alázattal borulunk szent Fölséged elé, hogy a harctereken elesett hős testvéreinkért könyörögjünk.
Te láttad küzdelmüket, aggodalmukat, szenvedésüket és vérük hullását: irgalmazz nekik, és adj megnyugvást az örök békesség honában.
Kegyelmedbe ajánljuk őket, Urunk, Istenünk, ismerd el őket, teremtményeidet, magadénak: ne emlékezz vétkeikre, melyeket a meggondolatlanság zavarában vagy a rossz kívánságok hevületében követtek el, és örvendeztesd meg mindnyájukat szent színed látásával!
Isteni Megváltónk, Jézus Krisztus, a te mondásod ez: „Nagyobb szeretete senkinek nincs annál, mint aki életét adja barátaiért.” Akikért most imádkozunk, nem kímélték magukat, életüket áldozták értünk, a mi épségünkért és testi-lelki javainkért. Tekints rájuk kegyesen, és részesítsd őket kereszthalálod végtelen érdemében!
Nekünk pedig add, hogy a drága vérrel megszerzett és megvédett hazát odaadóan és önfeláldozóan szeressük, érte dolgozni meg ne szűnjünk! Add, hogy a hősök véréből és áldott emlékéből a komoly kötelességteljesítés, a hősies áldozathozatal szelleme áradjon ránk! Adj csüggedetlen szívet, hogy a harctereken elesett honfitársaink nyomában magyar hazánkért mindent megtegyünk, törvényeid és tanításod szerint éljünk, dicsőségedre és embertársaink javára. Ámen.
A temetőben az ünnepi megemlékezést Bréda Tivadar a Memoriae Patrum Társulás elnöke, hadisírkutató, s a temetői sírhely szorgalmazója, tartotta.
„A mai nap nem a halottak napja, nem gyászünnep. Hanem büszke, öntudatos kegyelet azok iránt, akik kiállásukkal, önfeláldozó hazaszeretetükkel, áldozat készségükkel kivívták maguknak a soha ki nem mondott megbecsülést a magyar nép legtisztább erényét. Ezzel biztosították maguknak az örök életet és az örök emlékezést.
Ma itt, ennél a tömegsírnál, ne csak azokra emlékezzünk, akiknek a földi maradványai itt nyugszanak, de emlékezzünk azokra is, akik szintén a Muzsla környékén folyó harcokban áldozták életüket a hazáért, és a mai napig ismeretlen helyen nyugszanak.
Több mint 3500-ra tehető a jelenlegi Szlovákia területén elesett magyar katonák száma. Köztük ezek a magyar katonák is kiknek sírjánál ma tisztelgünk”.
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Gombos Tamás őrnagy, Magyarország Pozsonyi Nagykövetségének Véderő-, Katonai és Légügyi attasé-helyettese.
Mindkét emlékhelyen a helyi civil szervezetek, az önkormányzat, iskola képviselete és a vendégek koszorúzásával, majd a himnusz eléneklésével ért véget a megemlékezés.
Dániel Erzsébet, dunataj.sk
fotók: Molnár Szilvia